Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yeni Başlayanlar İçin Borsa Rehberi ve Eğitimi

Yeni başlayanlar için borsa rehberi yazımızda borsa nedir? Borsanın mantığı nedir? Borsa nasıl oynanır? Nereden oynanır? Nereden başlanmalı sorularını detaylı olarak yanıtladık.

Hayatımın bir döneminde çevremdeki insanlardan “borsada çok para kazanılıyor” sözünü duyarak geçirdim. Uzunca bir süre ilgim olmasa da pandemi döneminde kendi kendime yaptığım bazı tahminlerin ciddi anlamda başarılı olduğunu görünce bu işe bende giriş yaptım.

Öncelikle bu içerikte kesinlikle yatırım danışmanlığı yapılmamaktadır. Bizler borsanın işleyişi ve genel özellikleri hakkında kendi fikirlerimizi anlatmaya çalıştık. O kadar…

Yeni Başlayanlar İçin Borsa Nedir?

Öncelikle devlet kontrolünde olan, değerli kâğıt ve tahvil gibi alışverişlerin yapıldığı alana biz borsa diyoruz. Bu konuda örnek vermek gerekirse hisse senedi değerli bir kağıttır. Hisse senedi alış satış işlemlerinin gerçekleştirildiği borsaya ise menkul kıymetler borsası adı verilir.

Bu kadar bilgi yeterli, zaten başlangıç için çok detaylı bilgi verecek bilgi ve donanıma sahip olmadığımı da belirtmek isterim. Bizim borsamızın ismi Borsa İstanbul, eski adı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası idi.  Şimdi biz Borsa İstanbul üzerinden alım satımlar gerçekleştireceğiz.

Daha detaylı bilgi için yine borsa kategorisinde yer alan Borsa Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır konumuzu inceleyebilirsiniz.

Borsanın Mantığı Nedir | Nasıl Çalışır

Borsa Nasıl Oynanır

Bir ürün (değerli kağıt) hakkında alıcıların ve satıcıların aracılar yardımıyla yaptığı alışveriş işlemine verilen isimdir. Borsada bir ürüne talep ne kadar fazla ise onun fiyatı ona göre belirlenir. Bu durum çoğunlukla anlık arz talep şeklinde isimlendirilir.

Borsa’da her zaman için kurulmuş kurallar – uygulanan standartlar bulunur.

Burada yapılan her işlem kaydedilir ve denetlenir.

Borsa Hikayemle Devam Edelim

Mantığını çoğunlukla anlayabildiğim bir konuydu. Örnekler üzerinden anlatayım. Ülkemizde bir fındık borsası olduğunu düşünelim. O sene yağmur yağar, üründe hastalık olmaz ve ürün kaliteli olursa ürün bol olur. Ürünün bol olması üreticinin isteyeceği bir şeydir. Yalnız iç ve dış pazarda alıcılar yeterince ilgi göstermezse ürün fiyatı düşüşe geçer. Arz talep tam olarak bu şekilde işliyordu. Aynı durum şirketler ve değerli kağıtlar üzerinden işliyordu. Yine de tahmin ettiğim kadar basit bir işlem olmadığının farkındaydım.

Örneğin Covid-19 salgını ile birlikte vatandaşlar evine fazla fazla alışverişler yapıyordu. Benim mantığıma göre büyük alışveriş markalarının hisselerinin uçuşa geçmesi lazımdı. Yalnız biraz önce de bahsettiğimiz gibi pek çok değişkenin devreye girmesiyle beraber her kağıt aynı şekilde uçmuyordu.

Yani internet üzerinde alelade karşıma çıkan bilgilerin büyük bir kısmı yıkılıyordu. Birisi çıkıp diyordu ki şu oldu bu sebepten falanca şirketin hisseleri uçacak ama uçmuyordu çünkü şu olması o şirketi çok etkilememişti. Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz. Sanırım yeni başlayan biri için bu kadar bilgi yeterli olacaktır. Kendiniz gözlemleyerek çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Borsa Ne Zaman Çalışır?

Borsa bildiğiniz devlet dairesi gibi iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde çalışıyor. Öğleden önceki çalışma saatlerine 1. Seans, öğleden sonraki çalışma saatlerine ise 2. Seans adı veriliyor. Açılış, emir toplama, kotasyon atama gibi saat aralıkları da sabit. Borsa bildiğiniz saat ve dakika sistemi üzerine tamamen planlı bir şekilde çalışıyor.

Hangi Şirketler Üzerinde İşlem Yapabilirim?

Günlük – haftalık olarak rakamlar devamlı olarak değişmekle birlikte Borsa İstanbul’a kayıtlı 500’ün üzerinde şirket bulunmaktadır. Bunlar arasında araştırma yaparak uygun gördüğünüz bir liste hazırlayıp yoğunlaşabilirsiniz. Yada sektörlere göre firmaları yakından inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinde – kitaplarda veya yatırım danışmanlığı şirketlerinde bu işlemler için çok ciddi hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanarak hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Ben eğitimlerimi büyük oranda kitaplar üzerinden tamamlamaya çalışıyorum. Grafik yorumlama, çeşitli programların kullanımı gibi konu başlıklarını bilgisayar ve kitaplar arasında mekik dokuyarak tamamlıyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Borsa ile Para Kazanma

Borsa Rehberi

Böyle bir durum var. Borsa’ya giriş yapmadan önce borsa hakkında söylenen pek çok sözün boş ve anlamsız olduğunu daha net bir şekilde öğrendim. Detaylı bir şekilde araştırma yapmak bu konuda son derece önemli oluyor.

Püf Noktası: Mücadele etmeli, önerilere kulaklarınızı tıkayarak işin nasıl çalıştığını anlamanızı tavsiye ederim. Genellikle bizdeki sistem tüyo almak üzerine ilerliyor. Oysa ki kendiniz bilgi sahibi olmak isterseniz pek çok ayrıcalıktan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Sosyal medya – Telegram grupları – watsapp grupları derken herkes bir yerlerden tüyo bulmaya çalışıyor. Mücadeleyi bırakmazsanız bu şekilde zaman kaybının da önüne geçmiş olursunuz.

Borsa Nereden ve Nasıl Oynanır?

Yeni başlayanlar için borsa konusunda sık sorulan bir diğer soruda budur. Borsaya giriş yapmak için sıklıkla çalıştığınız banka ile iletişime geçin. Hemen her bankanın oldukça kullanışlı uygulamaları olduğunu belirtmek gerekiyor. Bazı uygulamalar daha kullanışlı bazıları ise biraz daha karmaşık. Hangisinin ideal olduğunu belirlemek için denemekten başka şansınız yok. Yorumlara da göz atabilirsiniz. Ben Ziraatbankasının uygulamasını kullanıyorum. Çok samimi bir arkadaşım İş Bankası daha kullanışlı dedi. Ben İş Bankasını kullanmaya çalıştım ama bana da Ziraat daha mantıklı geldi. Bu sebepten sizler de yorumları ve deneme yanılma yolunu deneyerek borsaya adım atabilirsiniz.

Hisse Senedi Ne Anlama Geliyor

Aslında en temel açıklamasıyla siz borsada bir şirketin hisse senedini aldığınız zaman o şirkete ortak oluyorsunuz. Eğer bir şirketin 1000 tane hisse senedi varsa ve siz o hisse senetlerinin 10 tanesine sahipseniz şirketin yüzde 1 lik bir orta kabul ediliyorsunuz.

Hisse senedinden alarak hem şirkete bir gelir kaynağı oluşturursunuz. Hem de o şirketin karlılığı arttıkça hisse oranınızca para kazanmanızı önü açılmış olur. Aynı durum hisse senedinin değerinin düşmesi ile sizin elinizdeki kağıtların değerinin düşmesi anlamına da gelmektedir.

Hisse senetleri ile ilgili daha detaylı bilgi için hisse senetleri hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Borsa

Endeks Ne Demektir?

Çok sık sorulan bir soru da endeksin ne demek olduğudur. Çeşitli özellikleri baz alınarak Borsa İstanbul’da yer alan pek çok şirketin bir liste halinde yazılması sağlanır. Örnek veriyorum (var mı emin değilim) sadece gıda firmalarının yer aldığı yada kimyasal ürünler satan firmaların yer aldığı bir liste oluşturuluyor. Bu sayede benzer şirketlerin nasıl hareket ettiğine dair güçlü doneler elde edebiliyorsunuz. Endekslerin en popüleri ise BİST 100 endeksidir.

Borsaya Giriş Yapmalı mı?

Bu konuda en son sözü yine siz söyleyeceksiniz. Giriş yapıp yapmama konusunda kararsız kalma durumunda kesinlikle giriş yapmayın. Çünkü bu iş öylesine bir de ben öğreneyim mantığıyla yapılacak bir iş kesinlikle değildir.

Bu sebeple borsa hakkında enine boyuna bilgi sahibi olmadan doğrudan giriş yaparsanız çok pişman olursunuz.

Nasıl Borsaya Girilir?

Öncelikle bilgi sahibi olabileceğiniz ücretli – ücretsiz pek çok kaynak bulunduğunu unutmayın. Ben kitapların bu tarz konularda daha ayakları üstünde durduğuna inananlardanım. Tabi ki tercih size kalmış. Katılmazsanız da bilmeniz gereken en önemli konu başlığını unutmayın. Borsa kesinlikle oyun değildir!

Nasıl Adım Atmalı?

Ben yatırım danışmanı değilim. Bu içerikte zaten yatırım danışmanlığı kapsamında yer almıyor. Sadece kendi düşüncelerimi ve anlatmak istediklerimi aktarıyorum. Dilerseniz küçük küçük başlayabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım ve bazı dinamikler hakkında doğrudan bilgi sahibi oldum.

Bana göre fazla aceleciyseniz, çabuk kazanmak istiyorsanız, etrafınızdan duyduklarınızdan çok çabuk etkileniyorsanız kesinlikle uzak durun.

Biraz daha sakin, ne yaptığını bilen ve zaman problemi olmayan biriyseniz uygun bir eğitim satın alarak başlayabilirsiniz.

Aldığınız eğitimin de işinin uzmanı olan kişiler tarafından verilmesi gerektiğini unutmayın.

Yeni başlayanlar için borsa rehberi yazımızda, borsa hakkında bilgisi giriş seviyesinde olanlara ve yeni başlayanlara yönelik bilgiler verdik. Borsa hakkında daha detaylı içeriklere Borsa kategorisinden ulaşabilirsiniz.

 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar