Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yurtdışından Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Yurtdışından gayrimenkul nasıl alınır? Yurtdışında mülk almadan önce nelere dikkat edilmeli? 2021 yılı güncel tavsiyeler yazımızda.

Ülke dışından gayrimenkul satın almak isteyenler, bu konunun nasıl yapıldığını bilmiyorsa bu yazıyı okumalıdır. Zira bu yazımızda yurtdışından gayrimenkul alma konusunu konuşacağız. Eğer yatırım için ya da diğer sebeplerden dolayı bu işlemi yapmak istiyorsanız, sizlere bu konudaki son gelişmeleri bu yazımızda sunduk. İyi okumalar.

Webwiew Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

 

Yurtdışında Gayrimenkul

İnsanlar genelde 3 nedenden dolayı ülke dışından gayrimenkul alır. Bunlardan birincisi, çocuklarına  ileride iyi bir yaşam sunmak için yapılan yatırımdır. İkincisi, daha fazla para kazanmak adına yapılan yatırımdır. Üçüncüsü ise o ülkede oturum izni ve vatandaşlık izni almak için yapılan yatırımdır. 

Ne tür bir yatırım planınız olduğu önemli değil. Yukarıdakilerin dışında da bir planınız olabilir. Esas mesele, bu yatırım için gerekli bütçenizin olması ve sicilinizin temiz olmasıdır. Çünkü ülkeler, yabancı vatandaşlara gayrimenkul yatırımı için izin verir ancak bu vatandaşların da sorun çıkarmayacak insanlar olmalarını ister. Geçmişinizin temiz olması bu konuda iyi bir avantajdır. 

Ülkeler, yurtdışında yatırım yapılabilmesini teşvik ederler. Bu nedenle de bankalar kredileri fazilerini düşürme kararı almıştır bu konuda. Yani yatırımcıların işi bir miktar daha kolaydır. Ek olarak kira fiyatlarının da artmış olması, yatırımcıların ellerini güçlendirmektedir. Zira bu sayede gayrimenkuller, daha kısa sürede amorti edilir ve yatırımcılar için iyi bir kazanç kapısı ortaya çıkar.

Gayrimenkül

Yurtdışından Gayrimenkul Almak İçin Tavsiyeler

Bunun için iyi bir emlak firmasına başvurmanızda fayda var. Zira bu konuda her bir ülke kendi kararını vermektedir ve insanlar için bu durum biraz zorlayıcıdır. Hangi ülke nasıl bir karar aldı ve ne yapıyor diye düşünmektense işin uzmanından tavsiyeler almak her zaman daha avantajlıdır. Bu sayede ülkelerin şartlarını öğrenebilir ve yatırım ya da oturum izni almak için gayrimenkul alacaksanız daha uygun bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

Birçok ülke, topraklarından ev alırsanız size oturum izni vermektedir. Oturum izni almak da vatandaşlık için bir adım olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle bir ülke varandaşı olmak istiyorsanız, o ülkede kendinize ait bir evinizin olması gerekir. Böylece hem eviniz olur hem de vatandaşlık sahibi olursunuz. 

Tabi ev sahibi olmak öyle kolay değildir ve ülkelere göre de fiyatlar değişmektedir. Mesela Bulgaristan ya da Ukrayna’da nispeten uygun fiyatlı evler bulabilirsiniz ancak aynı durum Almanya ya da İtalya için geçerli değildir. Evin konumu da oldukça değer katmaktadır eve. Mesela Bulgaristan’da, merkezi bir konumdan ev alırsanız fiyatlar 100 bin Euro seviyesine çıkabilir. Nispeten daha kırsal bölgelerde ise ev fiyatlarının 50 bin Euro bandında olduğunu söylemek gerekir. Siz de ev sahibi olma kararından sonra evlerin bütçelerini ve ülkelerin yaşam şartlarını iyice kontrol etmelisiniz.

Şartlar demişken… Birçok ülke, farklı özel şartlar koşar gayrimenkul satın almanız için. Bazı ülkeler, ikametgah şartı koşarken bazıları sadece yatırım olarak alıp kiraya vermenizi destekler. Bu durumda yapmanız gereken, farklı ülkelerin ne gibi koşullara sahip olduğunu ve hangi ülkeyi seçmeniz gerektiğini incelemektir. Bu inceleme sonrasında yapacağınız şey, o ülkeyle ilgili çalışmalara başlamaktır. 

Son Olarak

Yazıyı bitirmeden önce bir de bildiri yapalım. ABD’de yaşanan Mortgage krizi sonrası gayrimenkul fiyatlarında bir azalma söz konusu olmuştur. Bu durum, yatırımcıların gayrimenkul almasını kolaylaştıran etkenler arasında yer almaktadır. Eğer ABD’de ev almak istiyorsanız iyi bir karar almış olursunuz. Zira ev fiyatlarında azalma yaşanırken kira fiyatlarının da yükselmesi, gayrimenkul alımının aslında iyi bir yatırım aracı olabileceğini bizlere açıkça göstermektedir. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar