Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Viop Nedir? Nasıl Para Kazanılır,Viop Riskler Nedir?

Viop Nedir, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası olarak bilinen kaldıraçlı piyasadır. Borsa İstanbul A.Ş. adı altında hizmet vermektedir. Burada, sermaye piyasası araçları üzerinde düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer araçların elektronik olarak alım satımı yapılmaktadır. 

Viop Nedir Yatırım Nasıl Yapılır? 

Ticaret işlemlerinin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir. Günümüzde ise sadece ihtiyacımız olduğu için değil fiyatların değişiminden getiri elde etmek istediğimizde de alışveriş yapıyoruz. Yani kullanmayacağımız bir ürün satın alıp onun değerlenmesini bekliyor ve aldığımız fiyatın üzerine satıyoruz. Online finansal piyasalar bu tip işlemleri bilgisayarımızın başında hızlıca yapmamızın yolunu açtı. Yani ister ofiste olun isterseniz evde, bu işlemleri yapmak artık sadece tek bir tıklamaya bakıyor. Gelin bir örnekle VİOP çalışma sistemini anlatalım.

ICO Yatırımı Nedir?

Örneğin gram altının fiyatı 300 lirayken bilgisayarından bir alım emri verebilirsiniz. VİOP’ta sizin gibi çok sayıda yatırımcı vardır ve her gün sayısız alım satım emri işlenmektedir. İşlem platformunuz birçok yatırım aracına yönelik kontratlarda işlem yapmanıza olanak verir. Sahip olduğunuz tüm yatırım araçları ve para Takasbank’ta güvence altındadır. Bilgisayarınızdan verdiğiniz alım emri internet üzerinden borsaya iletilir. Aynı fiyattan satmak isteyen başka bir yatırımcı olduğu zaman onun emri de borsaya iletilir. Yani alıcı ile satıcı aynı fiyat üzerinde buluşturulur. Böylece borsa emirleri eşleştirir ve ticaretin gerçekleştirilmesini sağlar.

Fiyat 330’a geldiğinde alım pozisyonunuzu kapatmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda ilgili fiyat üzerinden bir satış emri gönderirsiniz. Emriniz yine borsaya iletilir. Aynı fiyattan alım yapmak isteyen bir yatırımcı olduğunda borsa emirleri yine eşleştirir ve ticareti gerçekleştirir. Satış yaparak pozisyonunuzu kapatmış olursunuz. Bu işlemden elde ettiğiniz 30 TL getiri olur. Bu sayede kazanç elde etmiş olursunuz. 

Viop Nedir

VİOP Avantajları Nelerdir?

Şimdi gelin 2 piyasadaki işlemleri karşılaştıralım. Fiziksel piyasada altın fiyatları 300 lirayken alım yaparsanız ve 330 üzerinden satış yaparsanız 30 lira kazanırsınız. Aynı şekilde VİOP üzerinde de 300 liraya altın alıp 330 olduğunda yine 30 lira elde edersiniz. Ancak temel fark, bu alım işlemini 30 lira teminatla da yapılabilecek olmasıdır. Yani kullanılan sermaye temel farktır. VİOP’ta açacağınız pozisyonunun tamamını değil, Takasbank tarafından belirlenen tutarda teminatını ödersiniz. Bu işleme kaldıraç adı verilmektedir. 300 liralık üründe 30 lira teminat öderseniz 1:10 kaldıraç kullanmış olursunuz. Yani ürün bedelinin sadece 10’da birlik kısmıyla teminat bedeli ödeyerek işlem yaparsınız. 

VİOP Riskler Nelerdir?

İlk olarak kaldıraç meselesinden bahsedelim. VİOP, kaldıraç sistemi ile çalışmaktadır. Bu nedenle yüksek kar oranı olduğu gibi yüksek bir kayıp riski de barındırmaktadır. Yani VİOP her yatırımcı için uygun bir yatırım merkezi olmayabilir. Ek olarak VİOP’ta işlem görmekte olan ürünlerin birçoğunun derinliği de azdır. Yani piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar, bu varlıkları için her fiyat kademesinde fiyat oluşmama riski meydana getirir. 

VİOP’ta temel kural, başlangıç teminatının altına düşülmemesidir. Eğer bu durum meydana gelirse başlangıç teminatının altına inen pozisyonun teminat tamamlama çağrısı ile başlangıç teminatı seviyesine tamamlanması istenir. Yatırımcı bundan korunmak istiyorsa yapması gereken şey oldukça basittir. Başlangıç teminatının üstünde bakiye hesabında bulundurmanız gerekebilir. 

Özetle

Yukarıda, VİOP’un hem risklerinden hem de faydalarından bahsettik. Eğer bu konuda yatırım yaparak ürünlerin fiyat değişimlerinden para kazanmak istiyorsanız doğru bir adım atmış olursunuz. Ancak VİOP yüksek riskler barındırmaktadır. Bu nedenle konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalı ve hatta bir uzman tarafından destek almalısınız. Danışmanlık hizmeti sayesinde birçok konuda ek bilgi sahibi olursunuz. 

Viop Nedir sizler için uygun bir yatırım fırsatı olmayabilir. Ancak düşük sermaye ile yatırım yapmak isteyenler adına VİOP faydalı bir yatırım piyasasıdır. Eğer gerçekten kendinize güveniyor ve kaldıraç sisteminin getirdiği riskleri göz önüne alıp yatırım yapmayı istiyorsanız, VİOP’ta her zaman yatırım yapmak ve kazanç sağlamak için fırsatlar elde edebilirsiniz. Bakmanız yeterlidir. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar