Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Seslendirmenlik Yaparak Para Kazanmak  

Seslendirmenlik Yaparak Para Kazanmak  

Son zamanlarda ek gelir elde etme amacıyla birçok farklı iş fikirleri ortaya çıktı. Bunlardan biri de seslendirmenlik yaparak kazanmaktır. O zaman inceleyelim.

Seslendirmenlik yaparak para kazanmak günümüzde talep gören işlerden biridir. Yeni iş fikirleri birçok insana cazip gelebilir. Seslendirmenlik de farklı bir iş kolu olarak kendisine geniş yer etti. Kazanılan paraların miktarı yapılan işlerin niteliğine göre değişse de profesyonel anlamda yapmanın getirisi daha fazladır. O zaman yazımızda seslendirmenlik yaparak para kazanmak konusunu ele alalım. Fakat bundan önce seslendirmenlik nedir? bunu kısaca ele alalım.

Seslendirmenlik Yaparak Para Kazanmak  
Seslendirmenlik Yaparak Para Kazanmak

Seslendirmenlik Nedir?

Seslendirmenlik verilen metinlerin diksiyon ve tonlamalara dikkat ederek seslendiren kişilerin yaptığı işe verilen addır. Gündelik hayatın oldukça içinde olan seslendirmenlik aslında yeni yeni keşfedilmeye başlandı. Reklamlarda, sesli kitaplarda, yabancı film ve dizilerde, tanıtımlarda, belgesellerde ve daha birçok yerde seslendirmenlik işinin izleri vardır. Profesyonel olarak genelde dizi, tiyatro oyuncuları seslendirmenlik işinde ehildir. Son yıllarda birçok yerde seslendirmenlik sektöründe ihtiyacın olması amatör kimselere de iş çıkardı. Fakat herkes seslendirme yapmak istese de bunun için birtakım kriterlere ihtiyaç vardır. Gelin bunlara bakalım.

Seslendirme Yapabilme Kriterleri 

Seslendirmenlik yapmak için en önemli kriter Türkçeyi düzgün kullanabilmek ve etkileyici bir ses tonuna sahip olmaktır. Amatör olarak bu işe başlayanlar freelancer sitelerinde basit işler yaparak bir miktar ücretler kazanılabilir. Ses eğitilmeden yüksek miktarlar beklemek yanlış olur. Deneyim açısından küçük işler bu alanda fazla mesafeler kat edilebilir.

Freelancer herhangi ofis ortamı olmadan ve kuruma bağlı kalmadan serbest çalışma anlamı vardır. Bu yönüyle evden para kazanma yollarından biridir denilebilir. Freelancer sitelerinden bazılarının isimlerini verelim.

  • BiOnluk
  • R10.Net
  • Fiverr
  • Sadeceon
  • Freelancer
  • Storytel

Seslendirmenlikten ciddi anlamda kazançlar elde etmek için  seslendirme kurslarından yardım almak yerinde olacaktır. Bu kurslar sesi eğitmede oldukça başarılıdır. Kurslarda alınan ses eğitimi ajans başvurularında donanım açısından genelde yeterli oluyor. Ajanslar iş imkanları açısından eğitim alanlara birçok olanaklar sunuyor. Profesyonel anlamda bu işi yapanlar genelde reklam, belgesel, çizgi film, sesli kitap gibi işlerde güzel kazançlar elde edebilir.

Seslendirme Türleri

1-) Reklamcılık

Reklamcılık sektörü ürünlerin pazarlanması konusunda hem görsel hem işitsel ögelerden yardım alır. Seslendirme işi işitsel bir durum olarak reklamlarda ilgi çekici olmalıdır. genelde reklamlarda konuşan kimse görünmediği için sesiyle reklamın ruhuna hayat verir. Örneğin youtube’da oldukça sık çıkan reklamlar alışveriş sitelerinin indirimlerini verirken ses tonu inanılmaz heyecanlıdır. Yada bayramı konu alan şeker reklamları çocuk neşesi içinde seslendirilir. Tüm bu durumlar reklamda ürünün öne çıkarılmasını sağlar.

2-) Sesli Kitap 

Son yıllarda sesli kitaplar dikkat çeken uygulamalardandır. Kitap okuma oranı düşük olsada sesli kitaba talepte artış vardır. Sesli kitaplar sayesinde insanlar okumak istedikleri kitapları dinleyerek takip edebiliyor. Ayrıca görme engelli bireylerinde tercih ettiği sesli kitaplar geniş bir kitleye hitap ediyor. Sesli kitap seslendirmelerinde de bu oranda bir artış yaşandı denilebilir. Tonlamaların ve vurgulamaların yerinde ve doğru olması sesli kitap uygulamasından verim alınmasını sağlar. Zira monoton tarzda anlatımlar dinleyicinin ilgisini canlı tutamaz. Sesli kitaplar yalnızca işitsel ögelerin baskın olduğu bir iş olduğu için seslendirmeleri profesyonel kimseler tarafından yapılmalıdır.

3-) Dizi ve Film Dublajı

Dizi ve film dublajı sektörü seslendirmenlik yapanların oldukça iş yapacağı alanlardır. Yerli dizi ve filmlerde dublaj işleri doğal olmadığı için tercih edilmiyor. Daha çok yabancı dizi ve filmlerin dublajı seslendirme sanatçıları tarafından yerine getiriliyor. Dublajlarda seslendirme dizinin orijinaliyle uyumlu olmalı ve duygular tam yansıtılmalıdır. Bu yönden profesyonel sanatçılar stüdyo ortamında bu işleri başarılı olarak yerine getirir.

4-) Video Oyunları

Son zamanlarda oyun sitelerinde birçok yabancı kaynaklı oyun yer alır. Bu sitelerin fazlalığı rekabeti de beraberinde getirir. Bu yüzden bazı oyun siteleri kullanıcılara kolaylık sağlamak adına yazılı metinler koymak yerine bunları seslendirerek hizmete sunar. Bu durum amatör seslendirme yapanlar için deneyim sağlayan işler demektir.

5-) Online Eğitim İçerikleri

Online eğitim içerikleri günümüzde yaşanan pandemi nedeniyle oldukça talep gördü. Bazı zamanlarda eğitim içeriği belli olan içeriklerin seslendirmelerinde problem yaşanabiliyor. Bu durumlarda seslendirme yapan kimselerden destek alınarak eğitim içerikleri bu seslerle zenginleştirilebiliyor.

Seslendirme Yaparak Para Kazanma

Seslendirme işine talep fazla olsa da getirdiği kazançlar konusu tartışmalıdır. Her meslekte olduğu gibi seslendirmenlik işinde de belirli bir süre basit işlerle küçük kazançlar elde edilir. Bu işe yeni başlayanların kazanacakları paralar yaptıkları iş başına 5-100 TL arasında değişir. Zamanla yapılan işlerle birlikte piyasada adın duyurulması sonraki işleri almada yardımcı olacaktır. Profesyonel anlamda seslendirme yapanların kazançları yüksek meblağlardan oluşur. Bu yüzden birçok dizi ve film oyuncusu da seslendirmeler yapmaktadır.

Evden seslendirme yaparak para kazanmak mümkündür. Bunun için sessiz kendinize ait bir oda olması yeterlidir. Seslendirme yaparken sesin eko yapmaması için duvarlara yalıtım yaptırılabilir. Hatta giysi dolapları içine bilgisayar ve mikrofon yerleştirerek seslendirme yapmak mümkündür. Yine yalıtım için boş yumurta kolilerini yapıştırarak uygun bir ortam yaratılabilir. Bunun yanında mikrofonun kalitesi son derece önemlidir. Alışveriş sitelerinde uygun fiyatlı mikrofon çeşitleri bulunmaktadır. Bundan sonrasında ise evde yaptığınız küçük işlerin listesini tutarak diğer işlerde referans olarak kullanılabilir. Seslendirmenlik uzun ve meşakkatli bir iş gibi ilk başta gözükse de zamanla bu işte deneyimlerle ilerlemek mümkündür. Herşeyden önce profesyonel yada amatör bu işi severek yapmak ve kendini geliştirmek çok önemlidir. Ses tonuna güvenen ve bu işe ilgi duyan kimselerin bu yolda yol uzundur.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar