Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği nedir? Kripto para satın almadan nasıl üretilir? 2021 Yılı için detaylı madencilik yapma yazımızda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kripto para, blockchain sistemi etrafında örülmüş, herhangi bir işlemde kullanılmak üzere şifrelenmiş sanal para birimidir. Kullandığımız madeni ve ya kağıt paraların basılması devlet kontrolünde iken kripto paralar herhangi bir merkeziyetçi ağa sahip değillerdir. Bu da en basit anlamda şahısların kripto para üretimi, veri sağlama ya da “Mining” işlemlerini  kendi elektronik sistemleriyle yapabileceği anlamına gelmektedir. Herhangi bir işlem gücü ve ya internet bağlantı sistemine sahip olmanız durumunda fiziksel anlamda olmayan madencilik işlemlerini yapabilmektesiniz. Sizde en çok araştırılan, Kripto para madenciliği nedir ve nasıl yapılır? adlı bu başlıktaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kripto para madenciliği ile ilgili merak edilenleri açıklamaya devam ediyoruz.

Blockchain Nedir?

Öncelikle bahsedilmesi gereken kripto para sisteminin bağlı olduğu Blockchain teknolojisini hakkında bilgi edinmek olacaktır. Bu sistem, şifrelenmiş işlem takibine olanak veren dağıtık bir veri tabanı sistemidir. Yani herhangi bir merkeze bağlı olmadan işlem yapma olanağı sağlamaktadır.Yani yapılan işlemler birinci yoldan alıcı ve satıcı arasında güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ancak bazı dikkat edilmesi gereken konular vardır. Merkezileştirilmemiş bu sistemde yapılan bütün işlemler blockchain sistemiyle gönderici ve alıcının cüzdan bilgileri ve yapılacak olan miktar bilgileriyle gerçekleşmektedir. Yapılan işlemler gönderen tarafından onaylanmalı ve sonra sistem tarafından doğrulanması gerekir. Bu onaylama işlemi madenciler tarafından yapılan kriptografik bir bulmaca ile gerçekleşmektedir. Bu konuda bilgiye sahip olmanız gerekebilir yoksa herhangi bir siber saldırıya maruz kalabilirsiniz.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Örnek olarak herhangi bir verinizin olduğunu düşününün. Ve bu veriyi ikincil kişi olarak birisine göndermek istiyorsunuz. Bu gönderi sırasında herhangi bir merkeziyetçi sisteme bağlı olmayan güvenli blockchain sisteminden yapıyorsunuz. Bu sistem içerisinde veriler şifrelenmiş bir şekilde blok zincirleme ile gerçekleşmektedir. İşte bu devrede blok zincirlerini kazıma işlemi de madenciler tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para madenciliği yapılabilen teknolojiler için madencilik çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Bunun nedeni ise; proof of work yani madencilik sistemi ile çalışan bu blockchain tabanlı sistemler, proof of strake denen cüzdanında bulunan koinler aracılığıyla işlemi onaylayan sistem ile çalışmaya başladılar. İşte bu Blockchain tabanlı sistem içerinde herhangi bir merkeziyetçi sistem olmadan veri gönderimi yapılırken kripto madencileri de işlemlerin güvenliğini ve ulaşılmasını sağlıyor. Bu işlemlerden de madenciler, kripto para kazanmaktadırlar. Kazandıkları bu kripto paraları ya kripto para borsalarında istenilen para birimine dönüştürüyorlar ya da birikim yapıyorlar.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bir bilgisayarınız bulunuyor ise kripto para madenciliği yapabilmektesiniz. Yalnız önemli olan konu hangi kripto parayı kazma işlemi yaptığınız ya da hangi kripto sistemine madencilik yaptığınız önemlidir.İyi bir monitör, işlemci, anakart ve ekran kartı ile kazancınızı değiştirilebilirsiniz. Madencilik işlemi yapılmak istenildiği takdirde kripto para borsasındaki grafikleri takip edebileceğiniz birçok site bulunmaktadır. Gerekli donanıma sahip olduktan sonra kripto para borsasını takip ederek gelir elde edebilirsiniz. Şu an da vergi işlemi ilgili olarak herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Yalnız bu konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilseniz tecrübeli birinden kripto para madenciliği nasıl yapılır? hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Kripto Para Madenciliği Kazançlı mı?

Bitcoin ve Ethereum gibi birçok kripto sisteminin değişimlerini sitelerden takip edebilirsiniz. Yalnız bu yazı yazılırken Bitcoin  değerleri düşüşte olurken Ethereum değerleri daha karlı olarak görülmektedir. Parametrelerdeki hızlı değişiğim grafiklerinde dolayı herhangi bir rakam vermek zordur. Yalnız üretim ve yatırımlardaki değişime göre aylık 600 ila 800 dolar arası kazanan kripto para madencileri bilinmektedir. 


1 yorum
  1. […] aynı zamanda diğer altcoin türlerinden de kazanmanızı sağlamaktadır. Peki Coinpot ile nasıl Bitcoin kazanılır? Gelin bu sorunun cevabını […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar