Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Özsüt Bayilik Şartları ve Franchise Bedeli

Özsüt bayilik alma şartları nelerdir? Özsüt franchise bedeli ve ortalama bir şubenin aylık cirosu, aylık karı hakkında detaylı rehber hazırladık.

Türkiye’nin en büyük cafe konsepti firmalarından biri olan Özsüt, bayilik vererek ağını geliştirmeye hazırlanmaktadır. Türkiye’de 100’den fazla şubeye sahip olan Özsüt, 1938 yılında kurulmuş cafe konseptine sahip hatrı sayılır firmalardan biridir. Her bir bayisine aylık 70 bin liradan fazla para kazandırmayı hedefleyen Özsüt firması, yüksek yatırım maliyeti ile kazançlı bir iş fikrini garantilediğini söyleyebiliriz.

Özsüt Firması Kimdir?

 1. Özsüt firması 1938 yılında İzmir ilinde kurulmış 40’tan fazla şehirde, 180’den fazla mağaza ile hizmet veren bir firmadır.
 2. Cafe konseptine sahip olan firmada, sütlü tatlılardan unlu mamüllere, sıcak ve soğuk içecekleri ile dev bir firmadır.
 3. Özsüt firmasının 13 şubesi kendisine ait olmakla beraber, 170 şubesi bayilik olarak verilmiştir.
 4. Özsüt, büyüme potansiyeli olan bir firmadır. Bayi sayısını 5 yıl içerisinde 250’ye çıkarmayı hedeflemişlerdir.

Özsüt Bayilik Destekleri Nelerdir?

 1. Özsüt firması, açılış öncesinde personelleri kendi seçiyor ve bu personeller eğitim almadan çalışmaya başlamıyorlar. 
 2. Bayi olacak yatırımcıya yer önerisinde de bulunuyorlar.
 3. Mimari açıdan proje desteği de veriyorlar.
 4. Ürün çeşitliliği ve eğitim konusunda da ciddi yatırımları var.
 5. Yeni açılan bayiler, ilk 12 ay boyunca ciddi anlamda destek alıyorlar. Bunlar, ücretsiz ürünler, eğitimler ve daha pek çok şey. Yanlış yürüyen her şeye anında müdahale etmektedirler.

Dominos Pizza Bayilik Nasıl Alınır? Fiyatları Nasıl?

Özsüt Bayilik Şartları

 1. Özsüt bayilik alma işlemi için girişimcilerin ciddi bir yatırım yapması gerekiyor. Gerçekten de çok paranız yoksa giremeyeceğini bir iş fikridir, ancak iyi bir sermayeye sahipseniz, kısa sürede ciddi anlamda başarı sağlayabilirsiniz.
 2. Cadde üzeri mağazalar için en az 120 metrekare kapalı alan ve 60 metrekare açık alan şartı vardır.
 3. Avm mağazaları için, en az 70 metrekare kapalı alan şartı bulunmaktadır. 
 4. Firmanın isim hakkı bedeli 70 bin Amerikan dolarıdır. Türk lirası ile yaklaşık 500 bin TL, sadece isim hakkı için ödenmektedir.
 5. 200 bin liralık bir teminat mektubu.
 6. İşletme kurulum bedeli her bir metrekare başına 1300 dolardır, açık alanlarda bu 800 dolar olarak ölçülmektedir. Yani 120 metrekare açık alan için yaklaşık 170 bin dolar, 70 metrekare kapalı alan için yaklaşık 55 bin dolar sermaye gereksinimi vardır.
 7. Maliyetler çok yüksek olsa da sermayenin sadece yüzde 30’u açılış esnasında ödeniyor. Kalan sermayenin yüzde 70’i 4 yıl vadeli bir şekilde taksitlendirilmektedir.
 8. Gıda ürün malzemeleri ve tabak, bıçak, çatal gibi malzemeler için 50 bin TL
 9. Toplam cirodan yüzde 5’te katılım bedeli alınmaktadır. Örneğin 1 milyon TL ciro yaptığınızda 50 bin TL katılım bedeli ödüyorsunuz.  Söz konusu bu katılım bedeli, bayi destekleri, eğitim faaliyetleri ve pazarlama için alınıyor. Unutmayın ki, Özsüt bayilerinin batması çok zordur. Merkez şubelerin maddi gücü çok yüksektir ve zarar etmemeniz için elinden geleni yapacaklardır.
 10. Gerekli toplam sermaye ortalama 350 bin dolardır.  Bu tutarın yaklaşık 100 bin doları (745 bin TL) işletme açılırken ödenmektedir. Kalan 1,5 milyon TL ise, 4 yıl vade ile taksitlendirilmektedir ve aylık yaklaşık 30-40 bin TL’ye denk gelmektedir.

Özsüt Bayisi Ne Kadar Ciro Yapar? Ne Kadar Kazanır?

 1. Özsüt bayilik alma şartları oldukça zor olsa da kazancı da bir o kadar fazla.
 2. Özsüt bayileri ilk bir yıl içerisinde günlük en az 6.000 TL ciro yapmayı hedeflemektedirler.
 3. Bayilerin kar marjı yüzde 60’tır.
 4. Bir yıl tamamen dolduğunda en az 6 bin TL ciro yapan işletmelerin aylık brüt karları yaklaşık 100 bin TL olur. Bu tutarın, 30-40 bin TL’si sermaye borçlarına gitmektedir, personel ve kira gibi diğer giderler çıkıldıktan sonra aylık kar ilk etapta en az 30 bin TL oluyor.
 5. 2 yıl dolduktan sonra ise, günde 10 bin TL ciro yapmak hedeflenmektedir. Bu aşamada, bayi yüksek kar elde edip borçlarını kısa süre içerisinde kapatabilir. Ayda 300 bin TL ciro yapan bayiler, 15 bin TL aylık katılım bedeli, 30 bin TL sermaye borcu, personel, kira ve diğer giderleri ödedikten sonra net 100 bin TL kar elde ederler. 
 6. Özsüt bayilik alma şartlarını karşılayıp kendi işyerini açan kişilerin 4-5 yıllık süreden sonra aylık karları 200 bin TL’yi dahi bulabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar