Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Nakliye İşinde Para Var Mı? Nakliyecilik Yaparak Para Kazanmak

Nakliye işinde para var mı? Evden eve nakliyecilik yaparak para kazanmak nasıl olur? Küçük kamyonetle nakliyecilik ne kadar kazandırır?

Nakliyecilik yaparak para kazanmak mümkün mü? Evden eve eşya taşırken, işyerimizi değiştirirken sürekli nakliye şirketleri ile çalışır. A noktasından B noktasına eşyalarınızı taşıyan ve hatta taşıdığınız yere eşyalarınızı istediğiniz gibi dizen nakliye şirketleri bu işten ciddi anlamda gelir elde ediyor. Peki nakliyeciliği herkes yapabilir mi? Nakliyecilik yaparak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Nakliyecilik Yaparak Para Kazanmak İçin Ne Kadar Sermaya Gerekli?

Öncelikle bu işi yasal olmayan yollardan yapanlar var, biz kesinlikle önermiyoruz bu nedenle nakliyecilik yapmaya başlamak için hemen gidin ve bir şirket açın. 

Küçük Kamyonet ile Nakliyecilik Ne Kadar Kazandırır? 

 1. Nakliye işinde sermaye, kazanca doğrudan etki eder. Tırla nakliye işi yapanlarla küçük bir kamyonet ile bu işi yapanlar aynı parayı kazanmazlar.
 2. Ufak ufak başlarım diyorsanız, sıfırları 120-150 bin liraya satılan kamyonetler var, bunlardan almalısınız. İkinci el de satın alabilirsiniz, kullanılmışlık seviyesine göre fiyatlar 50-60 binden başlıyor.
 3. Büyük başlayacağım diyorsanız tır almak zorundasınız, sıfır model tırlar 500-600 bin liradan 2 milyon TL’ye kadar değişen fiyatla satılıyor. İkinci elleri de genelde 120-150 binden başlar fakat kullanım ömrü azdır, artık ömrünü yitirmiştir. Bu nedenle sizi en az birkaç sene idare edebilecek bir tır alabilmek için en az 300 bin lira lazım.
 4. Küçük bir kamyonetle başladığınızı düşünecek olursak şirket kurulumu dahil 60-70 bin lira para ile bu işe başlarsınız.
 5. Bu işte pazarlama çok önemli, her ay bir miktar parayı yeni müşteri bulabilmek için harcamalısınız.
 6. Nakliye işinde araç büyüdükçe kazanç artar, küçük bir kamyonetle tek seferde en fazla 1,000 TL ederinde eşya taşıyabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki şehirlerarası teslimat yapmanız imkânsız. Çünkü aracı komple en yüksek fiyattan doldursanız bile en fazla 1000-1500 alabiliyorsunuz ve araç git gel 1500 km yol yaptığında 1000 lira yakıt harcıyor.
 7. Üstelik çalıştıracağınız işçileri de düşünecek olursak sefer başı kazancınız neredeyse 50-100 lira gibi komik rakamlara düşüyor.
 8. Bu nedenle ilçeler arası teslimat yapmalısınız.
 9. İlçeler arası teslimat yaptığınızda, aracı komple doldurursanız, alacağınız ücret ortalama 700-800 arasıdır.
 10. Bir gün uğraşır ve işçilere de payını verdikten sonra 300-400 lirayı cebinize atarsınız.
 11. Bulduğunuz her bir nakliye işinden kolaylıkla 300-400 lira para kazanırsınız.
 12. Küçük kamyonet ile nakliyecilik yaparak para kazanmak için en az 150 bin lira gerekiyor.

Büyük Kamyonetler ile Nakliyecilik Ne Kadar Kazandırır? Ne Kadar Sermaye Lazım?

Nakliyecilik yaparak para kazanmak istiyorsanız, başlamanız gereken en doğru yer burası, yani büyük bir kamyonet. Bu kamyonetlerin ikinci ellerini 100-150 bin arasına bulmak çok kolay. İyi bir sermaye ve iyi başlangıç için mutlaka deneyin. Bu araçların kapasitesi küçük kamyonetlere nazaran yüzde 50 daha fazladır ve ilçeler arası teslimata veya yakın şehirler için teslimata uygundur.

 1. Bu araçla yakın şehirlere taşıyacağınız yüklerde maksimum doluluk için 2000-2500 lira gibi bir rakam alabilirsiniz.
 2. İyi bir kazanç sağlamak için muazzam bir yol olsa da en az 150 bin lira sermaye gerekli.
 3. Her bir nakliye işi size net 1000 lira para kazandırır fakat iş bulmak zordur. Ayda bulabileceğiniz iş sayısı 15’i çok nadir görür ve 10 saatten fazla zaman alabilir.
 4. Ayda 8000 lira ile 15000 lira arası bir gelir elde etmek mümkündür, daha fazla kazanabilmek için mutlaka daha çok üstüne düşmelisiniz.

Nakliyecilik Yaparak Para Kazanmak Büyük Araçla Ne Kadar Kazandırır?

 1. İşin en ballı kısmı burada, her şeyden tonlarca taşıyabilirsiniz. Kimi zaman bir sebze, kimi zaman bir inşaat malzemesi, her şey taşınabilir.
 2. Tırla taşıma yapabilmek için 300 bin TL ile 2 milyon TL arası sermaye gerekir.
 3. Tır ile taşıma işlemlerinde ücretler, kilometreye göre ve tırın yüküne göre hesaplanır.
 4. Bunun için bir çarpan kullanılır. Örneğin 1 kilometre mesafeye bir ton yükü taşımak 1, 50 kilometre mesafeye 5 ton yükü taşımak için 250 çarpan bulunur. Bu çarpanlarının her birinin ücreti vardır.
 5. Uzun mesafede ücret belirgin bir şekilde artar ve daha fazla para kazanırsınız.
 6. Genelde 1000-1500 kilometreye yük taşımanın bedeli 5-10 bin TL arasıdır.
 7. Tırınıza sürekli yük bulma derdiniz olacaktır. Çünkü gidiş dönüş için tek fiyat alırsanız zarar edebilirsiniz, bu nedenle götürdüğünüz şehirden de herhangi bir yük bulmalı ve onu yine başka şehre taşımalısınız.
 8. Bu şekilde ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Tırla götürdüğünüz her bir yükten ortalama 2 bin TL civarı gelir elde edersiniz.  Aylık kazancınız tahminen 20-30 bin TL arası olacaktır.

Ayrıca Ne Dükkanı Açabilirim Diyenlere 9 İş Fikri konusunda da ilginizi çekebilecek farklı iş fikirleri bulabilrsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar