Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenirim? Plakadan Araç Bulma

Plaka kime ait nasıl öğrenebilirim diye merak edenler, online olarak plakadan araç sahibi sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden ücretsiz şekilde yapmak isteyenler için hazırladığımız plakadan araç bulma konumuzda detayları paylaşıyoruz.

Trafikte gördüğünüz herhangi bir aracın ya da ikinci el araç almadan önce plakasını bildiğiniz bir aracın plakasından, aracın kime ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda plana kime ait nasıl öğrenilir sorunun cevabını arayacağız.

Araç sorgulama ve plaka sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz farklı kaynaklar bulunmaktadır. Bu sorgulama ekranlarından hızlıca bahsetmek gerekirse;

Online Plaka Sorgulama ( E-Devlet)

Daha önce EGM ya da Trafik Müdürlüğü üzerinden yapılabilen araç sorgulama işlemleri, bir süredir sadece e-Devlet üzerinden yapılabilmekte.

Bunun için e-Devlet sistemine giriş yapmanız ve sonrasında Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama ya da Adıma Tescilli Araç Sorgulama menülerini kullanarak plakadan araç sorgulayabilir e-Devlet girişi yaptığınız kullanıcının plakasını sorgulayabilirsiniz. Bu şekilde plakadan araç sahibi öğrenmek dışında hem ceza hem de adınıza kayıtlı araç sorguları yapabilirsiniz.

SMS ile Plaka Sorgulama

En çok kullanılan plaka kime ait olduğunu bulma yöntemlerinden biri olan SMS ile araç plakası sorgulama yöntemi maalesef ki ücretli bir yöntemdir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden detaylı olarak da bilgi alabileceğiniz ve alternatif sorgularında yapılabileceği yöntem de Detay yazıp 5664’e mesaj göndermeniz yeterlidir. Bunun da ücreti 2021 yılında 11,5 TL olarak gözükmekte.

Hangi mesajı attığımızda nasıl bir sorgu yapılacağını alttaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

https://www.sbm.org.tr/tr/sayfa/sms-sorgulamalari-7

Tramer Plaka Sorgulama

Trafik sigortaları bilgi merkezinin kısaltması olan Tramer sistemi üzerinden plakadan, aracın kaza ve hasar durumu sorgulanabilir. Ancak Tramer sistemi sadece eksperlerin ve sigorta şirketlerinin kullanımına sunulan bir ekrandır.

GİB

Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesi üzerinden de araç sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Bunun için de yine vergi numarası ya da e-Devlet girişi gereklidir. Bu şekilde plaka üzerinden araç bilgileri sorgulanabilir.

Bu yöntemler sadece size ait araçların bilgilerini görebileceğiniz, üzerinize kayıtlı araç var mı ya da aracınız herhangi bir kazaya karışmış mı görebileceğiniz yöntemlerdir. Sadece Plaka Kime Ait Nasıl Öğrenirim derseniz eğer bunun için direkt olarak neden plakayı sorgulamak istediğiniz ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat  etmeniz gereklidir.

Plakadan araç sorgulama konumuz dışında sitede daha önce yer verdiğimiz Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır? konusu da ilginizi çekebilir.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar