Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Nasdaq, Dax, S&P 500 Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Borsalar, yatırım yapmak için geçmişten günümüze en iyi yollardan birisi olmuştur. Bu nedenle yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, çeşitli borsalarda hisse senedi alım satım işlemleri yapmaktadır. Alanında uzman olan yatırımcılar ise bu konuda gerçekten iyi para kazanmaktadır. Bu nedenle borsaya yeni atılanlar, Nasdaq, Dax ya da S&P 500 borsalarında nasıl işlem yapıldığını merak eder. Gelin bu işlemler nasıl yapılıyor bir göz atalım. 

Dax Endeksi

EUREX borsasında işlem gören DAX vadeli sözleşmeleri, işlem yapmak için en iyi yöntemlerden birisidir. Zira içerisinde; Adidas, Siemens, Daimler gibi dev şirketler bulunmaktadır. İsimlerden de anlaşılacağı üzere DAX, Almanya’nın en büyük 30 hissesinin performansını ölçen bir endekstir. Eğer burada işlem yapmak istiyorsanız ilk olarak PhillipCapital’de hesap açmanız gerekmektedir. Eğer uluslararası piyasa işlemlerini de burada yaparsanız, paranızı ülke dışına transfer etmek zorunda kalmadan işlem yapabilirsiniz. 

Hesap açtıktan sonra burada işlem yapmak için sadece paranız olması gerekiyor. Ancak bu konuda deneyiminiz yoksa bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Eğer uluslararası piyasalara henüz yeni atıldıysanız,  HYPERLINK “mailto:info@philipcapital.com.tr” \h info@phillipcapital.com.tr adresine yazarak bilgi alabilir ve deneyim kazanabilirsiniz. 

Avrupa Da Nasıl Yatırım Yapılır?

S&P 500 Endeksi

Halka açık en büyük 500 ABD şirketinin hisse senetlerini ölçen endeks olan S&P 500, ABD piyasalarındaki en geniş kapsamlı hisse senetleri götergesi olarak da bilinmektedir. Değişen bir endeks olan S&P 500, halka arz edilen şirketlerin mevcut hisse sayısına göre ayarlanır. Burada önemli olan, şirketlerin endeksteki ağırlığıdır. Yani endeksin değeri üstünde %15 ağırlığa sahip bir şirketle %5 ağırlığa sahip bir şirket aynı değildir. %15 ağırlığa sahip şirketin hisse senetlerindeki düşüş ya da yükseliş, diğer şirketleri ve doğal olarak piyasaları etkilemektedir. 

Mart, haziran, eylül ve aralık aylarında yeniden düzenlenen endeks, bir komitenin 500 şirketi seçmesiyle oluşur. Endekse girebilmek için şirketin ABD’de olması ve en az 6.1 milyar ABD dolarında piyasa değeri olması gerekiyor. Ek olarak %50’sinin de halka arz edilmiş olması önemlidir. Endekste; Apple, Amazon, Facebook, Alphabet Inc. gibi dünya devi şirketler yer almaktadır ve en büyük pazar payına da bu saydığımız şirketler ortak olmaktadır. 

S&P 500 endeksine doğrudan yatırım yapamazsınız. Ancak endeks fonuyla dolaylı olarak yatırım yapılabilir. Ek olarak S&P 500’deki hisse senetlerini ya da EFT’lerini satın almak da mümkündür. ABD’de yaşanan gelişmeler kadar ABD dışındaki dünya devlerinde yaşananlar da piyasayı etkilemektedir. Bu nedenle iyi analiz yeteneğine ve geniş bakma özelliğine sahip olmak gerekir. Zira burada yatırım yapmak hiç de kolay değildir. Ek olarak uzman desteği ve danışmanlık hizmeti almak da gerekebilir. 

Nasdaq Endeksi

Dünya’nın teknoloji borsası olarak bilinen Nasdaq, ABD’de kurulmuş bir menkul kıymetler yatırım borsasdır. Burada doğrudan hisse senedi alımı olmasa da endeks üzerinden alım satım işlemleri yapılabilir. Nasdaq-100 Endeksi, ABD merkezli ve Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’ndaki işlem gören en büyük 100 şirketi kapsamaktadır. 

Burada, 3000’in üzerinde şirket işlem görmektedir. Eğer gerçekten bu piyasada oynamak istiyorsanız QNB Finansbank’ın bu işlemlere aracılık ettiğini söyleyebiliriz. Açacağınız Finansinvest hesabı sayesinde trade yapabilir ve ek olarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. A

Yukarıda saydığımız bu üç endeks, dünyanın en büyük şirketlerinin yer aldığı endeksler olarak bilinir. Doğal olarak yatırımcıların gözü de bu piyasalardadır. Eğer yeni başladıysanız ve borsa yatırımı konusunda sınırlı deneyime sahipseniz sizlere uzman desteği almanızı öneririz. Bu sayede para kaybetmekten ziyade para kazanabilirsiniz. Yatırım yapmak işte bu kadar kolay. 


1 yorum
  1. […] Nasdaq,Dax,S&P 500 Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar