Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Tekel Bayi Açmak Şartları, Maliyeti ve Kazançları Nasıl?

Tekel bayi açmak için gerekli şartlar nelerdir? Tekel bayi açmanın 2021’deki maliyeti ne kadar? Tekellerin cirosu ve kazançları nasıl?

Tekel bayi açmak, karlı iş fikirlerinden biri olmakla beraber düşük sermaye gereksinimi ile yatırımcısına çok ciddi kazançlar sağlayabilmektedir. Sadece 200-300 bin lira sermaye ile çok kolay bir şekilde açılabilen bu işletmeler düşük kar marjları ile çalışmalarına rağmen, yüksek ciro elde ettikleri için, aylık karları da yüksek olmaktadır. Peki tekel bayi açmak ne kadar kazandırır? Tekel bayi açmak için ne kadar sermaye lazım? Tekel bayi ne satar?

Tekel Bayi Ne Satar?

Tekel bayi, klasik bir markete nazaran, sigara ve alkol ağırlıklı ürünler satmaktadır. Tekel bayilerin elde ettiği cironun yaklaşık olarak yarısı, sigara ve alkolden oluşur. Hatta bazı işletmelerde bu oranın yüzde 70-80’lere kadar çıktığı da görülebilir. Tekel ürünlerinin kar marjları çok düşük de olsa müşteri başı kazanç ve gün sonu elde edilen ciro miktarını ciddi oranda artırdığı için, elde edilen karın büyümesini sağlar.

Tekel Bayi Açmak İçin Gereken Sermaye

Cadde üstü, açık ve kapalı 30 metrakare alana sahip bir dükkanın olduğunu varsayalım. Bu büyüklükteki bir tekel bayi için hem alkol, hem de alkolsüz içecekler için toplamda en az 8 dolap gerekir. Bu dolaplar ortalama 50-60 bin lira gibi bedellerle satın alınacaktır. Diğer ürünlerin satılacağı raflar, sigara rafları, alkol rafları da ortalama 30 bin TL’ye mal olacaktır. Televizyon, bilgisayar ve benzeri diğer ürünler için de ciddi oranda bir para harcamak gerekecek. Kısaca dükkanın iskeletini oluşturmak için bile 100 bin lira gerekiyor.

Ürün alımları için de epey para harcanacak. Örneğin büyük bir sigara rafı için, 40-50 bin TL, bira dışındaki alkollü içecekler için (Şarap,viski,rakı,votka vs) yaklaşık 100 bin TL gerekecektir. Bira için de yine ortalama 10-20 bin TL para harcanacak. Toplamda 300 bin liraya yakın bir sermayeye sahip olmanız bu konuda çok önemli. Ben az ürünlü bir dükkan açmak istiyorum, küçük bir dükkan hedefim var demeyin unutmayın, tekel bayi işinde kar marjı çok düşüktür, kar elde edebilmek için çok yüksek cirolar gerekir.

Tekel Bayi Cirosu Ne Kadardır?

Her bayinin cirosu farklıdır. Eğer bu işi gerçekten küçük bir şekilde yapmak istiyorsanız bile en az 3 bin lira ciro yapmalısınız, aksi takdirde kar elde edemezsiniz. Genel olarak günlük cirolar ortalama 5-6 bin lira civarındadır, işinde başarılı olan ve işlek konumdaki bayiler 15 bin liraya kadar cirolarını yükseltebilirler.

Tekel Bayi Kar Marjı

Tekel bayilerinde brüt kar marjı yüzde 10 ile 15 arasıdır. Evet net değil, brüt. Yani bu kar marjı bile net olarak hesaplandığında çok daha düşebiliyor. Sadece alkol ve sigara satıyorsanız, kar marjınızı yüzde 10 olarak hesaplarsınız. Gıda satışınız iyiyse yüzde 15, çok iyiyse yüzde 18-19 olarak hesaplamanız gerekir.

Tekel bayilerin net kar marjı, işletmeden işletmeye göre değişir. Örneğin bizim eskiden sahip olduğumuz işletme yüzde 8 net kar marjına sahipti. Başka bir işletme yüzde 6 veya yüzde 10 olabilir, ancak yüzde 10’u geçebileceğini pek sanmıyorum.

Tekel Bayi Giderleri Ne Kadardır?

Tekel bayilerinde en önemli gider, kira olabilir. Kirası yüksek olan bir dükkanın kar marjı hep düşüktür. Bir de kirası yüksek ancak konumuna göre az olan dükkanlar vardır. Örneğin günde 10 bin lira ciro yapıp ayda 6-7 bin lira kira ödemek çok uygun bir kiradır. Ama günde 4-5 bin lira ciro yapıp bu kirayı ödüyorsanız kesinlikle fazla ödüyorsunuz.

Kira: DEĞİŞKENDİR

Faturalar: 1.000 TL ortalama

Vergi: 2.000-3.000 TL

Personel: (VARSA) 4.500 TL işveren maliyeti.

Temel Şirket Giderleri: 1.000 TL (Muhasebe damga pusula vs vergiler)

Stopaj Vergisi: (Kiranın dörtte biri) (dört ayda bir kira olarak tahsil edilir)

Tekel Bayi Ne Kadar Kazanır?

Normal şartlar altında ortalama bir tekel bayinin aylık ne kadar kar edeceği, kar marjına ve giderlerine bağlı olarak değişir. Hatta bazı bayiler kar marjlarının düşüklüğünden batabilirler bile. İşi oturmuş ve cadde üzeri bir tekel bayi ayda 200 bin lira ciroyu çok rahat görebilir. 200 bin lira ciro bayiye ayda ortalama 30 bin lira kar bırakır. Bu 30 bin lira kardan yukarıdaki giderler ödenir. Geriye kalan rakam, şirketin net karı olarak kalır. 

30 bin liralık cironun net karı, 18-20 bin TL civarındadır. Bu kar, her bayiye göre değişebilir. Bazıları fatura giderleri ve kira giderlerinden tasarruf edebilir ve bu şekilde net karlılığını artırabilir. Anlayacağınız üzere, aylık 20 bin lira kazanmak için bile en az 200 bin lira satış yapmak gerekiyor.  Tekel bayi açmak gerçekten karlı mı diye soruyorsanız, karlı ancak son derecede yorucu ve yıpratıcı bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Bu işte sürdürülebilirlik elde edebilmek için gerçekten de çok dayanıklı olmanız gerekir.

Tekel Bayi Açma Şartları Nelerdir?

Tekel bayi açmak için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüm alkollü ve tütün satan dükkanların alması gereken “Tütün mamullü perakende satış belgesi ve alkollü içki perakende satış belgesi” ni almanız gerekiyor. Başvuru direkt internet üzerinden yapılabiliyor. TAPDK başvurusu için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tütüncü Dükkanı Açmak ile ilgili yazdığımız konu da ilginizi çekebilir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar