Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Komisyonculuk Nedir Nasıl Yapılır?

Komisyonculuk Nedir, günümüzde artık birçok yöntem ile para kazanmak mümkündür. Bunlardan biri de komisyonculuktur. Eğer sizler de komisyonculuk nedir ve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Çünkü bu makalemizde sizlere bunu açıklayacağız. Öncelikle bilmeniz gereken şey komisyonculuk bir aracı durumudur. Ortak işleri bir araya getiren ve bundan gelir elde eden kişiye komisyoncu denir. Pek çok alanda mevcuttur.

Sanal Kart Satışı Nedir? Nasıl Yapılır?

Komisyonculuk Nedir?

Genel olarak halk dilinde bilinen emlakçılık da diyebiliriz. Bu işi yapan kişi alım ve satım işlemlerinde aracılık yapmış olan kişidir. Böylelikle kazancını belirleyebilir ve yaptığı işe göre de komisyonunu alabilmektedir. Ne yazık ki hukuksal anlamda bir resmiyeti yoktur. Belli bir statüye kanun üzerinde tabi değildir. Fakat günümüzde emlak gayrimenkulleri kanun tasarısında kendine yer edinmiştir.

Mevcut hali hazır olan bir bütçede belirlediği miktarı alım ve satım işlemi esnasında alarak komisyon elde etmiş olur. Bu alım satım resmi olarak gerçekleşmeden komisyon kazanılamaz. Herhangi bir ücrete hak talebinde bulunamaz. Örneğin bir emlakçı satış yapacağı bir evi müşteriye tanıtırken bu etkenlerde ücret kazanmaz. Yalnızca evin satışı gerçekleşmesi durumunda kendi payına hak talep ettiği ücreti alabilir. Sadece satış esnasında belirttiği ücreti değil aynı zamanda o esnada gerçekleştirmiş olduğu işlemler içinde ücret isteyebilmektedir.

Komisyon Nasıl Kazanılır?

Komisyon kazanabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken şeyler vardır. İlk olarak bir alan belirlemeniz gerekir. Ardından müşteri ve alıcı arasındaki iletişimi kurup hızlı bir alışveriş kurması gerekiyor. Tarafların arasındaki ortak iş durumunu bulmak ve güvenli bir şekilde alışverişi tamamlamak tamamen onun sorumluluğuna ait oluyor. Ardından eğer bu satış işleminde başarılı olursa işlemler gerçekleştikten sonra belirtmiş olduğu ücrete sahip olabiliyor. Satış tamamen gerçekleşmeden herhangi bir komisyon ücretinde hak talep edilemez. Fakat satış gerçekleştiği andan itibaren işlem esnasındaki uğraşlar içinde ücret alabilmektedir.

 Kısaca bahsetmek gerekecek olursak şu cümleler ile açıklayabiliriz. Komisyoncu kendi payına düşeni alabilmek için elinde bulundurmuş olduğu satış işlemlerini başarıyla gerçekleştirir. Böylelikle alacağı miktarı yapmış olduğu işe ve başarısına göre alır. Her ne kadar günümüzde farklı alanlarda da kullanıma geçse de kelimenin sözlük anlamı tam olarak budur.

Komisyonculuk nedir ve nasıl kazanılır hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre şimdi de ne kadar ücret kazandıklarından bahsedelim. Şunu belirtmemiz gerekir ki tam anlamıyla bir ücret belirtmemiz imkansız. Çünkü her komisyon kendine has bir pay belirler. Bu ücreti belirlemedeki faktörler satılacak olan alan ile alakalıdır. Bu alan ne kadar yüksek fiyatta olacaksa komisyon da bir o kadar fazla olacaktır. Böylelikle satış kısmında aracılık yapan kişi alışveriş bitiminde belirtmiş olduğu hakkı elde eder. Tüm bu işlemler tamamen son bulmadan herhangi bir hak talebinde bulunamaz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar