Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Swift Kodu Nedir? Swift Kodu Ne Anlama Geliyor?

Bankalar, günümüzde küreselleşen dünyaya daha fazla açılmak için farklı adımlar atmaktadır. Bu adımlardan birisi de, Swift kodu olarak bilinen bu koda sahip olmaktır. Peki Swift kodu nedir ve ne işe yarar biliyor musunuz? Gelin detaylı olarak göz atalım.

Swift Kodu Nedir ? Ne Anlama Geliyor?

Bankaların, uluslararası para transferlerinde ve birbirleriyle iletişimlerinde kullandıkları Swift kodu, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Dünya Bankalar Arası Finansal İletişim Derneği) tarafından oluşturulmuş bir koddur. Derneğin baş harflerine bakarak da bu kodun adının nereden geldiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Genel olarak 8 ya da 11 haneden oluşan bu kod, bazı durumlarda daha fazla harf ve rakam içerebilir.

Türkiye üzerinden yabancı bir ülkedeki bankaya para gönderimi sağlanırken bu kod kullanılır. Kodun temel amacı, para transferinin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle de her banka, kendine ait bir Swift kodu kullanır ve bu kod sayesinde dünya çapında diğer bankalar ile iletişim kurabilir.

Swift Kodu Nelerden Oluşur?

Bu kod, rastgele oluşturulmuş harfler veya rakamlarda ibaret değildir. İlk dört hane, bankanın kodunu belirtir. Sonraki iki tane, ülke kodunu belirtir ki bu, Türkiye’de TR olarak bilinir. Sonraki iki (bazı durumlarda üç) hane, yerel kodu belirtir ve en sondaki 3 hane de şube kodu olarak bilinmektedir. Şube kodlarında yer alan 3 hane, genel olarak XXX olarak belirtilir. Bu durum, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Örnek olarak birkaç bankanın Swift koduna göz atabiliriz. Akbank’ın Swift kodu, AKBKTRIS olarak bilinir. Ya da hepimizin bildiği bir diğer banka olan Ziraat Bankası’nın Swift kodu, TCZBTR2A olarak bilinmektedir. Bu kodlar, her bankada farklı olarak yer alır ve tüm bankaların Swift kodlarını, bankaların web siteleri üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

swift kodu

Swift Kodu Tarihi Hakkında

Swift kodunu oluşturan sistem, ilk defa 1973 yılında kurulmuştur. Bu tarihten sonra 1977 yılında fiilen aktif olan sistem, günümüzde tüm bankaları kapsayacak şekilde kullanılmaya başlandı. IBAN numarasına benzer biçimde özellikler taşıyan Swift kodu, kullanıcıların en fazla merak ettiği ve en fazla kullandıkları kodlardan birisidir. Ancak ülke dışına para göndermeyecek ya da ülke dışından para almayacaksanız bu kodun sizi ilgilendiren bir tarafı yoktur.

Swift kodu ek olarak döviz olarak gönderilen paranın hangi bankaya gideceğini belirtir. Bir nevi bankanın uluslararası kimlik numarası olarak da bilinir.

Swift Kodunun Faydaları Nedir?

Swift kodunun kullanılmasında birçok avantaj bulunmaktadır. İlk olarak, ülkeler arası para transferleri, bu kod sayesinde hem daha kısa sürede hem de daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Bu kodun bilinen bir diğer özelliği de, uluslararası olarak bankaların birbirleriyle iletişime geçebilmesini sağlamasıdır. Bankalar, Swift kodu üzerinden birbirleriyle iletişime geçebilir ve para transferleri konusunda daha hızlı bir sistem işlemiş olur.

Swift Transferde İşlem Ücreti Ne Kadar?

Bir diğer merak edilen konu da, Swift işlemi sırasında meydana gelen işlem ücretidir. Döviz transferleri sırasında, yapılan transfer işlemi nedeniyle ek bir ücret alınmaktadır. Ancak bu işlem, bankaların politikalarına göre değişiklik gösterdiğinden sabit değildir. Ek olarak gönderilen paranın hacmine ve gönderme sayısına göre de Swift işleminde farklı ek ücret kesintileri meydana gelecektir. Bu nedenle kullanıcılar bankalara göre değişen Swift ücreti konusunda bankalardan bilgi edinebilirler.

Swift kodunda hem alıcı hem de gönderenden farklı işlem ücreti alınmaktadır. Bankaların farklı fiyat politikaları da bu işlem ücreti de doğal olarak değişiklik göstermektedir.


1 yorum
  1. […] Swift Kodu Nedir? 4 gün önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar