Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nedir? Kredi notu nasıl hesaplanır? 2021 için kredi puanı arttırmak adına neler yapılabilir? Kimlerin puanı sıfırdır? 

Kredi Notu Nedir


Bankalardan kredi yada kredi kartı almak isteyenlerin başvuru yapmaları durumunda bankaların karar vermek için dikkate aldığı ilk konu başvuru yapanın kredi notu olmaktadır.Ülkemizde finansal işlem yapan herkesin bir kredi skoru bulunmaktadır.Bu notlar ise kişilerin yaptıkları bütün finansal işlemlerin değerlendirilmesi sonucunda Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır.Bu hesaplamalar sonucunda da herkese ait bir kredi puanı oluşmaktadır.Findeks ise Kredi Kayıt Kurumu tarafından kurulan ve bu notların doğru bir şekilde hesaplanmasını sağlayan bir kuruluştur.Bankalar ise başvuru yapanlar ile ilgili kararını alırken Findekste bulunan başvuru sahibinin notunu değerlendirmektedirler. 

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?


Kredi notu hesaplanırken kullanılan bilgiler kişilerin bankacılık işlemleridir.Bu işlemlerin gerekli analizleri yapılarak bireylerin notları hesaplanmaktadır.Kredi karnesini oluşturan etkenler arasında ise;

  • Bireylerin gelir durumları,
  • Kullandıkları krediler, kullandıkları kredi kartları,
  • Kredi kullanma sıklıkları, kredi ve kredi kartı geri ödemeleri yer almaktadır. 

Yukarıda bulunan bilgiler kullanılarak her birey için 1 ile 1900 puan arasında bir puan oluşturulur.Bu puanlar ise düşük risk,orta risk,yüksek risk,iyi ve çok iyi olarak sınıflara ayrılmaktadır.Eğer bir kişinin notu 900’ün altında olursa, bankalar bu kişilere kredi kartı ve kredi verme konusunda pek istekli davranmıyorlar.Kredi almak isteyenler notlarını 1200’ün üzerine çıkarmaları gerekiyor. 1500’ün üzerinde kredi notuna sahip olan kimseler ise bankalardan rahatlıkla kredi kullanabiliyorlar.

 

Notumu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Bireylerin kredi notlarını yükseltmelerinin yolları bulunmaktadır.Bu yöntemlerden ilki kullanılan kredi kartlarına asgari ödemelerinin üzerinde ödeme yapmaktır.Hatta mümkünse aylık borcun tamamının kapatılması gerekmektedir.Notu yükseltmek için yapılacak bir diğer şey ise kısa aralıklar ile kredi başvurusunda bulunmamaktır.Elbette çekilen kredilerinin zamanında ödenmesi de notun yükseltilmesi için önemlidir.Son olarak bireylerin gelir ve giderlerinin dengede olması da kredi puanı yükseltmektedir.

Kimlerin Kredi Notları Bulunmaktadır?

Bankalarda kendi adına işlem yapan herkesin kredi sicili oluşturulmaktadır.Bu işlemler içerisinde; kredi kullanmak, kredili mevduat hesabı sahibi olmak, kredi kartı kullanmak ve kredi çeken birine kefil olmak bulunmakta

Kredi Notu Neden 0 Olur?

Yukarıda sayılan işlemlerin yapılmaması durumunda bireylerin kredi puanı 0 olarak gözükmektedir.Bu nota sahip olanların ise kredi kullanmaları zor olmaktadır. Bunun nedeni ise bu kişilerin bankalar tarafından tanınmıyor olmasıdır.Bankalar haklarında bilgi sahibi olmadıkları kişileri ise kredi kullandırmaya pek sıcak bakmamaktadırlar.

Bankalardaki notunu sıfırın üzerine çıkarmak isteyenlerin yapabilecekleri tek yöntem ise düzenli olarak ödeyebilecekleri bir limite sahip olan kredi kartı kullanmalarıdır.Bireyler ancak bu yöntem ile notlarını yükseltebilirler.

Kredi Notu Düşüklüğü İle Kara Listede Olmak Aynı Şey Mi?

Ödemelerini geç yapan kimselerin kredi skoru düşüklüğü normaldir.Ancak bu durum, bu kişilerin kara listeye girmelerine sebep olmamaktadır.Kara listede olabilmek için kişilerin yasal takibe düşmüş olmaları gerekmekte. Yasal takibe düşmek için ise kişilerin kullandıkları kredi kartları borçlarını, kredi ödemelerini veya kefil olunan kredi ödemelerini 90 gün süre ile geciktirmiş olmaları gerekmektedir.Bu sürenin dolması durumunda borç hala ödenmemiş olursa kişi,TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye eklenmektedir.

Kara Liste Nedir?

Teknik olarak kara liste adında bir liste bulunmamaktadır.Bu terim halk arasında kullanılan bir terimdir.Bireylerin çeşitli kurumlar tarafından tutulan kredi sicil bilgilerinde riskli veya kötü sicilli olarak görünmesi anlamında kullanılmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İsteyenlere 3 Önemli Tavsiye


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar