Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yazar Kasa POS Nasıl Satın Alınıyor?

Yazar kasa POS satın alma işlemleri, ödeme kaydedici cihaz kullanma mükellefiyeti olan kimselerin bu hizmeti sunan bayilere başvurması ile başlamaktadır. Ardından yazar kasa POS için gereken adımlar tamamlanarak ürün teslimi yapılmaktadır. Hizmet sağlayıcı firma satış sözleşmesinden sonra hizmet alan kimseye cihazın kullanım şartları ve esasları hakkında gerekli bilgileri iletmelidir. Firma bu konuda bir bilgi vermediyse hizmet alıcısının bilgi almak için talepte bulunması gerekmektedir.

Yazar Kasa POS Satın Alma Adımları Nelerdir?

Yazar kasa POS satın alma aşamaları şu şekildedir:

 • Yeni nesil yazar kasa hizmeti sunan firmalardan bir tanesine hizmet talebi T.C kimlik kartı ve vergi levhası ile başvuruda bulunulması gerekmektedir.
 • Ardından başvuruyu alan hizmet sağlayıcı firma, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanıyla bağlantı kurarak ilgili kimsenin cihaz kullanma mükellefiyeti olan kimselerden olup olmadığı sorgulanmaktadır.
 • Daha sonra sorgulama sonucu alınarak hizmet talebi olan kimse ile satış sözleşmesi imzalanmakta ve ürün hizmet talebi olan kimseye verilmektedir.

Yeni Nesil Yazar Kasa Türleri Nelerdir?

Yeni nesil yazar kasa türleri, 2017 yılından itibaren tamamıyla ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan kimselerin kullanması bir mükellefiyet haline getirildiğinden dolayı çokça merak edilmektedir. Yazar kasa POS türleri kasanın POS ve EFT özelliğine haiz olup olmadığına göre farklılık göstermektedir. 2 tane olan yazar kasa türleri ise şu şekildedir:

 • EFT ve POS özelliği olmayan basit yazar kasa: Bu yazar kasa türünde POS ve EFT özelliği cihaz kullanıcısının talebi olması halinde dışardan bağlatılmaktadır. Cihaz bilgisayar tabanlıdır. Girilen veriler internet bağlantısı ile Gelir Dairesi Başkanlığı’na iletilmektedir.
 • EFT ve POS özelliğine haiz kasa: Bu kasa türünde POS ve EFT özellikleri dışardan bir bağlantı olmadan cihazın içinde bulunmaktadır. POS ve EFT özellikleri yazar kasa hizmeti sunan firma tarafından aktifleştirilmektedir. Bu kasa türünde de cihaz bilgileri internet aracılığı ile Gelir Dairesi Başkanlığı’na iletilmektedir.

Yeni Nesil Kasa Almak İçin Vergi Dairesine Gitmek Gerekiyor Mu?

Yeni nesil kasa aktifleştirmesi için vergi dairesine bildirimde bulunmak teknolojinin hayatımıza dahil olmasından ve vergi dairelerinin de bu teknolojiyi kullanmasından dolayı gerekmemektedir. Gelir Dairesi Başkanlığı’na gerekli bilgiler hizmet sağlayıcı firma tarafından iletilmektedir. Gelir Dairesi Başkanlığı bu hizmeti 2015 yılından itibaren vermeye başlamıştır.

Yazar Kasa Alındığında Hangi Banka ile Çalışılacak?

Yazar kasa alındıktan sonra hangi bankayla çalışılacağı hizmet alıcısının talebine göre farklılık göstermektedir. Hizmet alıcısı POS ve EFT özelliği olan bir cihaz satın aldığında daha önce anlaştığı firmanın uygulaması yüklü olarak cihaz kendisine verilmektedir. POS ve EFT özelliği olmadan ya da POS ve EFT özelliği olsa bile bu özellik aktifleştirilmeden hizmet alıcısı tarafından cihaz kullanılıyorsa, hizmet alıcısı çalışmak istediği bankaya başvurarak çalışmak istediği bankayı belirleyebilmektedir.

Yazar Kasa POS Hizmeti Sunan Firmalar Hangileridir?

Yazar kasa POS cihazı satan firmalar mükellefler tarafından araştırılan bir diğer önemli konudur. Yazar kasa POS cihazı satan firmalardan satın alınma işlemleri firma bayilerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bu firma ile anlaşması olan bankalar tarafından da cihaz alınabilmektedir. Yazar kasa POS cihazı satan firmalar ise şu şekildedir:

 • Beko firması ve anlaşmalı olduğu bankalar
 • Vera firması ve anlaşmalı olduğu bankalar
 • Hugin firması ve anlaşmalı olduğu bankalar
 • Mikrosaray ve anlaşmalı olduğu bankalar
 • Infoteks ve anlaşmalı olduğu bankalar
 • İnformatik ve anlaşmalı olduğu bankalar

Firmaların anlaşmalı olduğu bankalardan cihazların alınması ve hizmet talebi olan kimsenin bankanın istediği şartları sağlaması halinde cihaz için bir bedel ödemeden POS cihazını kullanabilmektedir.

 

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar