Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Sanal Para Nedir? Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

Sanal para nedir? Kripto para ticareti nasıl yapılır? Bitcoin, etherium gibi sanal paraların 2021 deki gelişmeleri nasıl olacak?

Gittikçe dijitalleşen dünyamızda sanal para da yatırım yapmak artık normal bir yatırım çeşidi olarak görülüyor. Peki son on yılda gittikçe artan bir popülariteye ve değere sahip olan bu paralar nedir? Nasıl yatırım yapılır? 

Sanal Para Nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sanal para ülkemiz kanunlarınca kabul edilen bir para birimi olmamaktadır. Tanımını 2015 yılında yeniden revize eden Avrupa Merkez Bankası’ne göre ise bu paralar her hangi bir merkez bankası, kredi kuruluşu, veya e-para kuruluşu tarafından ihraç edilmeyen ancak bazı durumlarda sanal ortamda paranın yerine kullanılabilen bir dijital değerin temsilidir. Avrupa Bankacılık Otoritesi ise bu paralar ile daha geniş ve daha ılımlı bir tanımlamada bulunuyor. Avrupa Bankacılık Otoritesine göre bu paralar her hangi bir merkez bankası yada yasal kurumlar tarafından ihraç edilmedikleri halde doğal olarak veya yasal kişiler tarafından ödem, transfer, saklama ve elektronik transfer şekli için kabul gören; karşılığının olması da şart olmayan bir dijital değerdir. 

Bu paralarının genel adı ise Kripto paralar olmaktadır. Bu paraların her hangi bir merkezi olmamasına rağmen kontrolü sağlanmaktadır. Bu kontrolü sağlayan sistem ise BlockChain işlem ve veri tabanıdır. Bu paraların ilk yaratılanı ve en çok bilineni ise Bitcoin olmaktadır. 

Sanal para nedir ticareti nasıl yapılır?

Bitcoin

Sanal para içerisinde ne çok bilinen ve en eski olan para birimi Bitcoin olmaktadır. Bankasız ve devletsiz bir para birimi olan bitcoin tamamen internet üzerinde işlem gören bir para birimi olmaktadır. Bitcoin ile alış veriş veya yatırım yapılabilmektedir. Ancak ülkemiz de bitcoin ile alış veriş yapma imkanı oldukça sınırlı olmaktadır. Bu sebeple bitcoinin ülkemizde kullanılmasının en büyük sebebi yatırım yapmaktır. Uzmanların görüşlerine göre bitcoin ile yatırım yapmak yatırımcıları batırabilir de zengin de edebilir. İlerleyen dönemlerde nasıl değerleneceği hakkında kimsenin net bir ön görüsü bulunmamakta. Ancak şunu da söylemekte yarar var ki on yıl önce ki 100 bitcoin şu anda 14.000 bitcoin olmuştur. 

Herhangi bir devlet yada kurum tarafından desteklenmediği için bu yatırım aracına yatırım yapıldığı taktirde her hangi bir güvence verecek kuruluş yada kurum da bulunmamaktadır. Diğer bir taraftan bitcoinin enflasyon ve çökme riski oldukça az olmaktadır. Yatırımcılarda bitcoinin bu özelliği nedeni ile yatırımlarını bu alanda yapmayı tercih ediyorlar. Bitcoinde enflasyon ve çökme riskinin olmamasının sebebi ise yaratılırken maksimum 21 milyon adet üretilebilecek şekilde tasarlanmış olmalarıdır. 

Bitcoin mantığını anlamanın en kolay yolu sanal para olan bitcoini değerli bir maden gibi düşünmektir. Dünyada sınırlı bir rezerve sahip olan altın yada gümüş gibi bitcoinin rezervi de sınırlı olmaktadır ve değerli madenler gibi bitcoinin rezervleri de bir gün tükenecektir. Altına yapılan yatırımlar gibi düşünülürse, çıkarılan bitcoinler alım satım işlemleri ile el değiştiriyor. Ayrıca bitcoin madencileri denilen gruplarda internet üzerindeki şifreleri çözerek bitcoin yaratıyorlar. Madencilerin yapmış oldukları bu aramalar ise 21 milyonuncu madeni bulduklarında sona erecek çünkü bitcoin rezervleri tükenecektir. 

Bitcoin Nasıl Alınır

Bitcoin alım satımı hizmeti veren platformlar bulunmaktadır. Bu platformların hem yerli hem de yabancı versiyonları mevcuttur. Bu platformlar üzerinden bitcoin almak isteyen yatırımcılar banka kartı, kredi kartı, havale yada EFT yöntemleri ile ödemelerini gerçekleştirerek bitcoinlerini satın alabiliyorlar. Bitcoinlerin birim fiyatları da yine bu platformlar üzerinde belirtilmektedir. Alınan bitcoinlerin saklama yeri ise sanal cüzdanlar olmaktadır. Yatırımcılar sanal cüzdanlarını internet üzerinden oluşturabilirler. Sayı sınırlaması olmayan sanal cüzdanları oluşturmak için ise kimlik bilgilerinin girilmesine gerek olmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Kazandırır?

Sanal Para olan bitcoinin yatırımcılarına getiri sağlayabilmesi için öncelikle bitcoine olan talebin artması gerekmektedir. Böylece talebi artan bitcoinlerin fiyatları da artış gösteriyor. Bitcoinlerin değerleri arttığında ellerinde ki bitcoinleri bozduran yatırımcılar kara geçmiş oluyorlar. 

Bitcoine Yatırım Nasıl Yapılır?

BlockChain teknolojisinin en önemli özelliği hızlı bir şekilde para transferlerinin gerçekleştirilebilmesi ve güvenli olması olmaktadır. Aynı zaman da bu teknoloji sayesinde hiç veri kaybolmuyor ve işlemler manipüle edilemiyor. Diğer bir yandan bitcoin piyasasında ki fiyat dalgalanmaları oldukça sık gerçekleşmektedir. Bu özelliği nedeniyle de sanal para diğer yatırım araçlarına göre daha değişken bir yapıya sahip olmaktadır. 

Bitcoin borsaları ise her ülkede farklılık göstermekle birlikte genellikle belirli internet siteleri üzerinden ilerliyor. Bu borsalar üzerinden bitcoin almak isteyen yatırımcılar ne kadar bitcoin almak istediklerini ve ne kadara almak istediklerini emir olarak kayıt ediyor. Bitcoinlerini bozdurmak isteyen yatırımcılar ise aynı şekilde ne kadarlık bitcoini, ne kadar para üzerinden bozduracakları emrini veriyorlar. Sonrasında alıcı ile satıcının kesişmesi durumunda alım satım işlemi gerçekleşiyor. Bitcoinlerin yeni fiyatları gerçekleşen son işleme bağlı olarak değişkenli gösteriyor. 

Bu gün itibari ile bir bitcoinin Tl karşılığı 14.000 TL olmaktadır. Bu miktar geçen yıl bu zamanlarda 2.500 ile 3000 TL arasında değişkenlik gösteriyordu. %350 oranında artan bitcoinin değeri yatırımcılar için de iyi bir araç oluyor. Bu özelliklerinin yanında sanal para artık piyasada ki spekülasyonlara ve olaylara karşı daha dirençli bir konuma gelmiş durumdadır.

 

Kripto Para Nasıl Alınır? Nasıl Satılır?


3 Yorumlar
  1. […] Yani kullanıcıların arz – talep ilişkisine bağlı olarak Bitcoin ve bunu gibi diğer sanal paralar için de fiyatlarda değişiklikler söz konusu […]

  2. […] Yani kullanıcıların arz – talep ilişkisine bağlı olarak Bitcoin ve bunu gibi diğer sanal paralar için de fiyatlarda değişiklikler söz konusu […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar