Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Peşinatsız Senetle Araba Almak Mantıklı Mı?

Peşinatsız senetle araba almak nasıl oluyor? Elden senetle araç satan yerlerden nasıl araba alınır? 2021 İstanbul senetle araç alımı hakkında detaylı bilgileri yazdık.

Senetle araba almak, özellikle bankalarla arası pek iyi olmayan, kredi notu kötü olan kişiler için oldukça iyi bir seçenektir. Senetle yapılan satışlarda herhangi bir kredi notu faktörü olmadığı için daha kolay ve rahat bir şekilde araç alımı yapılabilmektedir. Size senetle araba satacak olan firma kredi notunuza bakmasa da kredi sicilinize bakacaktır. Tamamen inisiyatife dayalı bir şekilde aracı size satacaktır. Daha önce icra kaydınızın olması, adınıza kayıtlı yüklü borçların olması, senetle araba almanıza engel olur. Peki senetle araba almak için neler yapılması gerekir? Senetle araç almak mantıklı mı?

Peşinatsız Senetle Nasıl Araba Alınır?

Araç satışı yapan galeriler, satmış oldukları araçlardan yüzde 2 ile 6 arasında bir komisyon geliri elde ederler. Aracını hızlı bir şekilde satmak isteyen bireyler, aracı galeriye verir ve satılması için bekler. Galeri sahibi aracı sattıktan sonra ortalama yüzde 4 komisyon almaktadır. Bazı galeriler, araçlardan elde ettikleri karı artırabilmek amacıyla senetle satış yaparlar ve bu sayede vade farkından da bir gelir elde etmiş olurlar. Peşin para ödemeden senetle araba almak isteyen bireylerin bu firmalara gitmesi gerekir ve satış işlemi bu şekilde başlar.

Almak istediğiniz aracı, galeri sahibine bildirirsiniz ve galeri sahibi size bu aracı senetle satacağından dolayı bankadan kredi çeker. Çektiği kredi ile aracın parasını, araç sahibine öder. Ödeme yükümlü olduğu borcu da size senetle verir ve siz de bu borcu ödemeye çalışırsınız. Sistem aslında oldukça basit ilerler. Diyelim ki 70 bin liralık bir araç almak istiyorsunuz ve galeri sahibi sizden bu araç için 10 bin lira peşinat talep ediyor.

10 bin liralık peşinat ödemesini galeri sahibine yaptıktan sonra galerici, bankadan 60 bin lira kredi çekiyor ve araç sahibine komisyonu çıkararak yaklaşık 57 bin lira ödeme yapıyor. Sonrasında 60 bin liralık borç senetle taksitlendiriliyor ve siz bu borcu 60 ay ödüyorsunuz. 60 bin liralık kredinin bankaya olan geri ödemesinin toplamda 90 bin lira olduğunu farz edelim. Bu durumda galerici 10 bin liralık bir vade farkı da koyarak sizden 100 bin lira talep edecektir. Siz de 100 bin liralık borcu, 60 ay vade ile taksitlendirerek ödersiniz. İşte sistem tamamen bundan ibaret.

Senetle Araba Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Senetle araba almadan önce, bazı konulara dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Bu sizin mağdur olmamanız içindir. 

  1. Senetle araba aldığınızda tüm borç ilişkisi şahıs üzerine kuruludur, arada bir kurum yoktur.
  2. Galericiden 100 bin liralık bir senet yerine, 60 ayla taksitlendirilmiş 60 adet senet talep edin. Bu, 100 bin liralık borcu vaktinde ödemediğinizde çok ciddi faiz ödemenizi engeller.
  3. Firmayı iyice araştırın, güvenilir ve büyük bir firma olmalı. En az 1000 araç satmış olmalı.
  4. Vade farkında indirim talep edin. Firmanın borca ilişkin bir yükümlülüğü yok, araç satışından bir gelir elde ediyor.
  5. Banka, galericiye krediyi yüzde 1,00 faizle vermişse, size 1,50 gibi yüksek bir faiz oranından satmasına izin vermeyin.
  6. Dikkatli olun ve dolandırılmayın.

Peşinatsız Senetle Araba Almak Mantıklı Mı?

Eğer bankadan kredi çekemiyorsanız, senetle araba almaktan başka çareniz yoktur. Faiz oranlarının çok yüksek olmaması nedeniyle senetle araç almak kesinlikle mantıklı bir eylem olacaktır. Senetlerinizi düzenli olarak ödeyin ve kesinlikle aksatmayın. Senetlerinizi aksatmanız, ciddi oranda gecikme faizi ödemenize neden olabilir. Borç ilişkisi şahıs üzerine kurulduğu için ne kadar faiz ödeyeceğinizi bilemezsiniz.

Peşinatsız Senetle Araba Veren Yerler

Eminevim ve Eminoto gibi 2021’de bazı faizsiz ev ve araba alabileceğiniz yerler üzerinden elden senetle araba satın alabilirsiniz. Tabi ki bankalara göre faiz oranları ve teslim süreleri biraz farklı olacaktır. Hatta sitede daha önce yer verdiğimiz Eminevim Araba Nasıl Alınır? konusunda bu kısmı ayrıntılı olarak açıkladık. Dileyenler buraki içeriğimizi inceleyebilir.

Ayrıca yine senetle cep telefonu almak isteyenler için de Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Veren 5 Yer konumuz ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar