Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Vadeli Mevduat Nedir | Garanti Yatırım

Yatırım yapmak için bir çok araç bulunmakta.Bunlardan bir tanesi de vadeli mevduat. Bu yatırım aracında belli bir süre boyunca paranızın bankada kalacağı sözünü verilir. Bankalarda bu sürelere göre yatırımcıların paraları işletirler ve yatırımcılara belli oranlarda faiz getirisi verirler. Bankalar bu hesaba yatırılan paraları diğer müşterilerine kredi olarak verirler ve bu yöntem ile gelirlerini arttırırlar. Bu yatırım aracında ki getiriler yatırılan ana paranın miktarına ve bankaların uyguladıkları faiz oranlarına göre değişiklik göstermektedir.Yatırımcıların bu aracı kullanmalarında ki en büyük sebep yatırımın risksiz olmasıdır. Yatırım yapılırken ne kadar süre içerisinde ne kadar kazanç sağlanacağı yatırımcılar tarafından bilinir.


Müşterilerin bankalarda vadeli mevduat hesapları açtırabilmeleri için öncelikle mevduat hesabı açtırmaları gerekmektedir.Normal hesap açıldıktan sonra vadeli mevduat hesabına dönüştürülür ya da aktarılır ve yatırım değer kazanmaya başlar.Bu prosedür bankalara göre değişiklik gösterse de genellikle bu şekilde uygulanmaktadır.Bu prosedürün uygulanmasındaki amaç vadeli hesaba para yatırırken yada para çekerken paranın transfer edilmesi gereken bir hesabın bulunma zorunluluğudur. Bankalar müşterilerin memnuniyetlerini arttırmak için genellikle kırık vadeli mevduat hesabı açarlar.Bu da vadenin son gününün tatil gününe gelmesi durumunda müşterilerinin sıkıntı yaşamalarının önüne geçer. Bu hesaplara para elden yatırılırsa faiz bir sonra ki günden başlatılır. Ancak vadesiz hesaptan aktarılır veya EFT yapılırsa o zaman aynı gün faiz işletimi başlatılmış olur. 

Vadeli Mevduat hesapları risksiz bir yatırım aracı olduğu için yatırımcıların paralarının bir kısmını bu hesaplarda değerlendirmeleri riskin dağıtılması açısından gerekli olmaktadır. Elbette bu hesaplar risk toleransı düşük olan yatırımcılar için de ilk akla gelen yatırım araçlarından olmaktadır. Bu yatırım aracının risksiz olmasının sebebi ise hesap açılırken yapılan anlaşmada belirlenen faiz oranı vade sonuna kadar garantisini korumaktadır. Yani Türkiye’de ya da dünyada ne olursa olsun bu hesapların faiz oranları bu olaylardan etkilenmezler.Ayrıca devlet kişilerin 100.000 Türk Lirasına kadar olan Vadeli Mevduat hesaplarını garanti altına almaktadır. Bu miktardaki paralar kaç tane bankada olursa olsun devlet bütün bankalardaki 100.000 Türk Lirasına kadar olan hesapları güvence altına almış olur. Yani bir kişinin iki ayrı bankada 100’er bin Türk Lirası yatırımı varsa devlet toplamda o kişinin 200.000 Türk Lirasını garantiye alır. Bu garanti özellikle bankaların batmaları durumunda kullanılır. 

Vadeli Mevduat Faiz Oranları

Vadeli Mevduat faiz oranları bankaların uyguladıkları faiz oranlarına göre farklılık göstermektedir.Bu sebeple bu yatırım aracını kullanacak yatırımcıların paralarını değerlendirmeden önce bankaların faiz oranlarını incelemeleri gerekmektedir.Yatırımcıların kazanacakları faizler vade zamanlarına göre de değişiklik göstermektedir. Daha uzun süre ile vadeye yatırılan anaparalar daha fazla faiz getirisini sağlamaktadır.

Vade Çeşitleri

Bankaların uyguladıkları vade çeşitleri farklılık gösterse de genellikle 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık olmak üzere şekillenmektedir.Genellikle her vadenin faiz oranları değişiklik göstermektedir. Ayrıca bankalar müşterilerin paralarını istedikleri zaman getirilerinden zarar etmen yatırımlarını kullanabilmeleri için gecelik faiz de uygulamaktadırlar.Ancak bu gecelik faizler repo adı altında veya birikim hesabı olarak geçmektedir. Müşteriler istedikleri zaman ana paralarını ve faiz getirilerini bankalardan çekebilirler. Ancak vadesi dolmadan çekilen paralarda son dönemin faiz getirisini elde edemezler. 

Vade Süreleri Neye Göre Seçilir


Yatırımcının seçmek zorunda olduğu vade çeşidi, yatırımcının yatırım amacına, yaşına, cinsiyetine hatta medeni durumuna göre bile farklılık göstermektedir. Yatırımcılar vade anlaşmasını yapmadan önce bütün değişkenleri göz önüne almalı ve buna göre kararlarını vermelidir.Aksi taktirde yatırımcılar vadesi dolmadan mevduat hesaplarını kapatıp kazanç kaybedebilirler.Ayrıca vade süreleri belirlenirken değişen piyasa koşulları da göz önünde tutulmalıdır.Genellikle vade uzadıkça faiz oranları da artış gösterir.Ancak yatırımcı yakın zamanda faiz oranlarının artacağını düşünüyorsa o zaman yatırımcının parasını aylık yada üç aylık gibi vadeler ile bankalarda değerlendirmesi yatırımcıya daha fazla getiri sağlayacaktır. 
Vadesinden önce kapatılma olasılığı olan hesaplar için anlaşma yapılırken erken kapatma opsiyonunun alınması yerinde bir karar olacaktır. Aksi taktirde yatırımdan her hangi bir getiri elde edilemeyeceği gibi bir de yatırımcılar hesap işletim ücreti ödemek zorunda kalabilir. Bu da yatırımcıların zarar etmesine yol açabilir. 

Mevduat Seçenekleri

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu Vadeli Mevduat hesaplarının da mevduat çeşitleri bulunmaktadır. Bu mevduat çeşitlerinden bazılarında yatırımcılar paralarının belli bir bölümünü istedikleri zaman çekebilmektedirler. Üstelik yatırımcılar paraları çekmelerine rağmen vadeleri bozulmadan devam etmektedir ve içeride kalan para aynı faiz oranı ile kazanmaya devam etmektedir.Bazı mevduatlarda ise bu işlem gerçekleşmez.Yatırımcı vadesi gelmemiş yatırımından bir miktar para çekse dahi vadesi bozulur ve para herhangi bir getiri sağlamaz. Bu sebeple hesabınızı açarken bu tür de ki özellikleri bankanız ile görüşmeniz gerekmektedir.

Vadeli Mevduata Stopaj Kesintisi

Yatırımların getirilerine uygulanan stopaj kesintileri getiri miktarı üzerinden verilen gelir vergisi diyebiliriz. Vadeli Mevduat hesaplarına ise %15’e kadar stopaj kesintisi uygulanabilmektedir. Kesilen bu stopaj kesintisi ise devlete ödenmektedir. Bu sebeple stopaj oranlarını değiştirmek bankaların elinde olmamaktadır.Aynı zamanda kesilen stopaj oranları vadelere göre de değişiklik göstermektedir. Vade süreleri uzadığı taktirde stopaj kesintileri düşmektedir. Yapılan son düzenlemelere göre yatırımcılar paralarını Vadeli Mevduat hesaplarında altı ay ile bir yıl arasında değerlendirirse, bu yatırımcılardan kesilecek stopaj kesintisi %12 olacaktır. Yatırımcılar paralarını bir yıl ve üzerinde ki vadeler ile değerlendirmek ister iseler stopaj kesintisi %10 olacaktır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar