Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Kuyumcu Açmak İçin Neler Gerekli? Maliyeti ve Kazancı Ne Kadar?

Kuyumcu açmak için neler gereklidir? Kuyumcu dükkanı açmak ne kadar kazandırır? 2021 Yılı dükkan maliyeti ve aylık ne kadar kazandırır? Tüm merak edilenleri konunun devamında bulabilirsiniz.

Kuyumcu dükkanı açmak son derece karlı ve yüksek sermayeli iş fikirlerinden biridir. Kuyumcular, altın alıp sattığı için ve ellerinde her daim nakde dönüştürülebilecek bir para olduğu için batma şansı olmayan bir sektördür. Kuyumcu açabilmek için, kuvvetli bir sermaye gerekir. Topladığınız bu sermaye ile kısa sürede bir kuyumcu açabilir ve bu kuyumcuyu işleterek hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz. Peki kuyumcu açmak para kazandırır mı? Kuyumcu açmak için ne kadar sermaye gerekir? Kuyumcular ne kadar para kazanabilir?

Kuyumcu Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Lazım

 1. Kuyumcu açmak için ortalama 500 bin dolar sermaye gerekmektedir. Eğer gümüş kuyumcusu olacaksanız, bu rakam 100 bin TL’ye kadar inebilir. Pırlanta ve benzeri ürünleri de satacaksanız en az 1-2 milyon dolarınız olmalı. 
 2. Günümüzde bir kilogram altının fiyatı 475 bin TL, bu nedenle kuyumcu açabilmek için yüksek sermaye gerekiyor. 

Kuyumcu Açmak İçin Kaç Kilo Altın Gerekli?

Kuyumcu açmak için kaç kilo altın gereklidir? Bu soru aslında sermaye kısmında değerlendirilen ama sıkça merak edilen sorulardan biridir. Kilo altın yukarıda da yazdığımız gibi ortalama 475 bin TL’dir. Bir kuyumcu dükkanı için de en az 4-5 kilo altın bulundurulması gereklidir. Yani sadece 2,5 milyon TL altın için gider olacaktır.

Kuyumcular Nasıl Para Kazanır

Bir kuyumcu, altınları uygun fiyatlardan alıp, daha yüksek fiyata satarak veya hurda altın alıp bunu işleyerek yüzde 20-25 kar ile satarlar. Bu nedenle elde ettikleri kar her zaman yüksektir. Kuyumcuların para kazanma yöntemi budur.

 1. Bir kuyumcuya çeyrek altın götürdüğünüzde size daha düşük fiyat verirler. Örneğin çeyrek altın 800 liraysa, sizden 760 liraya alırlar. Bu şekilde aldıkları altınları, biraz daha yüksek takriben 810 lira gibi bir rakama satarlar ve bu şekilde kar elde ederler. 
 2. Kuyumcular tüm bunlara ek olarak, hurda altın da alır ve bunları işleyerek satarlar, bu tarz altınlarda kar marjı ortalama yüzde 20-25 arasıdır.

Kuyumcular Ne Kadar Ciro Yapar?

Kuyumcuların ortalama kazancı sürekli değişmektedir. Altın satışından para kazandıkları gibi, mevcut sermayeleri altından oluştuğu için altın fiyatları yükseldiğinde de ciddi anlamda para kazanabilirler. Kuyumcular günde ortalama 10 bin TL satış yaparlar ve bu satıştan yaklaşık 1,200 TL kar elde ederler. Elde edilen söz konusu kar, aylık bazda 36 bin TL’ye kadar ulaşmaktadır.  Bu kardan yaklaşık 10 bin lira bir giderleri olur ve 25 bin lira ile 27 bin lira arası kar elde ederler.

Kuyumcular Ne Kadar Para Kazanır?

Kuyumcular oldukça yüksek karlar yapabilirler. Hem altın satışlarından hem de altındaki fiyat yükselişlerinden faydalanarak kar elde ederler. 

 1. Günde ortalama 10 bin lira ciro yapan bir kuyumcu ayda 25 bin lira kar elde edebilir.
 2. Dükkanında yaklaşık 4 milyon liralık altın olduğu için, altın her yüzde 1 yükseliş yaptığında yaklaşık 40 bin lira para kazanırlar.
 3. Dükkanında 4 milyon liralık altın olan bir kuyumcu, son 6 ayda her şey dahil 2,6 milyon TL para kazanmıştır.
 4. Kuyumculuk son derece kazançlı bir meslektir ve kısa sürede yüksek karlar elde edebilmenizi sağlar. 

Kuyumcu Açmak İçin Neler Gerekli?

Kuyumcu açmak istiyorum diyenler için kuyumcu dükkanı açmak için gerekli evrakları ve işlemleri de tamamlaması gereklidir.

 • İkametgah
 • Fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Ustalık belgesi
 • Kira sözleşmesi ya da tapu
 • Dükkan planı ve krokisi
 • Güvenlik kamera sistemi
 • Oda sicil belgesi
 • İmza sirküleri

Bu belgelerin yanında ayrıca kuyumcular odasına kayıt olmak zorundasınız. Kuyumcular odasına kayıt olmak için de yine kimlik fotokopisi, vergi levhası ve vesikalık fotoğraf gibi standart belgeler gereklidir. 2021 Yılında kayıt için 660 TL gibi bir ücret ödenmelidir.

Kuyumcuların Çalışma Saatleri ve Meslek Zorluğu

Kuyumcuların çalışma saatleri günde ortalama 10 saat civarındadır. Haftada 6 gün 10 saat çalışırlar. Açılış ve kapanış saatleri bölgeye göre değişebilir, bu nedenle net bir şey söylemek pek mümkün değildir. Mesleğin en zorlu yanı, işçilik yapılıyor olmasıdır. Kuyumculuk işliği son derece zor bir iştir ve dikkatli olunması gerekir. 

Bu konu dışında sitede daha önce yer verdiğimiz Tekel Bayi Açmak Şartları, Maliyeti Ve Kazançları Nasıl? konusu da ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar