Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

McDonalds Franchise Şartları ve Bayilik Bedeli

Mcdonalds franchise şartları nelerdir? Nasıl McDonalds açılabilir ve bayilik bedeli nedir? McDonalds açmak ne kara kazandırır?

Dünyanın en büyük fastfood restoran zinciri olan Mcdonalds, girişimcilerine sağladığı büyük katkılarla bayilik vermeye devam ediyor. Biliyorsunuz ki Mcdonalds bayilerinin yüzde 85’i franchise ortak girişim bayileridir. Restoranların sadece yüzde 15’i Mcdonalds’a aittir. Mcdonalds çalışma prensibi diğer firmalara göre daha farklıdır ve açılış sermayesi için çok yüksek bedellerin ödenmesi gerekmektedir.

Mcdonalds Franchise Şartları

 1. Mcdonalds franchise şartları ve çalışma prensibi çok farklıdır, Mcdonalds satış yapılacak olan mülkün kiralanmasını değil direk satın alınmasını talep etmektedir. Mcdonalds’a ilk etapta bir bayilik bedeli ödersiniz, Mcdonalds bayilik bedeli ile satış yapılacak mülkü satın alır ve sizden kira alır.
 2. Mcdonalds bayisi açabilmek için en az 400 bin dolar franchise isim hakkı bedeli ödemeniz gerekiyor. Bu açılacak olan mağazanın büyüklüğüne göre 1 milyon dolara kadar çıkıyor. Mcdonalds’a yapılacak başvuru ile size bir teklif gönderiyorlar ve sizin de bunu ödemeniz gerekiyor.
 3. Mcdonalds bayisi açabilmek için hem çok yüksek sermayeye hem de aynı zamanda iyi bir girişimci ruha sahip olmanız gerekir. Daha önceki iş tecrübeleriniz bu konuda çok ama çok önemlidir.
 4. İşletmecinin ilk etapta Mcdonalds’a 30 bin dolar ödeme yapması gerekiyor.
 5. Mcdonalds bayisi açıldıktan sonra reklam katkı payları, bir miktar geliştirme ücreti de ekstra olarak ödeniyor. Her ay cirodan belirli bir oranda komisyon alınmaktadır.
 6. Mcdonalds bayisi açmak çok zordur, buna en iyi örnek ise, işletmeyi açmadan önce mülakata girme zorunluluğu süresi 1 ayı bulan eğitimler ve beş gün iş başında değerlendirme eğitimleri ve denemeleri vardır.
 7. Süreci başarıyla tamamlayan bayiler, Mcdonalds bayisi açmaya hak kazanırlar.

Dominos Pizza Bayilik Nasıl Alınır? Fiyatları Nasıl?

Mcdonalds Bayisi Nasıl Açılır?

 1. Bir mcdonalds bayisi açmadan önce, sitede bulunan franchising başvuru formunu doldurmanız gerekir.
 2. Form doldurulduktan sonra sermaye kontrolü yapılır ve eğitimler için hazırlık yapılır.
 3. Bir ay sürecek eğitimlerin ardından, 5 günlük iş başına kontrol değerlendirilmesi yapılarak, Mcdonalds şubelerinin başına geçer ve işletmeye çalışırsınız.
 4. Değerlendirmenin ardından, son kez mülakatlara girer ve mülakalatlarda başarılı olmaya çalışırsınız.
 5. Mcdonalds için başlangıçta 30 bin dolar, sonra ise 500 bin dolar ödeme yapmanız gerekir.
 6. Ödemenin ardından, Mcdonalds uygun bir mülk bulmaya çalışır ve bulduğu mülkü satın alır veya kiralar.
 7. Mülk alındıktan sonra, mülkün içerisinde gerekli yatırımları yapmaktadır. Kızartma ekipmanları, pişirme ekipmanları, kasa yatırımları, oturma odaları gibi pek çok şey tasarlanır.
 8. Her şey tamamlandıktan sonra çalışacak personellere eğitim verilir ve eğitim tamamlandığında iş yapmaya hazır hale gelirsiniz. Mcdonalds franchise şartları gördüğünüz üzere epey zor.

Mcdonalds Bayisi Ne Kadar Ciro Yapar Ne Kadar Para Kazanır?

 1. Mcdonalds başarısını üstün deneyimli ve nitelikli işletmecilerinden aldığından, her zaman işinizin başında olmanız gerekmektedir.
 2. Mcdonalds franchise şartları arasında en önemlisi kendi işletmecileri hiçbir zaman başka bir iş yapamaz ve uzaktan idare edemez. Restoran açık olduğu her an, restoranın başında olmak zorundadır.
 3. Mcdonalds bayileri, büyüklüğüne ve konumuna göre değişen oranlarda ciro yapar ve kar elde ederler.
 4. Genel açıdan bakarsak, standart bir Mcdonalds bayisi 400 bin dolar sermaye ile kurulur ve bu ölçüde kar elde edilir.
 5. Mcdonalds yüzde 200 karla çalışmaktadır. Yani 8 TL’ye mal edilen bir ürün, 24 TL’ye satılır.
 6. Kar marjı yüzde 65-70 oranındadır.
 7. Ürün tedariği tamamen Mcdonalds tarafından sağlanmaktadır.
 8. Açılan şubenin büyüklüğüne göre değişmekle beraber, ilk etapta hedef ciro 10 bin TL’dir. Sonradan ciro hedefi günlük 40 bin TL’ye kadar da çıkabilmektedir.
 9. Standart bir mc donalds bayisi ayda 1 milyon TL ciro yapmakta ve buna bağlı ölçütte kar elde etmektedirler. 
 10.  1 milyon TL ciro yapan bir restoranın aylık brüt karı 650 bin TL’dir.
 11.  Restoran Mcdonalds’a ürün alımları dışında aylık en az 80 bin TL ödeme yapar (reklam ve katılım bedelleri)
 12. Tüm giderler çıkıldığında büyük bir Mcdonalds bayisi aylık 300 bin TL gelir elde edebilmektedir.
 13. Mcdonalds bayilerinin elde ettiği geliriler, işletmenin büyüklüğüne göre en az 50 bin TL’den başlamakta ve 300 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.
 14. Zarar ettiği için batan çok az sayıda Mcdonalds bayisi vardır, bu nedenle işletmenizin iş yapmaması durumunda her türlü desteğin sağlanacağından emin olabilirsiniz. 

 

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar