Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Otopark Açmak Ne Kadar Kazandırır ve Maliyeti Nasıl?

Otopark açmak para kazandırır mı? 2021 Otopark açma yönetmeliğine göre açık otopark veya yediemin otopark nasıl açılır? Otoparklar ne kadar para kazanıyorlar?

Otoparklar, aracımızı güvenle park ettiğimiz, çekilmeyeceğinden, çizilmeyeceğinden, nerde olduğundan emin olduğumuz işletmelerdir. Günümüzde devlete ait ve özel sektöre ait pek çok otopark bulunmaktadır. Peki otopark açmak gerçekten kazançlı olabilir mi? Otopark açmak ne kadar kazandırır? Otopark fiyatları ne kadardır?

Otopark Açmanın Maliyeti

Otopark açmak için gerekli olan sermayenin çok büyük bir bölümü, mülk alımı için alınır. Bildiğiniz gibi, otoparkların geniş alanlarda oluşması gerekir, hatta en küçük otopark bile 200 metrekare genişlikten fazladır. Bu nedenle otopark açabilmek için uygun bir yer bulmak gerekecektir. Otopark, büyüklüğüne göre ve sahip olacağı araç sayısına göre değişen oranlarda gelirler elde ederler.

 1. Size iyi gelirler elde ettirecek otopark mülkünün fiyatı genelde 1 milyon TL civarındadır.
  Eğer sıfırdan bir otopark açacaksanız sadece mülk için para ödersiniz. Eğer mülk sorunlu ise, biraz para harcamanız gerekebilir, bu nedenle mülk sahibinden bir miktar indirim de isteyebilirsiniz.
 2. Devren otopark almak daha mantıklı olabilir, çünkü müşterilerin alışma süresi ve orada bir otopark olduğunu fark etmesi için zaman gerekir.  Devren otopark aldığınızda böyle şeylerle uğraşmazsınız ve müşteri hazır olarak gelir.
 3. Devren otoparkların en büyük dezavantajı ise, otopark sahibinin yaptığı işi de satıyor olmasıdır, yani sadece varlıklar için değil bir de işin ederi için de para ödersiniz, bu nedenle otoparkın değeri 1 milyon TL iken, sizden 1,5 milyon TL gibi bir bedel istenmesi çok normaldir.

Otopark Fiyatları

 1. Otoparklar için saatlik ücret ve günlük ücret alınmaktadır. Bazı insanlar evinin önüne aracını çekmek istemeyebilir ve aracının sürekli otoparkta kalmasını isteyebilir, bu durumda onlara çok daha uygun bir fiyat vermeniz gerekmektedir.
 2. Otopark fiyatları saatlik ortalama 15 TL’dir ve günlük ücretler ile birkaç saatlik ücretler arasında değişiklik olabilir. Örneğin 5 saatlik bir park için 75 TL alınması gerekirken, 50 TL veya daha da az bir ücret talep edilebilir. Kısacası, talep edilen ücret durum içinde değişkenlik gösterir.
 3. Günlük otopark ücretleri genelde 100 TL veya biraz daha fazladır.

Otopark Kiralama

 1. Bir Otopark açmak için, satın alma yerine kiralama yöntemine de gidebilirsiniz.
  1 milyon liralık bir mülkün kirası için sizden yaklaşık olarak 10 bin TL ile 15 bin TL kira talep edilebilecektir.
 2. Eğer mülk 3-4 milyon TL ise bu durumda 40-60 bin TL civarında kira ödemesi yapılabilir.

Otopark Ne Kadar Kar Elde Eder?

Normal şartlarda ortalama bir otoparkın elde edeceği aylık kar, otoparkın satın alma yöntemi ile mi yoksa kiralama yöntemi ile mi işletildiğine göre değişiklik gösterir. Bazı mülkler vardır ki, kiralamaktan başka bir yol bulamazsınız.

 1. Normal şartlarda mülk fiyatı ortalama 3-4 milyon lira olan otoparkın ayda en az 70-100 bin TL kar elde etmesi beklenir.
 2. Sıradan bir işte zarar ihtimali varken, otopark işinde bu ihtimal çok azdır çünkü sermayenin yüzde 90’dan fazlası, gayrimenkule yatırılır. Bu nedenle, çok büyük yatırımlara kıyasla daha az kar elde edilir.
 3. Ayda 100-200 bin TL kira ödediğiniz bir otoparkın ise aylık net karının en az 700 bin TL olması beklenir.
 4. 20-30 milyon TL’lik otoparklara ortalama 2 bin araç sığar. Günde ortalama 2 binden fazla araç, park eder ve kalkar. Günlük ciro da ortalama 20 bin TL’yi geçer. Eğer otopark açmak para kazandırır mı diye soruyorsanız, evet gerçekten de yüksek gelirler elde edebileceğinizi söyleyebilirim.

İş fikirleri kategorisinde daha önce yer verdiğimiz Al Sat Yapmak Nedir? Nasıl Para Kazanılır? konusu da ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar