Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Vakıfbank Kimin? Sahibi Kimdir?

Vakıfbank kimin bankası, kime ait? Son zamanlarda internet üzerinde sıkça Vakıfbank’ın kime ait olduğu soruları dolaşmaya başladı. Biliyorsunuz ki, Vakıf Bankası, 1954 yılında devlet sermayeli olarak kurulmuş bir bankadır. Devlete ait bir banka olan Vakıfbank, çok uzun süredir bankacılık alanında faaliyet göstermektedir. Kamu hizmeti anlayışı ile müşterilerine her zaman sorunsuz bir şekilde yaklaşan Vakıfbank, her zaman için yüksek kar elde etme anlayışı ile yönetilmediğinden başarılı devlet bankaları arasına adını yazdırmıştır. Peki Vakıfbank’ın hissedarları kim, Vakıfbank kime ait, kimler tarafından yönetiliyor?

Vakıfbank Kime Ait?

Vakıfbank kimin sorusunu soran pek çok ziyaretçimiz, bankanın devlete ait olduğunu bilse de aslında yüzde 25’lik bir payının halka açık olarak borsada işlem gördüğünden haberdar değiller. Yani bankanın yüzde 25’i halk arasındaki yatırımcılara aittir. Tüm bunların yanı sıra, bankanın en büyük hissedarı da T.C Vakıflar Genel Müdürlüğü’dür. Şimdi gelin ve birlikte ortaklık yapısını inceleyelim, Vakıfbank kimin ve hangi vakfın ne kadar hissesi hangi kuruma veya şahsa ait, hızlı bir şekilde öğrenelim.

  • T.C Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü: Bankanın yüzde 58’lik payını elinde bulundurmaktadır.
  • Vakıfbank Vakfı: İlgili bankanın yüzde 16 hissesi bu vakfa aittir.
  • Mülhak Vakıflar: Bankanın yüzde 0,1’lik payı yani yaklaşık 15 milyon liralık hisse Mülhak Vakıflar’a aittir.
  • Bankanın yüzde 0,05’lik kısmı (7,5 milyon TL) farklı bireylere aittir.
  • Borsa: Bankanın yüzde 25’lik payı, (3 milyar 750 milyon TL) borsada işlem görmekte olup halka aittir. Yani halk arasındaki yatırımcıların ilgili bankada 3 milyar 750 milyon liralık hissesi bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası Vakıf Banka Mı Ait?

Vakıf Katılım Bankası, ad benzerlikleri nedeniyle VakıfBank’a ait bir banka olarak düşünülebiliyor. Fakat, ilgili banka tamamen farklı hissedarlara sahiptir ve Vakıf Bank ile hiçbir ilgisi yoktur. Vakıf Katılım Bankası’nın 955 milyon liralık sermayesi varken, Vakıfbank’ta bu çok daha fazladır. Vakıf Katılım Bankası, katılım bankacılığı esaslarına göre yönetilirken, Vakıfbank, normal bankacılık esaslarına göre yönetilmektedir. 

VakıfBank Sim Kart Bloke Kaldırma 2020

 

Vakıfbank Türkiye’de Ne Durumda?

Vakıfbank, kamu sermayeli bir kuruluş olmanın yanı sıra, Türkiye’nin aktif konsolide nakit büyüklüğüne göre en büyük 6. Bankasıdır. Türkiye çapında 944 şube ile yine en çok şubesi olan ilk 10 banka içerisine girmektedir. Aktif mevduat ve kredi toplamı olarak da ciddi anlamda karlılık düzeyini korumaktadırlar. 

Vakıfbank, kamu sermayeli bir kuruluş olmanın yanı sıra, Türkiye’nin aktif konsolide nakit büyüklüğüne göre en büyük 6. Bankasıdır. Türkiye çapında 944 şube ile yine en çok şubesi olan ilk 10 banka içerisine girmektedir. Aktif mevduat ve kredi toplamı olarak da ciddi anlamda karlılık düzeyini korumaktadırlar. 

Kaynak: https://www.vakifbank.com.tr/


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar