Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti ve Üretim Aşamaları

Kültür mantarı yetiştiriciliği son dönemin popüler işlerinden olmayı başardı. Bu işin maliyeti ve üretim aşamalarını 2021 güncel bilgileriyle sizler için derledik.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Nedir?

Kültür mantarı; hızlı büyümesi, evde kolay yetiştirilebilmesi, sağlıklı olması gibi daha birçok sebepten dolayı son dönemlerde, yetiştirmesi de yemesi de oldukça popüler olmuş bir bitkidir. Kültür mantarının 100 gramında sadece 22 kalorilik bir enerji değeri bulunur.

Bu rakam bir çikolata için ortalama 450 kalori, makarna içinse 200 kalori civarıdır. Yani kültür mantarını ne kadar yerseniz yiyin bu bitki vasıtasıyla kilo almanız çok zordur. Bu sebeple diyetlerde sıkça tercih edilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak lezzetli bulunan ve bunun karşılığında kilo aldırmıyor olan bu bitkinin elbette alıcısı da çoktur.

Kültür Mantarı Üretim Aşamaları

Kültür mantarı yetiştirebilmek için elinizde çok fazla malzeme olmasına gerek yoktur fakat bir miktar zamanınızın olması gerekir. İlk aşamada yapmanız gereken bir adet yerleştirme kabı almaktır. Bu kap yaklaşık 15-20 santimetre derinlikte olabilir.

Ardından bu kabın içine küflenmiş gübre ve su eklemelisiniz. Sonrasında karışıma kuru sporlar eklemelisiniz. Sporlar 1-2 âdeti geçmemelidir. Karışımı gevşetip yayın. Bu şekilde 1 gün bekledikten sonra 18-20 derece sıcaklıkta günde 2 defa buğulandırın.

Bu işlemi 2-3 hafta kadar uygulayın. Ardından beyaz ağların çıktığını göreceksiniz. Bu durumda da sıcaklığı 12 dereceye ayarlamalı ve nemli tutmaya devam etmelisiniz. Ancak hiçbir zaman doğrudan sulamamaya dikkat edin, yalnızca nemli kalmasını sağlamalısınız.

Bu süreçten sonra beyaz ağlar büyüyerek mantarları oluşturacaktır. Çok gençken toplarsanız sert olurlar bu sebeple bir miktar daha beklemeniz tavsiye edilir. Doğru zamanın geldiğini mantarların durumundan anlayacaksınız.

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kazandırır mı?

Yukarıda belirtilenleri yapacak kadar vaktiniz varsa mutlaka kazandırır. 1 kilogram mantar yetiştirmek için harcayacağınız yaklaşık 2 aydır ve 2 lira civarı bir paradır. İlk haşatınızı aldıktan sonra beklemeniz gereken süre elbette 2 ay değildir. 10-14 gün civarında 2. hasadınızı alabilirsiniz ve bu aralıklarla 4-6 ay civarı mantar toplayabilirsiniz. Bunun sonucunda kilosunu ortalama 8-10 liraya rahatlıkla satabilirsiniz. Yani kilogram başında ortalama 6-7 lira civarı bir kârınız olur.

Elbet kendisine göre riskleri de vardır fakat işi biraz öğrendiyseniz ve vaktiniz de varsa kültür mantarı yetiştirmek mantıklı bir karar olacaktır. Evde daha küçük çaplı bir şekilde yetiştirmeniz durumunda iyi bir ek gelir kapısı sağlayabilir. Fakat ana gelir kaynağı olarak düşünüyorsanız elbette daha çok kaynak ve vakit ayırmanız gerekecektir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar