Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Repo Yatırımı Nedir? Repo Çeşitleri Nelerdir?

Menkul kıymetler sahibi ile parası olanların kısa vadeli yatırım tercihlerinden birisi olan Repo, farklı çeşitleriyle bilinen bir yatırım türüdür. Geri alma taahhütlü satış işlemi olarak da bilinen Repo, kısa vadede sabit bir getiriye sahiptir. Bu nedenle de avantajlı ve düşük riskli olarak bilinmektedir. Peki Repo yatırımı nedir ve Repo çeşitleri nelerdir biliyor musunuz? Gelin bir göz atalım.

Repo Nedir?

Sabit getirili yatırım araçları arasında yer alan Repo; menkul kıymetler, hazine bonoları ve tahviller gibi yatırım araçlarıyla geri alma taahhütlü satış işlemidir. Satış işlemi, birikim sahibi müşteri ile menkul kıymet sahibi arasında gerçekleştirilmektedir. Önceden belirlenmiş bir fiyatla bu yatırım araçları, belirli bir günde geri alınmak üzere satılmaktadır. Temel prensip, yapılan bu alım-satım işleminde oluşan fiyat farkından kar etmektir.

Sanal Para Nedir?

Repo Yatırımı Nasıl Yapılır?

Yatırımı gerçekleştirmek isteyen yatırımcı, önceden Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bankalar ya da kurumlara başvurmak zorundadır. Burada hesap açılır ve repo anlaşması yapılır. Anlaşmadan sonraki aşama ise vadenin belirlenmesidir. Vadede, ilgili kurumun sunduğu repo faiz oranı kabul edilirse, yatırımdan gelir elde edilmeye başlanır.

Bu nedenle repoyu bir nevi kısa süreli borçlanma olarak da belirtebiliriz. Geri alımın süresine ve yatırımın çeşidine göre repo türleri de değişmektedir. Bu nedenle alıcı ve satıcının istekleri ve ihtiyaçlarını kısa vadede gerçek anlamda karşılayan bir yatırım türü olan repo, genel anlamda sermaye artırımı amacıyla yapılır.

repo

Repo Çeşitleri Nelerdir?

Repo, yatırımın şekline ve süresine göre değişik isimlerle anılmaktadır. Aşağıda, tüm repo türlerine göz atabilirsiniz.

Düz Repo

Düz repo, yukarıda da anlattığımız işlemin adıdır. Geri alma taahhütlü bir satım işlemi sonrası, belirlenen tarihte bu işlem sonlandırılır. Menkul kıymetler, repo yatırımı sırasında teminat gösterilmektedir.

Ters Repo

Menkul kıymetlere ve paraya sahip olan bu iki taraf arasında gerçekleşen repo işlemi, paraya sahip olan kişiler adına ters repo olarak nitelendirilir. Yani repoya konu olan yatırım aracını satın alarak belirli bir tarihte ve belirlenen bir fiyattan geri satan kişi, ters repo işlemi yapmış olur.

Gecelik Repo

Valörün aynı gün olduğu repo işlemlerine ise gecelik repo adı verilmektedir. Alıcı ve satıcı, sadece 1 günlük anlaşma sağlar ve bu işlem bir günde tamamlanmış olur. Eğer valör cuma günüyse, gecelik repo teslimatı pazartesi günü yapılmaktadır. Gecelik repo, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde yatırımcısına hem daha fazla kar elde ettirir hem de güvenli bir yatırım limanı sunar.

Açık Repo

Açık repo türünde, belirli bir vade yoktur. Açık repoda her iki taraf, belirlediği ortak bir tarihte taahhüdü sonlandırabilir. Özellikle de tarafların süre konusunda kararsız oldukları durumlarda açık repo, sonlandırana dek günlük repo olarak işlem görür.

Karşılıksız Repo

Satan taraf için işleme konu olmakta olan sermaye piyasası aracı yoksa, karşılıksız repo işlemi böylelikle gerçekleştirilir. Diğer bir şekilde de, birden fazla kişiye aynı tutardaki menkul kıymet satılır. Satışlardan sadece biri gerçektir ve diğerleri de hayali olarak kayda geçer. Yatırım aracı bulunmadığı için el değiştirmekte olan dekont ya da makbuzdur.

Sürekli Repo

Bu çeşitte, yatırım yapan taraflardan birisi vazgeçene kadar repo sürekli olarak yenilenmektedir. Genellikle çok kısa vadelerde yapılan işlemlerde bu repo türü görülmektedir.

Döviz Swapı Repoları

Döviz şeklinde yapılan düz repo işlemleri olarak bilinmektedir.

Esnek Repo

Yatırımcının ödünç verdiği durumlarda, karşı tarafa paranın bir miktarını daha önceden anlaşılan süre ve şartlarda geri çekme hakkı karşılığında belirli bir faiz oranından ödeme yapacağı konusunda esneklik tanımasıdır.


1 yorum
  1. […] Repo Yatırımı Nedir? 23 saat önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar