Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Senet Nasıl Doldurulur? Senet Düzenleme

Senet, vadeli işlemlerde sıklıkla kullanılan bir araçtır. Birinden borç almak istediğinizde veya kredi yerine bir kurumdan taksitle bir şey satın almak istediğinizde senet kullanmanız gerekir. Bu nedenle senet son derece önemli ve bir o kadar da önemli bir şey. Senet doldururken hata yapmamak çok önemli, çünkü yapılan ufak bir hata ciddi anlamda problem yaşamanıza neden olur. Peki senet nasıl doldurulur? Senet doldurmak için ne gerekir?

Senet Nedir? Neden Kullanılır?

Bir borçlu ve alacaklı ilişkisi kurulduğunda, karşılıklı olarak imzalanan kıymetli evrağa senet denmektedir. Senet hem alacaklı hem de borçlu kişiyi güvende tutar. Borçlu kişi, karşı tarafa karşı, alacaklı kişi de borçlu tarafa karşı kendini güvene alır.  Senet imzalayan kişilere, lehtar ve muhatap adı verilmektedir.

Senet, kıymetli bir kâğıt olduğundan ve buna bağlı yasal zorunlulukları bulunduğundan bazı özelliklere sahiptir. Söz konusu bu özelliklerin yerine getirilmesi gerekir. Aksi takdirde senet geçersiz sayılabilir. Borçlu veya alacaklı fark etmeksizin, iki tarafta senedi yanlış veya eksik doldurabilir. Bu durumda senet geçersiz sayılır. Bu iki taraf için de istenmeyen bir şeydir. 

Senette Bulunan Bölümler ve Özellikleri

Senet sadece borçlu ve alacaklı ilişkisi üzerine kurulmaktadır, başka herhangi bir amaç ve faaliyet için kullanılamaz. Senede, borç tutarı yazılması şarttır, eğer borç tutarı yazılmazsa, senedin borç ilişkisi kaybolur ve senet geçersiz sayılır. Senedin tamamen boş bırakılması, tarih girilmemesi gibi şeylerde senedi geçersiz kılan etken nedenlerden biridir.

Senette Hangi Bilgiler Yer Alır?

Senette yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir. 

  • Borç ilişkisinin başladığı tarih
  • Senet numarası
  • Borç Tutarı
  • Borçlu kişinin adı ve soyadı
  • Borçlunun açık adresi
  • Borç alacka kişinin kimlik numarası
  • Borçlu ve alacaklının imzaları
  • Varsa kefil bilgileri

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet doldurulurken, pek çok hususa riayet edilmesi gerekmektedir. Aşağıda senedi nasıl doldurmanız gerektiğine dair bir örnek bulacaksınız.

Ödeme Günü

Ödeme günü, senetlerde sıkça bulunan ve senedin ne zaman ödeneceğini belirten gün veya tarihtir. Bu tarih alacaklı kişi veya borçlu kişi tarafından belirlenebilir ve bir kuralı yoktur.

Ad Soyad Bilgileri

Bu alana borçlu kişi adını ve soyadını yazar ve tüm bunların yanında geçerli bir adres bilgisi de girmesi gerekir. İsim soyisim bilgileri, ileride oluşabilecek sorunlara karşı muhatap bulabilmek adına çok önemlidir.

Borç Tutarı

Borç tutarı alacak verecek ilişkisinde çok önemlidir. Borçlu kişi, ödeyeceği miktarı, alacaklı kişi de alacağı miktarı bu sayede belirlemektedir. Bu alana yazılan tutar bilgileri muhakkak rakam ile yazılması gerekir. Örneğin ‘’30.000 TL’. Borç miktarı yazıldıktan sonra aynı zamanda yanına ve başına paraf atmalısınız. Örneğin, ‘’#50.000 TL#’’. Bunlara ek olarak virgül kullanımına da dikkat etmek gerekir. Virgül kullanımı çok önemlidir. Zira para miktarında yanlış anlaşılmalar olabilir. Örneğin 50,000 TL yazarsanız, bu 50 TL anlamına gelir çünkü virgülün yanındaki tüm rakamlar kuruş olarak görülür. Bir örnek daha verecek olursak, ‘’572,000 TL’’ yine bu rakam da 572 lira olarak okunacaktır. Olması gereken ise şudur, ‘’572.000 TL’’. Eğer borçta kuruş var ise, bu durumda virgülle bunu ayırırsınız. 16 bin 500 lira 48 kuruş bu şekilde yazılır, ‘’ 16.500,48 TL’’ bu rakamlar 16 bin 500 lira 48 kuruş olarak okunur.

Kefil Bölümü

Eğer alacak verecek ilişkisinde bir kefil varsa, bu durumda mutlaka kefil bilgileri gerekir.  Kefilin TC Kimlik numarası ve imzası, bu süreçte çok gereklidir. 

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet yasal bir kağıttır, bu nedenle vakti geldiğinde ödenmesi gerekir. Eğer vaktinde ödeme yapmazsanız, size en fazla 3 aylık bir süre verilir. Yani ödenmeyen son taksit tutarı üzerinden 3 ay geçerse hakkınızda yasal takip başlatılır ve senet ödenmediği için ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.  Eğer alacaklı tutar büyükse, alacaklı kişi senedinizi mahkemeye veya hukuk bürosuna devredebilir, bu sayede evinize çok kolay bir şekilde haciz işlemleri başlatılır ve maaşınıza da haciz konabilir.

Senet nasıl doldurulur konusu dışında senetle araba almak isteyenler için Senetle Araba Almak konusu, senetle telefon almak için de Senetle telefon almak konusu ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar