Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Sanal Ofis ve Ortak Çalışma Ofisi Açma

Bu yazımızda sizlere sanal ofislerin kazançları ve nasıl sanal ofis kurarak müşteriler edinebileceğinizi anlatacağız.

Dünyamızda gittikçe önünü alamadığımız şekilde büyüyen ve gelişen paylaşım ekonomisinin bir sonucu da ortak çalışma alanları olmuştur. Co-Working adı da verilen ortak çalışma alanları bir nevi ortak kullanılan, farklı amaçlara hizmet eden ofislerdir. Co-Working kavramı son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir kavram haline gelmiştir. Co-Working işini benimseyen birçok şirket kurulmuştur. Ortak çalışma alanları henüz işe yeni başlayanlar için, ofis kiralayacak maddi güce sahip olmayanlar için ya da farklı bir ortamda iş deneyimi yaşamak isteyenler için oldukça sık tercih edilmektedir. Bu kişiler bulundukları şehirdeki ortak çalışma alanlarına giderek bir masa kiralarlar ve işlerini sürdürürler. Ortak çalışma alanları şimdilik daha çok büyük şehirlerde ortaya çıkmıştır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerinin en nezih semtlerinde kurulmuştur. 

Sanal Ofis Nasıl Açılır ?

Ortak çalışma alanları, çalışanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Co-Working işi yapmak isteyenler bu işin dünyadaki örneklerine göz atmalıdır. Bu işin ilk örneği San Francisco’da kurulan Citizen Space olmuştur. 2006 senesinde kurulan ilk Co-Working yeri hem Avrupa ülkelerine hem de bizim ülkemize bir örnek olmuştur. Ülkemizde bu işin örnekleri henüz çok ilk aşamada olduğundan çok da gelişmiş halde değildir. Dünya çapında bu işin örnekleri 10 bin civarında iken ülkemizde bu sayı 20-30 civarındadır. İşte bu bakımdan iş fikri düşünenler için oldukça mantıklı bir iş alanıdır. Bu işe girme gayesinde olan insanlar müşterilerinin taleplerini tam olarak karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Öyle ki müşterilerinin toplantı isteklerini bile karşılayacak şekilde ofisler dizayn etmelidir. Co-Working alanları bir diğer ifade ile ofis kafeler de demektir. Çoğu insan freelance işlerini yeni nesil self-service kahve zincirlerinde yapmaktadır. Ortak çalışma alanları bu bakımdan yüksek taleple karşılaşmaktadır. Çünkü günümüzde artık çoğu işler için bilgisayar, internet ve telefon üçlüsünün olması yeterlidir. 

Co-Working İş Fikrinin Maliyeti

Co-Working yani sanal ofis veya ortak çalışma iş alanı fikrinin maliyeti biraz yüksek olsa da getirisi yüksektir. Bu işe adım atmak isteyenler öncelikle en az 250 m² ‘lik bir iş yeri kiralamalıdır. Bu iş yerinde oldukça rahat, kullanışlı ve işlevsel masa, sandalye ve koltuk kullanılmalıdır. Ortak çalışma alanını eğer sizin dizayn etmeniz mümkünse odalara ayırmanız mantıklı olacaktır. Böylelikle ortak çalışma alanında çalışan insanlar birbirleri ile daha az muhatap olacak ve işlerinde daha yüksek verim sağlayacaklardır. Ayrı odalar olmasa dahi masalar arasındaki mesafeler birbirleri ile çok iç içe olmalıdır. Ayrıca ofis kafe olarak kullanılacağından bir ofisin taşıması gereken özelliklere de sahip olması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi de çalışma tahtasıdır. Çalışma tahtaları daha çok toplantı anlarında yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak ortak çalışma alanlarında bilgisayarlar ve hızlı bir internet bağlantısının olması da gerekmektedir. Bu sayede müşterilerinizin beklentilerini daha üst seviyede karşılayabilmeniz mümkün olacaktır. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar