Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kredi Notu Faktörleri – Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu kişilerin bankalar ve finansal kuruluşlarla ilişkileri doğrultusunda belirlenen puan türüdür. Kişilerin belirli bir havuzda takibinin yapıldığı aylık gelir ve giderlerinin yasal çerçeve içerisinde görüntülendiği bankalar ve resmi olarak gelir – gider durumunun görüntülenmesi üzere bireyin yaptığı işlemler doğrultusunda değişkenlik gösteren puan biçimidir. Kredi notu, kredi kartı borç ödemelerine, kredili mevduat hesabı kullanma alışkanlığına ve daha önceden kullanılan kredilerinizin ödemelerine göre belirlenir. Kişinin tüm kredi hareketleri ortak bir havuzda toplanarak analiz edilir. Bu analiz sonucunda 1-1900 arası değişen kredi notu hesaplanır.

Kredi notu yükseltmek için ödemelerinizin düzenli olması gerekmektedir.

Kredi notuna etki eden faktörleri şöyle sıralayabiliriz ;

  • Vergi ve resmi ödemeler
  • Telekomünikasyon fatura ödemeleri
  • Kredi kartı ödemeleri
  • Finansal işlemler
  • Banka ilişkileri.                                      

    Kısaca özetleyecek olursak herhangi bir işlem yapacağınız takdirde resmi değer kazanmış tüm ödeme ve borçlarınız kredi puanınızı etkiler. Kredi notu bankalardan talep doğrultusunda öğrenilebildiği gibi     e-devlette başlayan bir sistemle kkb risk raporu olarak puan olarak görüntülenmesede uygunluk durumu sorgulanabilir.  Ödemelerinizi genel anlamda aksatmadan düzenli bir şekilde gerçekleştiriyorsanız kkb risk raporunuz olumlu yönde artış gösterecek ve kredi puanınızda da zamanla artış gözlemlenecektir. Borçlar sebebiyle icra daireleri ve kurumlarca takibe düşmek ödeme aksatmak resmi kurumlarda maddi olarak takiple sorgulanmak ise kredi puanınızı olumsuz etkiler.

Kredi çekmek için olması gereken kredi puanı kaçtır ?

  Bu puan bankaların kendi kredi kullandırma durumlarına göre değişiklik gösterse de genel anlamda kredi puanı 1500 ve üzeri kullanıcıların kredi başvurularına bankaların dönüş süreleri daha kısa bir süreçte gerçekleşmektedir.

Peki herşeyin düzenli olmasına rağmen kredi puanında düşüş yaşanır mı. ?

    Bu sorumuzun cevabı ise bazen farkında olmadan yaptığımız işlemlerden dolayı evet örneğin; ödemeleriniz düzenli ancak bankaların herhangi birinden telefon,internet veya mobil üzerinden kredi sorgulaması gerçekleştirdiniz ve tutar size bankanın sunacağı onay rakamın üzerinde olduğundan onaylanmadı bu işlemi kredi onaylanana kadar her seferinde denemenizde kredi puanınıza olumsuz etki edecektir.

Merak edilen bazı sorular ;

Kredi kartı asgari ödemesi kredi puanını etkiler mi ?

    Bu sorumuzun cevabı etkilemez bankalar asgari ödeme seçeneğini kredi kartı kullanıcılarına bir avantaj olarak sunarken yapmış olduğunuz ödemede ki erteleme işlemine belirlenen oranda faiz işlemektedir. Bir sonraki ay ekstrenize yansıyan bu tutarda sizin borcunuz olarak görüntülendiğinden  asgari ödeme kredi puanını olumsuz yönde etkilememektedir.

Kredi puanı yüksek kişiler farklı bankalardan farklı krediler çekebilir   mi.?

Kredi kullandırma kişinin aylık gelir tespitine istinaden bankaların onayladığı veya onaylamadığı bir durumdur. Ödeme seçenekleri bankalara göre değişkenlik gösterdiğinden kişinin kendi gelir durumuna ve beyan ettiği bilgilere göre değişkenlik gösterir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar