Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yeni Nesil Yazar Kasa Alım Rehberi

Yeni nesil yazar kasa alım rehberi yazımızda 2021 yılında yazar kasa alacaklar için nelere dikkat edilmesi gerektiğini ayrıntılı olarak yazdık.

Yeni nesil yazar kasa diğer adı ile ödeme kaydedici cihaz olarak bilinmektedir. Yeni nesil yazar kasalar teknolojinin hayatımıza getirdiği yeniliklerden bir tanesidir. Yeni nesil kasaların en önemli özelliği internet bağlantıları sayesinde ilgili firmanın verilerini güvenli bir şekilde Gelir Dairesi Başkanlığı’na iletilebilmesidir. Yeni nesil kasa 3100 sayılı Yönetmelik kapsamında hayatımıza ilk defa girdikten sonra kademeli olarak ödeme kaydedici cihaz kullanım mükellefiyeti olan kimseler için eski nesil kasaların yerini almıştır. 2017 yılında ise tamamıyla eski usul yazar kasalar ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan kimselerin hayatından tamamıyla çıkmış ve yerini yeni nesil kasalar almıştır. Yazar kasalar kapsamında iki tür yeni kasa ödeme kaydedici cihaz kullanma mükellefiyeti olan kimselerin hayatına girmiştir. Yeni nesil kasalar kapsamında hayatımıza giren kasa türleri ve genel özellikleri şu şekildedir:

  • EFT ve POS özellikli yeni nesil kasalar: Muhteviyatında bankaların POS’unu bulunduran yeni nesil kasa türüdür. Yeni nesil kasanın bu türünde, kasanın bağlı olduğu bilgisayar sayesinde veriler Gelir İdaresi Başkanlığı’na internet aracılığı ile bilgiler aktarılmaktadır.
  • Bilgisayar bağlantısı olan yeni nesil kasalar: Muhteviyatında bankanın POS’unu bulundurmayan, POS özelliği dışardan bağlantı ile bağlatılabilen yeni nesil kasa türüdür. Bu yeni kasa türü bilgisayar tabanlı ve kaydettiği bilgileri Gelir İdaresi Başkanlığı’na internet bağlantısı sayesinde göndermektedir.

Yeni Nesil Kasalar POS Özelliği Olmadan Kullanılabilir Mi?

Yazar kasaları POS özelliği açılmadan kullanmak mümkün bir durumdur. POS özelliğini kullanmak istemeyen kimseler genellikle kart satış işlemleri olmayan kimselerdir. 3100 sayılı Yönetmelik kapsamında yeni nesil kasaların kullanılması zorunlu hale getirildiğinden bazen yazar kasa türü dikkate alınmadan kasa alınabilmektedir. Yani kartlı satış işlemleri olmayan kimse bilgisayar bağlantılı yazar kasa alması gerekirken EFT ve POS özellikli kasa almış olabilir. Aldığı bu kasayı iade etmesine ya da değiştirmesine gerek yoktur. POS ve EFT özelliklerini aktifleştirmeden yeni nesil kasayı kullanmaya devam edebilir.

Basit ve Kolay Para Kazanmanın Yolları

Yeni Nesil Yazar Kasa Nasıl Alınır?

Yeni nesil kasaların nerden ve nasıl alınır sorusu ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan kimselerin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesidir. Yazar kasalar ödeme kaydedici cihaz hizmeti sunan firmaların bayilerinden alınabilmektedir. Yeni nesil kasa mükellefi olan kimseler bayilerden birine ya da direkt olarak firmaya başvurmaktadır. İlgili firma başvuru sahibinin mükellef olup olmadığını sorgulamakta ve mükellef çıkması halinde ödeyeceği hizmet bedelini kendisine iletmektedir. Yazar kasaların aktivasyonu da hizmet alınan firma tarafından gerçekleştirmektedir.

Yeni Nesil Yazar Kasa
Yeni Nesil Yazar Kasa

Yeni Nesil Yazar Kasalardan Banka Seçimi

Yeni nesil yazar kasalarda mükellefinin banka seçimi, kullanacağı yeni nesil kasanın türüne göre farklılık göstermektedir. Yeni nesil kasa türlerinden biri olan POS ve EFT özellikli kasanın kullanılması halinde ilgili kimse bankaya başvurarak cihazı alıyorsa cihazla birlikte bankanın uygulamasını da almış olacaktır. Diğer yeni yazar kasa türünde ise yani kullanıcı çalışacağı bankaya karar verdikten sonra bankadan uygulamasını yüklemesini talep edebilmektedir.

Yazar Kasa Mükellefinin Vergi Dairesine Bildirimde Bulunma Zorunluluğu Var Mıdır?

Yeni nesil kasa mükellefinin vergi dairesine gitme zorunluluğu olup olmadığı mükellefler tarafından merak edilen bir diğer konudur. Yeni nesil yazar kasa kullanma zorunluluğu olan kimsenin bağlı olduğu vergi dairesine gitmesine ve bildirimde bulunmasına gerek yoktur.

Yazar Kasa Nasıl Kullanılır?

Yeni nesil kasaların kullanım şartları mükelleflerin merak ettiği bir diğer önemli konudur. Yeni nesil yazar kasalar için kullanma zorunluluğu olan kimseler kasaları nasıl kullanacakları konusundaki gerekli bilgiyi yeni nesil kasa hizmeti sunan firmanın yetkililerinden alabilmektedir. Koşullar firmadan firmaya değişiklik göstermektedir.  


1 yorum
  1. […] Yeni Nesil Yazar Kasa Alım Rehberi 2020 17 dakika önce […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar