Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Western Union Nedir? Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Western Union’un mutlaka sarı siyah logosunu görmüşsünüzdür. Birçok yerde karşımıza çıkan bu şirketin ne işe yaradığı hakkında çoğu kişinin bir fikri yoktur. Özellikle bankalarda ve PTT şubelerinde göze çarpan Western Union, yurtdışından para bekleyen veya yurtdışına para gönderecek kişilerin bilmesi gereken bir şirkettir. 

Western Union Nedir?

Western Union, 1851 yılında ilk kez kurulduğunda Amerika’da ufak bir telgraf şirketiydi. Her geçen gün büyüyen bu telgraf şirketi, diğer telgraf şirketlerini de yavaş yavaş satın alarak güçlenmeye devam etmiştir. Bu şekilde başlayan hikâyeleri, bugün neredeyse tüm ülkelere para transferi gerçekleştiren bir şirkete evrilmiştir. Western Union, yurtdışı para transferlerinin gerçekleşmesine aracılık sağlayan bir kuruluştur. Hem yurtiçi hem de yurtdışı para transferlerine aracılık eden bu kurum, dünyanın her yerinde mevcut şubeleri ve acenteleri ile hizmet vermektedir. Onu diğer aracı kurumlardan ayıran noktalar ise dakikalar içinde işlemin gerçekleşmesi ve köklü bir şirket olmasıdır.

Nasıl Çalışır?

Western Union aracılığıyla para göndermek isteyen bir kişi kendisine en yakın şubeye giderek para göndermek istediğini söyler. Verilen formu doldurarak belli bir komisyon ödemesi yaptıktan sonra parayı teslim eder. Para gönderdiği kişi de en yakın Western Union şubesine giderek, gönderen kişiden aldığı MTCN numarası ile kendisine para gönderildiğini söyler. Bir form doldurduktan sonra parayı teslim alır. Gönderen ile parayı alacak kişi arasındaki işlem dakikalar sürer. Günlerce bekleme gibi bir durum söz konusu değildir. Oldukça basit olan bu sistem, birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de 10 binden fazla acentesi olan Western Union’a birçok noktadan ulaşabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Az önce de bahsettiğimiz gibi WesternUnion’un Türkiye’de 10 binin üzerinde acentesi vardır. Bu nedenle ulaşmak oldukça basittir. Peki, Anlaşmalı bankalar hangileridir? Öncelikle bilmeniz gereken Western Union ile işlem yapacağınız bankanın müşterisi olma gibi bir zorunluluğunuz yoktur. O bankanın müşterisi olmasanız bile WesternUnion için işlem yapabilirsiniz. Western Union’un anlaşmalı olduğu bankaları sıralarsak: Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Şekerbank, ING Bank, Garanti BBVA, QNB Finansbank, Fibabanka, Türkiye Finans, Burgan Bank, Anadolu Bank Akbank, Albaraka Türk.

Bu bankalardan ayrı olarak PTT’ler üzerinden de WUişlemleri yapmak mümkündür. Tüm PTT şubeleri aracılığıyla para gönderme veya para çekme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca birçok ATM üzerinden de Western Union işlemi yapmak mümkündür. Üzerinde firmanın logosu yer alan tüm ATM’ler aracılığıyla yurtdışına para gönderebilir ve para çekebilirsiniz. Hangi ATM’lerde işlemleri yapılabildiğini öğrenmek için, yukarıda saydığımız bankalardan birisini arayarak yardım alabilirsiniz.

Yine benzer şekilde para transfer şirketlerinden Papara için yazdığımız Papara Nedir Ve Nasıl Kullanılır? yazısını da inceleyebilirsiniz.

Kaynak: https://www.westernunion.com/tr/tr/home.html


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar