Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Temassız Ödeme Kapatma Yolları – Tüm Bankalar

Temassız ödeme kapatma seçenekleri sunan başta bankalar olmak üzere bir çok kuruluş gelişmiş bir sistem sunarken beğenileni kadar bu seçeneği kullanmak istemeyenler ile karşılaştı. Öncelikli olarak temassız ödeme sistemi ve sistemin sonlandırılması için neler yapabiliriz bunlara değinmek istiyoruz.

Temassız Ödeme Nasıl Kapatırım?

Size bankanın sunmuş olduğu internet ve mobil bankacılık olmak üzere banka şubesinden kredi kartı temassız ödeme kapatma hizmeti alabilirsiniz. Mobil bankacılıktan giriş ile kredi kartı özellikleri menüsünden giriş yaparak ayarlar menüsünden temassız ödeme sistemini kapatabilirsiniz. Ancak bu hizmet her bankada geçerli değil. Ayrıca Bankanızın müşteri hizmetlerini aradıktan sonra da bu talebinizi iletebilirsiniz. Bu aşamada bankalar tüketicilerin sesine de kulak vermekle yükümlü.

Temassız Ödeme Neden Tartışılır Hale Geldi?

Temassız ödeme sistemi teknolojiye tanımlanmasının ardından beraberinde de tartışmalara neden oldu. Bu nedenle kişiler bu sistemin avantajlarından endişelenerek faydalanma yolundan çok kapatma seçeneğine başvurdu. İlk aşama kredi kartlarına sağlanan bu ödeme sistemi daha  sonra saat, kolye gibi aksesuarlara taşınmış olsa da; en son aşama cep telefonu uygulamalarına girdi. Bu yenilikler de sürekli devam ediyor ki en son Garanti BBVA numarasız kredi kartı tahsisi yapmaya başladı. Burada onaylanan kartın cep telefonu uygulaması sayesinde harcanabiliyor olması oldu.

Yeni Kartlar Temassız Ödemeli

Geçmiş yıllarda bankalar bu özellikten uzakta iken miadı biten ve yeni alınan kredi kartı ile banka kartları artık tüketiciye temassız ödeme özelliği ile sunuluyor. Burada sizin talebinizde bu özellik olmasa dahi bankalar güncel olarak bu sisteme yöneldi. Nitekim bu durum bankalarında işine gelirken özellikle üye iş yerleri de daha hızlı hareket etmek adına bunu seçmişti. Son aşamada ise virüs salgını ile temassız ödeme tavan yaptı. Tüketiciler bu hizmetin daha faydalı olduğunu hastalığa yakalanmamak için pos cihazlarına temas etmememin önemi anladı. Fakat yine de büyük bir kesim bankanın sunduğu bu hizmetten imtina etmek için temassız ödeme sistemi nasıl kapatılır sorusunu soruyor. Bu soruya bankalar hizmetin sonlandırılması açısından sıcak bakarken bir çoğu da kapatmak istemiyor.

https://www.gelirortagim.com/papara-nedir/

Neden Temassız  Ödeme ?

Kişiler bu hizmetten çekiniyor olsa da; büyük avantajlarının olduğunu söylemek doğru olur. Nedeni ödeme noktasında vakit kaybınızın olmaması başta idi. Ancak virüs salgını ile hastalıktan korunmak adına ön plana çıktı. Bu nedenle bir çok kesim kapalı olan temassız ödeme sistemini açma yoluna gitti. Üye iş yerleri bu kartlardan ödeme alabilmesi için bankalardan yeni POS cihazı olmak zorunda kaldı ve bankalarda bu durumdan da kazanç sağlayarak fayda sağladı. Kişiler hızlı olması, sıra beklememesi açısından bu hizmeti veren üye işyerlerinden alışveriş yapma üzerinde durdu.

Temassız Ödeme İle Mağduriyet Yaşar mıyım?

Sosyal medya da zaman zaman çıkan kartla temassız ödeme alınması ile mağdur edildiğini belirten tüketiciler kişilerin bu hizmeti kapatma yoluna gitmesine neden. Cebinizdeki ya da çantanızdaki karttan ödeme aldıklarına dair bir şehir efsanesi haline gelen bu dolandırıcılık türü haberlerde kalmaktan öteye gidemedi. Kartınızı pos cihazına dayamadan neredeyse ödenemeyen para çekme olayının çantanızdan cebinizden yapılabilmesi mümkün değil. Nitekim böyle haberler çıkmasın karşın hiçbir vatandaşın şikayeti ile ilgili haber yapılmadı. Bankacılık sektöründe bence önemli bir ödeme aracı ve kullanımının da yaygınlaşması gerekli. Fakat kullanıcının kendi talebine bağlı. Yani kapatılmasını istiyorsa da hakkıdır kapatılmalıdır.

Temassız Kart Güvenilir mi?

Virüs salgını öncesine kadar 100 lira limit ile harcama  ve ödeme imkanı veren temassız sistem salgın sonrası daha yüksek limitlere çıkarıldı. Bu süreçte harcamaların ödenme sisteminde  bu aracın kullanılması da oldukça yaygınlaştı. Fakat yine de kapatmak isteyen tüketiciler temassız ödeme güvenli mi sorusunu soruyor. Bankalar kişilere sağladıkları kredi kartı ile aynı zamanda güvenliğini de sağlamak zorunda ve sizin için gerekli adımları atıyor. Bu aşamada kartı açık olan ve mağdur olan kimsenin varlığının olmaması güvenli olduğu anlamına geliyor.

Kartım Temassız Ödeme Özellikli mi?

Bankalar müşterisine American Express, Visa ve Master Card ile milli kartımız Troy kart markası ile hizmet veriyor. Bu kartların hepsinde yeni tahsisli ve yenilenen kartların temassız ödeme özelliği sunuyor olması ve milyonlarca kullanıcının tercih etmesi doğru olduğu anlamına gelir. Kartınızın bu özelliğinin olup olmadığını anlamanız için önünüzde sadece bir seçenek vardır. Oda kartın üzerinde küçükten büyüğe doğru giden dört tane yay var ise kartınız bu özelliğe sahiptir.

Bankamatik Kartları Temassız Sunuluyor

Bankalar müşterisine sadece kredi kartları için değil hesaplarına bağlı olan bankamatik kartlarını da temassız ödeme özelliği ile sunuyor. Burada güncel limitler 250 Lira. Bu limiti de günlük kullanabiliyorsunuz. Talebiniz olsa bile daha yüksek limitlerde kullanım söz konusu değil. Üye iş yerlerinin avantajına olan bu sistem sayesinde özellikle yoğun olan iş yerlerinde ödeme daha hızlı alınıyor. Bu durum tüketicinin de faydasına. Bankaların hangisinden yeni bir hesap açtırsanız size gelecek banka kartında temassız mutlaka olacaktır. Bazı büyük şehirlerde otobüs kartları da kredi kartı gibi temassız ödeme seçenekleri ile para yüklemesi yapıyor. Bu nedenle de tercih edilebilir oldu. Özellikle Antalya Büyükşehir Belediyesi otobüse binen tüketicinin otobüs kartının olmaması halinde mağdur edilmemesi adına temassız ödeme seçeneği olan kartlar ile otobüslere binme imkanı verdi. Bu da bir avantaj olarak görülebilir.

NFC sistemi İle Temassız Ödeme

Özellikle Android telefonlarda bulunan bir özellikten bahsetmek temassız ödeme adına önemli. Çünkü NFC özelliği olan bir telefona kredi kartı gibi otobüs kartlarınızı tanımlayabiliyorsunuz. Bu aşamadan sonra ödeme yapmak için ise telefonunuzu kullanıyorsunuz. Kart taşımak istemeyen binlerce müşterinin de bu özelliği faydalandığını hatırlatmak gerekiyor. Nitekim bu tarz ödemeyi saate, kolyeye tanımlayan bankalar kişilere ayrıca aksesuar sunmaya başladı.

Temassız Ödeme Kartımı Kaybettim Ne Olur?

Kartınızın kaybolduğunun farkına varmanız halinde ilk yapanız gereken husus kartınızı kullanıma kapatmak olur. Bu aşama da yine müşteri hizmetlerini aramalısınız. Burada kayıp ve çalıntı kartlar için menü daha hızlı ilerlemektedir ve canlı desteğe anında bağlantı sağlarsınız. Kartınız kullanıma kapatıldıktan sonra size son harcamanız söylenir. Burada son harcamaları sizin yapıp yapmadığınız önemli. Başkasının yaptığından dolayı bir kanaat gelişmişse bankadan bu durum hakkında yapmanız gerekenleri ayrıca öğrenebiliyorsunuz. Bankalar sizlere kart sağlarken belli miktarlarda habersiz yapılan harcamalar için güvence vermektedir. Harcama itirazı ile size bu itirazınızın durumu hakkında yaklaşık üç ay gibi bir süreye kadar inceleme yapan bankalar sizlere dönüş yaparak bilgi veriyor. Temassız ödeme özelliği olması nedeniyle kartınızdan alışveriş yapılması ödeme yapılması muhtemel. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus vakit kaybetmeden kartın kapatılmasıdır.

Temassız Ödeme Kapatma Kısaca Nasıl Yapılır?

Size sunulmuş olan temassız ödemeyi sonlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk işlem kullanıyorsanız mobil ve internet bankacılığıdır. Bu hizmetleri almıyorsanız yapmanız gereken işlem Bankanızın Müşteri Hizmetlerini aramak olmalıdır. Bu aşamadan sonra bankalar tüketicini talebini yerine getirse de mevzuat ve yasalar gereği mümkün olanlar içindir. Bazı bankaların bu hizmeti sonlandırmak için tüketicinin talebini olumsuz yanıtladığından bahisle şikayetlerde vardır. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar