Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Mantar Yetiştiriciliği İşi Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği işi yaparak nasıl para kazanılır? 2021 Yılı Mantar Yetiştiriciliği maliyeti ve destekleri konusunda rehber içerik.

Farklı bir iş kurmak ve güzel kazançlar elde etmek isteyenler için mantar yetiştiriciliği işi güzel bir alternatif olabilir. Ülkemiz aslında bir tarım ülkesidir ve her türden sebzeyi, bitkiyi yetiştirmek mümkündür. Ayrıca artık çoğu insan sağıklı beslenmeye, organik gıdalara daha fazla yönelmektedir. Bu da tüketecekleri sebzeleri, meyveleri kendi üretebilme istekleri demektir. İnsanlar ister mantar yetiştirerek kendi ihtiyaçlarını karşılasın isterse de bu işi ticarete döksün her şekilde karlı, kazançlı bir iştir. Mantar yetiştiriciliği işi kolay bir iş değildir, işin birçok incelik gerektiren kısmı vardır. Ancak karlılık seviyesi yüksektir. Eğer tüm ayrıntıları atlamadan ilerler, doğru bir şekilde temelleri atarsanız kısa zaman içerisinde tüm emeklerinizin karşılığını fazlası ile alabilirsiniz. Ancak titizlik ve bilgi gerektiren bu iş için gerçekten detaylı bir araştırma yapmak gereklidir. 

Mantar Yetiştiriciliği İşi


Mantar yetiştiriciliği işi özellikle bizim gibi tarım ülkesi sayılabilecek ülkeler için mükemmel bir iş konumundadır. Öncelikle bu işe adım atmadan önce bu işi başarabileceğinize inanıyor musunuz, bunun kararını vermelisiniz. Çünkü bu işe başladıktan sonra yoğun çalışma temposunu kaldıramayabilirsiniz. Çünkü bu iş evde ya da ofiste bilgisayardan iş yapmaya hiç benzemez ve büyük emek ister. Ülkemizde mantar yetiştiriciliği denince akla direkt gelen mantar türü şapkalı beyaz kültür mantarlarıdır. Aslında beyaz kültür mantarları diğer binlerce mantar türüne kıyasla daha kolay yetiştirilmektedir. Eğer minimum üretim, emekle yüksek karlılık, kazanç elde etme gayesinde ve bunların yanı sıra da hatırı sayılır şekilde bir riske katlanmayı göze alıyorsanız beyaz kültür mantarları dışında daha özel mantarları yetiştirebilirsiniz. Çünkü beyaz kültür mantarları daha düşük risk ile çalışılan ve sonucunda başarıya ulaşabilme ihtimali yüksek olan bir sektördür. 

Mantar Yetiştiriciliği Eğitimi

Mantar yetiştiriciliği için teorik bilgilerin pek de bir önemi yoktur, bu iş için daha önemli olan şey tecrübedir. Eğer bu işe yeni başladıysanız, bu iş için çok bir bilgiye sahip değilseniz mantar yetiştiriciliği eğitimi almanız gereklidir. Bu eğitimler yılın çeşitli dönemlerinde kurs şeklinde verilmektedir. Bu kurslar ise Tarım Bakanlığı, halk eğitim evleri, bazı dernekler ve sendikalar tarafından verilebilmektedir.Eğer kursa başladıktan sonra bu kursu başarıyla tamamlar ve sertifika almaya hak kazanırsanız bu sertifika ile KOSGEB’e hibe başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz KOSGEB tarafından olumlu değerlendirilir ise 50 bin TL’ye kadar hibe alabilmeniz mümkün olacaktır. Mantar yetiştiriciliği eğitimi aldıktan sonra artık bu iş hakkında birçok bilgiye sahip olacaksınız ve işin inceliklerini öğreneceksiniz. Bu da bu iş hakkında katlanacağınız riskleri minimize edecektir. Bu işe başlamayı düşünen insanlar mutlaka mantar yetiştiriciliği kurslarına katılarak işin hem teorik hem de pratik tüm bilgilerini edinmelidirler. Her işte olduğu gibi bu işte de eğitim alarak işin gerekliliklerini öğrenmek kişiye oldukça faydalı olacak ve bu sayede başarı kendiliğinden gelecektir. 

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekli? Yasal Durum Ve Kar Marjı

Üzerinden Kaynak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar