Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Vadeli ve Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmayanlar ve bilgi karışıklığı yaşayanlar için bu makalede, vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarından bahsettik.

Vade ve Mevduat Nedir

Vade,bankada bulunan paraya kazancın yansıdığı tarih anlamına geliyor. Mevduat ise bankalara kazanç veya muhafaza amacıyla yatırılan para anlamına geliyor.

Vadeli Vadesiz Hesap Nedir

Vadeli hesaplar yatırdığınız paradan faiz alabileceğiniz hesaplardır. Vade süreleri günlük,aylık ve yıllık olarak seçilmektedir..

Vadesiz hesap ise faiz alamayacağınız hesaplardır,bu hesapların açılış amacı Türk lirası,dolar ve altın gibi araçları bankada muhafaza etmektir. Vadesiz Mevduat hesabı aracılığı ile Havale, EFT, çek/senet,kart ödemeleri,vergi, SGK ve fatura gibi ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nasıl Yatırım Yapmalıyım

Köşede birikmiş param var ve açtığım yatırım hesabında vadeli/vadesiz yatırım yapmak istiyorum,hangisini seçmeliyim?

Bu sorunun cevabını tam olarak verebilmek için önce şu soruyu sormak gerekiyor:

Yatırım yapacağınız paranızın, ihtiyacınız olduğu an çekilebilecek durumda mı olmasını istiyorsunuz?

Anlık olarak para ihtiyacına sahip olabileceğiniz durumlar varsa ya kısa süreli vadelere yatırım yapmalısınız ya da vadesiz hesap üzerinden altın ve döviz gibi araçları bekletmelisiniz.

Vadeli yatırımlarda dikkat edilmesi gereken husus,örnek olarak altı ay sürecek olan bir yatırım yaparsanız ve vade dolmadan paranızı çekmek isterseniz,faiz kaybedeceğiniz yönünde.Yani çektiğiniz para karşılığında kazanç yüzdesi düşer.

Aynı örnek üzerinden dikkat edilmesi gereken bir noktaya daha değinelim,altı aylık vadeniz dolmadan cebinize giren bir parayla o vadeye ekleme yaparsanız faiz kaybedersiniz. Bu faiz kaybından kurtulmanın yöntemi ise son derece basit,paranızla farklı bir vadeli yatırım yapmak.

Vadeli Faiz Kazanç Örneği

100.000 Türk Lirası ile yıllık %17 faiz alacağınız bir bankaya 32 gün vadeli yatırımınız karşılığında, vade sonunda 100.000 TL + 1700 TL alacaksınız.Kazanılan 1700 Türk Lirasının bir kısmı vergiye ödeniyor.

Ödenen vergiyi en düşük seviyelere çekmek için vade süresini uzatmak gerekiyor.Uzun süreli vadelerde devlet,daha düşük vergi alıyor.

Faiz kazanç oranları bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber maksimum oran yıllık %17 seviyelerindedir.

Vadesiz Altın Kazanç Örneği

Örnek olarak vadesiz hesabınızda tanesi 448 Türk Lirasından 10 adet aldığınız çeyrek altınlar ay,yıl veya gün sonunda 1 çeyrek altının fiyatının yükselmesi sonucunda size kazanç sağlar.

Özetle vadesiz hesap çoğu kişinin kullandığı normal banka hesaplarıdır,vadeli hesap ise ekstradan açılan ve yatırım yapmak isteyenlerin açtığı banka hesabıdır.

 

Hissede Halka Arz Nedir?


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar