Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yatırım Psikolojisi Nedir?

Yatırım psikolojisi nedir? Kısa ve özet olarak yatırım psikolojisinin tanımını ve yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlattık.

Psikoloji, insan davranışlarını ve bu davranışların altında yatan nedenleri inceleyen bir bilim dalıdır. Bu nedenle psikoloji bilimi, insanları yakın merceğe almaktadır. Yatırım yaparken de davranışlarımızı ölçen ve bu davranışların altındaki nedenleri inceleyen alt dala yatırım psikolojisi denir. Yatırım psikolojisi, yatırımcıların herhangi bir işlem yaparken bu işlemi neye dayanarak yaptığını, o sıradaki ruh halini ve aldığı kararları inceler. 

Yatırım yaparken yatırımcıların ruh halini etkileyen birçok etken bulunur. Piyasadaki dalgalanmalar, yatırımcının para kaybetmesi, yatırımcının günlük hayatta yaşadığı sorunlar ve diğer olumsuz etkenler, yatırımcının psikolojik olarak yatırım yaparken zorlanmasına neden olur. Diğer bir durumda ise yatırım fırsatlarını yakalayan, iyi bir haber alan ya da yatırımı ciddi getirilen sunmaya başlayan bir yatırımcı, kendini daha iyi hissedecek ve yatırım yaparken daha iyi odaklanacaktır. Peki siz hangi yatırımcı türüsünüz? Yatırım yaparken stresli olan mı yoksa bu işten keyif almayı bilen mi?

İşte bu gibi konularda sizlere gerekli bilgileri sunan bu dala, yatırım psikolojisi denir. Yatırım psikolojisi ile yatırımcılar daha dikkatli ve daha akılcı işlemler yapabilir. Özellikle de piyasalardaki riskleri iyi analiz edebilmek için psikolojik olarak sakin olmak gerekir. Hırslı, agresif ya da sabırsız bir ruh haline sahip yatırımcılar, sermayelerini kısa bir süre içerisinde kaybedebilir ya da tam tersi olarak bu durumu fırsata çevirebilirler. Yapmak gereken sadece birkaç önemli konuyu dikkat etmektedir. Dikkat edeceğiniz konular sayesinde sizler de zorlanmadan iyi yatırımlar yapabilir ve ciddi miktarda paralar kazanabilirsiniz. Her şey, psikolojinize bağlıdır ve kendinizi nasıl hissettiğiniz oldukça önemlidir. 

Devlet Bonosu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Yatırım psikoloji, yatırımcıların yatırım yaparken dikkat etmesi gerekenleri sıralar. Özellikle de bazı durumlarda yatırımcılar daha sabırlı olmalı ve ani kararlar almamalıdır. Eğer aşağıdaki tavsiyeler uyarsanız, yatırım yaparken paraların uçmasını ortadan kaldırabilirsiniz. 

Yatırım Psikolojisi

Aşırı Hırslı Olmayın!

Hırslı olabilirsiniz ancak dozunda olmak gerekir. Sadece para kazanmaya odaklanan yatırımcılar, riskleri görmezden gelebilir. Bu da deli cesaretiyle işlemler yapmaya neden olabilir. Eğer riskleri görmek istiyorsanız, elinizdeki paranın da daha önce kazanıldığını ve bu yatırım sırasında kaybedileceğini bilin. Kaybetmek, her yatırımcının başına gelebilecek doğal bir olaydır ancak kaybettikçe kaybetmek, sadece başarısız yatırımcıların başına gelecektir. Bu nedenle kaybettikçe daha fazla kazanmak için hırslananlardan ve riskleri görmezden gelenlerden olmayın.

Sabırlı Olun!

Bazen piyasalar hareketli olabilir. Sosyal ve siyasal gelişmeler, borsaları büyük bir hızla çalkalar ve yatırımcılar büyük oranlarda para kazanabilir ya da kaybedebilir. Bu gibi hareketli dönemlerde yapmanız gereken biraz daha sabırlı olmak ve bir an önce karar almaktan vazgeçmektir. Hızla alınacak olan kararlar, sizlere büyük zararlar getirebilir ve bu zararları bazen telafi etmek zordur.

Her Zaman İyi Analiz Yapın!

Borsaları ve hisseleri iyi analiz etmek gerekir. Şirketler artık bir kararla bile milyonlarca dolar kaybedebiliyor. Bu nedenle hisse senedi alırken ya da diğer yatırım araçlarına başvururken şirketleri iyice analiz etmeli ve geçmiş kararları ile gelecekteki kararlarını iyi bir gözden geçirmelisiniz. Bu sayede daha geniş bir bakış açısı ile bakabilir ve kontrol edebileceğiniz daha fazla noktanız olur. Bu durum sizler için oldukça önemlidir ve her zaman iyi analiz etmek gerekir. 

Kendinizi Geliştirin!

Bu, en önemli aşamadır. Yatırımcılar her zaman kendilerini geliştirmek amaçlı eğitimler almalı ve bu eğitimleri yatırımlarında kullanmalıdır. Özellikle de Forex borsası, yatırımcılarına karşı bilgi vermeyi ve eğitimler sağlamayı amaç edinmiştir. Ya da kendinize bir mentor bularak onun fikirlerini değerlendirebilir ve onun izinden giderek daha fazla para kazanabilirsiniz. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar