Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Nasıl Birikim Yapılır? Para Biriktirme Yolları

Birikim yapmak ve para biriktirmek için nasıl bir yol izlenmeli? 2021 Şartlarında ne kadar birikim yapmak mantıklıdır?

Devir tüketim devri denilse de aslında devir tasarruf devridir. İnsan ihtiyaçları sınırsızdır ancak kaynaklar ise kıttır. Çoğu insan gerekli gereksiz birçok şey satın alır. Öyle ki; daha önce hiç kullanmadığı ve bundan sonra da kullanmak niyetinde olmadığı ürünleri satın alan insanların sayısı hiç de az değildir. Özellikle ekonominin sıkça dalgalanma yaşandığı şu sıralarda birikim yapmak, tasarruf yapmak ya da yatırım yapmak çok önem kazanıyor. Peki doğru bir birikim nasıl yapılır? Birikim yapmaya karar veren insan öncelikle planlı ve programlı bir şekilde yaşamalıdır. Tasarruf yapacak insan ihtiyaçlarını ve isteklerini belirlemelidir. Burada dikkat çekmek istediğimiz bir husus var. İhtiyaç ve istek birbiri ile karıştırmamalıdır. İhtiyaçlar, insan yaşamı için gerekli olan tüm durumları kapsarken; istekler, daha çok iradi bir durumdur. Bu bakımdan insanlar öncelikle bu iki kavramın ayrımına varmalı ve ihtiyaçlarını belirlemelidir.

Birikim yapmak için; insanın irade kuvvetinin sağlam olması gerekir. Çoğu insan artık sabahları işe, okula giderken tanınmış kahve zinciri dükkanlarından bir kahve almaktadır. Bu gibi durumlar ihtiyaç değil kişinin istek ve zevkleridir. Birikim yapmak isteyen bu gibi davranışlara bir sınırlama getirmelidir. Çünkü insan ne kadar doğru bir şekilde bütçesini yönetirse o kadar hayatını doğru yönde şekillendirir. Elbette ki bütçe sınırlamasının, birikim yapmanın da bir sınırı vardır. Birikim yapmak için insanın bir hayali olmalı, ulaşmak istediği bir hedef olmalıdır. Ancak bu şekilde insan amacından sapmayacaktır.

Bu hedefi insanlarla paylaşabilir ya da yazıya dökebilirsiniz. Bu sayede kararlılık düzeyiniz daha çok artacak, çevre baskısı da oluşacağından hedefinizden sapmanız zorlaşacaktır. Elbette salt hayal kurmak çok bir işe yaramayacaktır. Hayalleri gerçekleştirmek için bir atılıma, uygulamaya ihtiyaç vardır. Bu da yüksek bir karalılık düzeyi ile birikim yapmaya başlamaktır. Yapılan araştırmalarda bir hedefe ulaşmak için aynı şeyi düzenli olarak tekrarlamak çok önemlidir. Siz de birikim yapmaya başladığınız anda aynı kararlılıkla, aynı düzen ve rutinle devam etmelisiniz. Göreceksiniz ki 1 sene boyunca düzene oturttuğunuz tüm eylemler, sizin için bir alışkanlık haline gelecektir. 

Para biriktirmenin en önemli kuralı harcamalarda tasarruf etmektir.

Aylık Ne Kadar Para Biriktirilmeli? 

Aylık ne kadar para biriktirilmeli sorusunun tek bir doğru cevabı yoktur. İnsanların gelir durumuna, beklentilerine bağlı olarak biriktirebileceği para miktarı değişkenlik gösterecektir. Para biriktirme şekilleri insandan insana farklılık gösterecektir. Aylık bir köşeye 600 TL koyma fikri çoğu insana çok uçuk bir fikir gibi gelse de; bu fikir günde 20 TL koymak şeklinde dile getirildiğinde çok olağan gelebilmektedir. Buradan da anlıyoruz ki süreklilik, kararlılık ve rutine bağlama şekli çoğu işi daha yapılabilir hale getirmektedir. 

Tasarruf etmek, para biriktirmek her insan için oldukça faydalı olacaktır. Kötü günler için saklanan ya da belirli bir amacı gerçekleştirmek için ayrılan paralar gün geldiğinde birçok işi çözebilmektedir. İnsanlar birikim yapmaya karar verdikleri an harcayacakları paraları değil birikim yapacakları tutarı belirlemeleri gerekir. Yani harcayacağından daha çok ne kadar birikim yapılmasına karar vermek daha akılcı bir hareket olacaktır. Bir hedefi gerçekleştirebilmenin en önemli yollarından biri, kişinin kendine söz geçirebilme becerisidir. Eğer birikim yapacak kişi ne kadar kararlı olursa birikim konusunda o kadar başarılı olacaktır. Kişi bu gibi durumlarda kendini bir dış güç gibi görerek kurallar koymalıdır. Birikim yapmaya karar verecek kişi kendini gizli bir milyoner gibi hissedebilir. Çoğu milyonerler standart, gösterişsiz bir yaşam sürmektedir. Birikim yapacak kişi de hedeflerini gerçekleştirebilmek adına bu şekilde yaşayabilir. 

Birikim ve Tasarruf Yapabileceğiniz Basit Yöntemler


1 yorum
  1. […] içerisinde paralar birikmeye başlar. Hem günde 1-2 saatini ayırarak hem de basit işler yaparak para kazanmak istiyorsanız, bu yöntem tam olarak size göre. Elde edeceğiniz gelir, çalışma azminize […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar