Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kahve İstasyonu Açmak – Mobil Kahve Dükkanı

Kahve istasyonu açmak yeni nesil iş fikirlerinden biridir. Kahve istasyonları, internet ve playstation kafenin bir arada buluştuğu aynı zamanda kahve servisi de olan işletmelerdir. Yeni nesil bir işletme olduğu için etrafınızda görmemiş olmanız normal, fakat oldukça karlı bir işletmedir, çünkü hem kahve bölümünden hem de playstation bölümünden para kazanırsınız. Peki kahve istasyonu açmak için ne kadar sermaye gerekir? Kahve istasyonu açmak için gerekenler nelerdir?

Kahve İstasyonu Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım?

Kahve istasyonları, genel olarak yüksek sermayeler ile açılır. Aynı yerde iki işletme olduğundan dolayı iki işletme sermayeside gerekir, bu nedenle hem biraz büyük bir alan gerekir hem de demirbaş alımları için iyi bir sermaye gerekir.

  1. Öncelikle kahve alanı için en az 100 bin TL gerekecektir, kahve bölümü dışında, ekstra yiyecek ve içecek satışları için de en az 20-30 bin TL gerekir.
  2. Playstation alanı için de yine en az 60 bin TL gerekir.
  3. Toplamda en basit ve en az sermayeli bir kahve istasyonu 200-250 bin TL’ye kurulmaktadır.
  4. Kahve istasyonlarından daha fazla gelir elde etmek isterseniz bu durumda mekanı da büyütmeniz gerekecektir.

Kahve İstasyonu Fiyatları

Kahve istasyonlarında satışa konu olan ürünlerin ortalama fiyatları aşağıdaki gibidir.

  1. Kahve istasyonunda satılacak olan kahve ve çay gibi ürünler, 2,5 TL ile 15 TL arası fiyat bandında satılacaktır.
  2. Playstation saatlik ücreti 20 TL olacaktır, günde ortalama 20 defa oynama elde ederseniz 400 TL gelir elde edersiniz. Playstation bölümü çok önemlidir, çünkü gelirin tamamı kardır.
  3. Kahve ve diğer ürünlerin satışlarından 1,000 TL ile 2,000 TL satış geliri elde edersiniz.
  4. Toplamda ortalama bir kahve dükkanı aylık 60 bin TL civarında bir hasılar elde eder.,
  5. Kar marjı ortalama yüzde 60 civarında olduğundan, bu satışın 35 bin liralık kısmı kar olarak kalacaktır.
  6. 35 bin liralık karın en büyük götürüsü, kira olacaktır. Tüm masraflar çıktıktan sonra, 15-20 bin lira civarında net kar elde edebilirsiniz.

Kahve İstasyonu Ne Kadar Satış Yapar?

Kahve istasyonu açmak isteyenlerin, bu işletmelerin günde ne kadar satış elde ettiklerini bilmek istemeleri de son derece normaldir. Normal şartlar altında ortalama bir kahve istasyonu yaklaşık olarak günlük 2 bin lira ile 3 bin lira arasında değişen oranlarda ciro yapmaktadırlar. Ancak söz konusu ciro, kahve istasyonunun yaptığı satışlara göre değişkenlik gösterebilir. Bu işletmeler çok yaygın olmadığından, ne kadar ciro yaptıkları konusunda net bir rakam vermek zor olabiliyor.

Genelde standart bir lokasyonda açılmış olan kahve istasyonları, 2-3 bin TL civarında ciro elde ederlerken, işlek yerlerde açılmış olan kahve dükkanlarının elde ettikleri ciro, günlük bazda 4-5 bin TL gibi rakamlara çıkabilir. Bu nedenle kar rakamları da buna bağlı olarak değişir.

Bu işletmelerin ortalama net kar marjı yüzde 30’dur. Yani açtığınız bir işletmeden ortalama yüzde 30 net kar elde edersiniz. Bu da ayda 150 bin lira cirosu olan bir kahve istasyonunun net 45 bin lira kar elde edebileceği anlamına gelir. Ayda 60-70 bin lira ciro yapan istasyonların net karları 15 bin lira ile 20 bin lira arasındadır.

Küçük kahve istasyonları, satışlarını konumlarından dolayı artıramadıklarından, kar marjlarını artırmaya odaklanırlar, bu sayede daha fazla kar elde edebilmek için kar marjını yükseltmeleri gerekir. Kar marjını yükseltecek tek odak bölge, playstation bölümüdür, bu bölümden elde edilecek gelir, tamamen kar olarak kalmakta olduğundan, bu bölgeden elde edilen gelirin artması, kar marjının da artması anlamına gelecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar