Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekli? Yasal Durum ve Kar Marjı

Tütüncü dükkanı açmak için 2021 de neler gerekli? Yasal prosedür nasıl oluyor? Ne kadar sermaya gerekir ve ne kadar kar bırakır?

Tütüncü dükkanı açmak karlı mı? Tütüncülük, yıllardır var olan ve yerine çok para kazandırabilen meslekler arasındadır. Tütün dükkanları, tütün ürünleri, tütün mamulleri ve ekipmanları satarlar. Yasalara göre bandrolü olmayan, yani TAPDK ruhsatı olmayan, açık bir kapta satılan tütünler yasaktır ve cezası vardır. Sadece bandrollü olarak tütün satmak gerekmektedir. Tütün işinde gerçekten de iyi paralar var, peki bu iş nasıl yapılır ne kadar kazanılabilir? Gerekli sermaye nedir?

Tütüncü Dükkanı İş Bilgileri

Kar Oranı: %100

Kar Marjı: %50

Ortalama Günlük Müşteri Sayısı: 50

Müşteri Başına Ortalama Harcama: 20-30 TL

Günlük Ortalama Ciro: 500 TL-2500 TL

Aylık Tahmini Gelir: 5000-14000 TL

Gerekli Yatırım Bedeli: 50.000 TL

Tütüncü Dükkanı Açmak İçin Gerekli Sermaye

Tütüncü dükkanları, kurulacak alana göre değişen oranlarda sermaye gereksinimine ihtiyaç duyar. Eğer büyük bir tütün dükkanı açmak istiyorsanız, bu durumda 100 bin TL ile 150 bin TL, küçük bir tütün dükkânı için 40-50 bin TL, havalimanlarında, işlek bölgelerde ise 400 bin TL ile 3 milyon TL arası sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Tütüncü Dükkanı Ne Kadar Ciro Yapar?

 1. Tütün dükkanlarının günlük ciroları, işletmenin bulunduğu lokasyon ve bölgeye göre değişkenlik gösterebilir.
 2. İyi bir lokasyonda 1000 TL ile 2000 TL arası satış yaparsınız. Biliyorsunuz ki tütün alışkanlığı çok az kişiye hitap eder. Türkiye’de tütün içen kişi sayısı ortalama 500 bin civarındadır. Bu nedenle yüksek cirolar yapamazsınız.
 3. Tütün dükkanlarının ciroları düşük olduğundan, karlarını artırabilmek için daha çok kar marjı ile satış yapmayı isterler, fakat bandrollü ürünlerde vergi ve satış fiyatı bellidir değiştirilemez.
 4. Tütüncü dükkanları yüzde 200-300 karlı ürünler satmak için kaçak tütünler getirebilir, tütünlerin içine kaçak tütün karıştırabilir ve satabilirler. Bu satışlar yasal değildir ve cezası vardır.

Tütüncü Dükkanı Ne Kadar Kar Elde Eder?

Bugün açtığınız bir tütün dükkanından ne kadar kar elde edeceğinizi bilmek istemek son derece doğal ve normaldir. Tütün dükkânı açmak, düşük cirolara hazırlıklı olmak demektir. Çoğu tütün dükkanının günlük satışı 700 liradan azdır. Bu nedenle, tütün dükkanları satışlarını artırabilmek için daha farklı yollara başvurabiliyorlar.

 1. İyi bir yerde dükkan açtınız ve işinizi oturttunuz. Müşterilere alternatif, nargile ekipmanları ve sigara sarma ekipmanları da satıyorsunuz. Bir miktar düzenli müşteri de edindiniz.
 2. Günlük cironuz 1000 TL’ye ulaşmaya başladığında yavaş yavaş para kazanmaya başlıyorsunuz. Bu ciro ortalama 500 TL brüt kar elde etmenizi sağlar. 500 TL brüt kardan dükkân giderlerini çıkarttığınızda net karı bulursunuz.
 3. Giderler her dükkâna göre değişmekle birlikte aylık birkaç bin TL kadardır.

Tütün Dükkanı Giderleri Ne Kadardır?

 1. Tütün dükkanlarının en büyük giderleri vergi ve faturalardır.
 2. Her sene yaptığınız net kazanç üzerinden vergi borcunuz çıkar ve bunu ödemeniz gerekir.
 3. Genel olarak bakarsak, tütün dükkanlarında kira yaklaşık olarak 1500 lira, fatura giderleri ortalama 200 TL civarındadır. Muhasebe ve temel şirket giderleri ile beraber 2200 TL’lik bir gider mevcuttur ve buna vergi dahil değildir.
 4. Vergiler, net kazanca uygulanır. Aylık net kazancı 10 bin TL olan bir tütüncü, yaklaşık yüzde 35-40 vergi öder ve geriye 6,000 TL ile 6,500 TL arasında net bir kazanç tablosu çıkar.
 5. Eğer dükkanınızı iyi işletir ve yönetirseniz gerçekten de çok yüksek kazançlar elde etmeniz mümkündür.

Tütün Dükkanı Açmak Yasak Mı?

Tütün dükkanı açmak yasak mı? 2020’de yürürlüne giren yasaya göre 1 Temmuz 2020’den itibaren izinsiz açık tütün satışı yapmak yasaklandı. Bu nedenle tütün dükkanında puro, nargile ekipmanları, kapalı kutu tütün vb ürünleri satabilirsiniz ama açık tütün satışının kati süretle para cezası bulunuyor.

Resmi gazetede yayınlanan tütün yasası için buraya tıklayabilirsiniz.

İş fikirleri kategorisinde daha önce yer verdiğimiz Etiler Marmaris Açmak Ne Kadar Kazandırır? yazısını da inceleyebilirsiniz.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar