Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kosgeb İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kosgeb iş planı nedir? Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır? 2021 İçin iş planı hazırlama yolları ve rehberi olarak bu yazımızı paylaşıyoruz.

Kosgeb iş planı, kurulacak olan işletmelerin ya da hali hazırda kurulu vaziyette olan işletmelerin geliştirilmesini, iyileştirilmesini amaçlar. İş planı işletmenin ürünlerine, hizmetlerine, finansal kaynaklarına, amaçlarına ve vizyonuna bağlı olarak hazırlanır.Kosgeb’den kredi ya da hibe almak isteyen girişimcilerin kredi – hibe başvuru yapabilmeleri için bir iş planı oluşturmaları gerekmektedir.Kosgeb iş planı denildiğinde akla direkt olarak klasik bir fizibilite çalışması gibi gelse de aslında çok farklıdır. İş planı daha çok yeni kurulacak ya da mevcut halde kurulmuş olan işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlama amaçlıdır. Sürdürülebilirliğin temeli olarak finansal kaynakların verimli olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Kosgeb iş planı kısaca, şu an yapmakta olduğunuz işin ya da yapmaya niyetlendiğiniz işin sürdürülebilir bir durum alması için yapılan çalışma planlarıdır. 

İş Planı Nasıl Hazırlanır

Kosgeb iş planı nasıl hazırlanır? Kosgeb iş planı hazırlamak için işletmenin faaliyet planı ve bu faaliyet planını gerçekleştirmek için atılacak adımlar ele alınır. Kosgeb için iş planı hazırlamak için işletmeye girecek olan kaynakların ne faaliyetler dolayısıyla gireceğine karar verilmelidir. Yani işletmeler hangi faaliyetlerden ötürü para kazanmaktadır, bunlar ele alınmalıdır. Eğer işletme yeni bir işletme değil ve yıllar önce kuruldu ise işletmenin karlılık düzeylerinin kıyaslanması gerekmektedir. Bu kıyaslamalara bağlı olarak ileriye dönük beklentiler de ele alınmalıdır. 

İş planı hazırlanırken; işletme yöneticisinin bir plan hazırlaması, bu plan dahilinde çalışma yapması gerekmektedir. İş için; neler gerekmektedir, kaynaklar nereden karşılanmalıdır, müşteri tercihleri nasıl belirlenmelidir bu soruların hepsine yanıt verilmelidir. Ayrıca işletmeniz uzun yıllar boyunca faaliyet halindeyse; işletmenin hangi dönemlerde karlılığın arttığının, satış düzeyinin yukarılara çıktığının belirlenmesi gerekmektedir. Bunların belirlenmesi ileriye dönük gerçekleştirilecek stratejilerin başarısını doğrudan etkileyecektir. Eğer Kosgeb’de iş planı desteği alacaksanız tüm bilgilerinizin şeffaf ve doğru olması gerekmektedir. Bu bakımdan işletme yetkilileri tüm bilgileri iş planında doğru bir şekilde belirtmelidir. İş planı hazırlanırken en önemli ve en kritik yer pazarlamaya aittir. Bu bakımdan iş planı hazırlanırken pazar hedeflerinin doğru bir şekilde oluşturulması, işletmenizin başarıya ulaşabilmesindeki en önemli detaydır. 

Adı Pilav Tadı Kral Bayilik Şartları ve Bayilik Bedeli

 

Üzerinden Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar