Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

SSK-SGK Çeyiz Parası Alabilmek İçin Dilekçe Örneği

Çeyiz parası nedir? 2021 Çeyiz parası alabilmek için kimler başvuru yapabilir? Kimlere ne kadar tutarda evlilik parası verilir?

Çeyiz parası anne ve babası hayatta olmayan ve aylık alanların evlenmeleri durumunda devletten aldığı destektedir. Bu destek aldıkları maaşın 24 katına kadar verilebilmektedir. Bu durumdan yararlanmak isteyenler SGK’ lı bir işte çalışıyor olmaması gerekmektedir. Çeyiz parası için Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden başvuru yapılmaktadır. Başvuru esnasından istenen belgeler şunlardır;

  • T.C Kimlik kartı
  • Evlenme Cüzdanı
  • Dilekçe

Dilekçe ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden temin edilerek doldurulur ve müdürlüğe müracaatı yapılır.

Çeyiz Parası nedir?

Devlet evlilik ödemesi almak isteyen vatandaşlar yetim aylığı alıyor olması ve herhangi bir işte çalışmıyor olması şartına bakılmaktadır. Evlilik sebebiyle alacakları yetim aylığı kesileceği için devlet tarafından çeyiz parası verilmektedir. Bu uygulama 2008 yılından beri uygulanmaktadır. Bu çeyiz parası yetim maaşının 24 katına kadar verilebilmektedir.

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası şartlarıanne ve babası hayatta olmayan kadın vatandaşların yararlandığı bir uygulamadır. Yetim maaşı alan ve evlenen kadın evlendikten sonra maaştan kesilir ve devlet evlilik yapması durumunda çeyiz parası adı altında destekte bulunur. Bu durum evlenen erkekler için değildir. Sadece yetim aylığı alan ve sonra evlenen kadın vatandaşlar için geçerlidir. Çeyiz parası almak için en önemli şart yetim aylığı alıyor olmaktır.

Çeyiz Parası Başvurusu

Çeyiz parası başvuruları için yapılması gerekenler;

  • Çeyiz parası için ilk öncelikle anne ve babası vefat etmiş kız çocuğunun devletten yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir
  • Kız çocuğu evlilik için çeyiz parası almak istiyorsa yetim aylığı devam ediyor olması gerekmektedir
  • Dul olanların yeniden evlilik yapmaları durumunda devletten çeyiz parası almaları mümkün değildir
  • Çeyiz parası almak isteyen kız çocukları ikamet ettiği ilçe Sosyal Güvenlik Merkezine bizzat başvuru yaparak çeyiz parası yardımını alabilirler.

Çeyiz Parası Nasıl Hesaplanır?

Çeyiz parası hesaplaması anne ve babası hayatta olmayan ve yetim maaşı alan kadın vatandaşların aldıkları maaşlarından 12 veya 24 katına kadar alabilmelerine olanağı sağlanarak hesaplanmaktadır. Alınan yetim maaşı 4C sigortalı olarak alınıyorsa evlilik yapılması durumunda maaşının 12 katına kadar çeyiz parası alınabilmektedir. 4A sigortalı olarak yetim maaşı alınıyorsa evlilik yapılması durumunda maaşının 24 katına kadar çeyiz parası almak mümkündür. En son alınan yetim maaşı göz önünde bulundurularak çeyiz parası belirleniyor. Son alınan maaş hangi tür sigortadan alınıyorsa onunla çarparak çeyiz parası ödemesi hesaplanabilmektedir.

Çeyiz Parası Alma Süresi

Çeyiz parası süresi evlilik yapmış yetim aylığı alan kadın vatandaşlar için evlilik tarihinden sonra ki 5 yıl içinde ilgili kurumlara başvuru yaparak yararlanılabilir. Bu 5 senelik zaman dilimi aşıldığı zaman çeyiz parası almak mümkün değildir.

Çeyiz Parası Kimler Yararlanamazlar

Çeyiz parasından yararlanamayanlar boşanmış ya da eşini kaybetmiş kadınlar sonraki evliliklerinde çeyiz parasından yararlanamıyor. Vefat eden eşinden dul maaşı alan kadınlar evlilik yapmaları durumunda dul maaşları kesiliyor.

Çeyiz Parası

Çeyiz Parası Ne Zaman Hesaba Yatar

Çeyiz parası ödemesi için herhangi öngörülen bir süre bulunmamaktadır. Başvuruyu takiben başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğunluğuna bağlı olarak bu süre değişmektedir. İlgili müdürlüğü başvuru yaptıktan bir hafta sonra telefon ile arayarak bilgi edinebilmek mümkündür. Sorgu yapmak isteyenler ALO 170 veya e-devlet üzerinden sorgulamaları gerçekleştirebilmektedir.

Çeyiz Parası Geri Ödenir mi?

Çeyiz parası geri ödeme yapılan bir yardım değildir. Bu destek devlet tarafından evlenen kişilere verilen bir ödenektir. Geri ödemeli bir yardım olmayan çeyiz parası kişinin aldığı yetim maaşına oranla değişmektedir.

AMAZON FBA NEDİR?

Çeyiz Parası Alan Boşanırsa Tekrar Yetim Maaşı Alabilir Mi?

Boşanma durumunda yetim aylığı tekrar alınabilmektedir. Yetim aylığı alan ve evlenmek isteyen kız çocukları devletten çeyiz parası desteği aldıktan sonra boşanır ise yetim aylığı almaya devam ederler. Çeyiz parası alacak olan kız çocukları evlendiği tarihten sonraki ödeme günü itibari ile yetim aylıkları kesilir. Yetim aylığı kesilip çeyiz parası alan kız çocuğu aylığın kesildiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde tekrar yetim aylığı alamazlar. Bu durum 2 yıllım zaman tamamlanıncaya kadar devam eder. Belirlenen süre tamamlandıktan sonra aylık tekrar bağlanır. Genel sağlık sigortası bu durumuna engel değildir. Boşanmış kişiler genel sağlık sigortasından yararlanırlar.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar