Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Yurtdışından Hisse Nasıl Alınır?

Günümüzde şirketler dünyasına yeni bir kapı açtık. Hal böyle olunca da insanlar yurt dışından hisse senedi alma konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Özellikle de son zamanlarda iyice yükselen Netflix, Amazon ve Google gibi şirketlerin hisseleri, yatırımcılara gerçekten ciddi oranda kazançlar sağlamaktadır. Eğer sizler de yurt dışından hisse almak istiyorsanız bu yazımızdaki adımlara uyarak güvenli bir şekilde paranızı değerlendirebilirsiniz. Gelin başlayalım 

Yurtdışından Hisse Alma Yolları

Yurtdışından hisse almanın yolu, Türkiye’de bir aracı kurumdan yatırım hesabı açarak hisse satın almaktır. Alacağınız hisse önce açacağınız bu hisse senedi yatırım hesabı sayesinde, danışmanlar tarafından yönlendirilir ve doğru bir hisse alımı yapmış olursunuz.

Hisse senedi yatırım hesabı açmak ise oldukça kolaydır. Tıpkı bir bankadan hesap açtırmak gibi, birtakım bilgileri paylaşarak kısa bir süre içerisinde hesap açtırabilirsiniz. Hesap açtırdıktan sonra yapacağınız ikinci işlem, bu hesaba para yatırmaktır. Havele/EFT yöntemi ile bu hesaba para yatırabilir ve böylece yurtdışından hisse satın alabilirsiniz. Ancak aracı kurumu seçmek, esas noktadır. Zira seçeceğiniz bu aracı kurum, size oldukça fazla para kazandırabileceği gibi para kaybetmenize de neden olabilir. 

Aracı kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken temel noktalar, aşağıdaki gibidir: 

Minimum hesap açılış tutarı, makul bir seviyede olmalıdır: Genel olarak bu tutar, 10.000 ABD dolarına ya da eşdeğer farklı bir para birimine kadar çıkabilir. Eğer bütçeniz kısıtlıysa, düşük miktarda bir hesap açtırmanız gerekebilir. Bu nedenle de uygun bir aracı kurum bulmanız gerekir.

Düşük komisyon, fazla işlem yapmak isteyenler için kritik bir konudur: Eğer sürekli işlem yapacaksanız, işlemlerden alınan komisyonun bedeli de düşük olmalıdır. Bu nedenle düşük komisyon alan aracı kurumlardan yatırım hesabı açmanız, yararınıza olacaktır. İşlemlerden alınan komisyon tutarı genellikle 10 ila 30 ABD doları arasında değişmektedir. 

Bilgi, günümüzün en büyük silahıdır: Eğer bu konularda yeniyseniz ve ilk defa hisse senedi yatırım hesabı açacaksanız, çok fazla bilgiye ihtiyacını var demektir. Bu durumda da aracı kurumun size vereceği teknik desteğin seviyesi önemlidir. Aracı kurumların size sunduğu teknik desteğin karşılaştırmasını iyi yapmalısınız. Böylece kısa bir sürede bilmeniz gereken tüm bilgileri elde edebilirsiniz. 

Araba Kiralayarak Nasıl Para Kazanılır?

Yurtdışından Hisse Senedi Seçmek

Eğer yatırım hesabınızı, iyi bir aracı kurumdan açarsanız bir sonraki aşama, hisse senedi seçmek olacaktır. Bu aşamada ise şirketleri iyi analiz etmeli ve en uygun şirketlerden hisse senedi almalısınız. Zira alacağınız bu hisse senedi ile o şirkete ortak olmuş sayılırsınız. 

Bu noktada; şirketler hakkındaki gelişmeleri takip etmeli, yayınlanan raporları iyi analiz etmeli ve önsezilerinize güvenmelisiniz. Aracı kurumlar, bu konuda da sizlere rehberlik eder ve en uygun hisse senedini seçmeniz adına sizlere birtakım bilgiler sunar. Bu bilgileri, kendi deneyiminizle iyice harmanlamalı ve ona uygun adımlar atmalısınız. Dikkat etmeniz gereken şey, hisse senedi araştırırken güncel olayları da göz önüne katmaktır. Artık tek bir tweet ile bir şirket milyonlarca dolar kaybedebiliyor ya da hisse senetleri düşebiliyor. Bu nedenle sosyal medyada yer alan haberler, odağınızda olmalıdır. 

Yurtdışında Emir Tipi Seçmek

Alım satım işlemleri, emir olarak bilinir. Emir tipleri ise, piyasa emir ve limit emri temelde olmak üzere çok çeşitlidir. Yatırımcılar genel olarak bu iki emir tipini kullanarak piyasada işlem yaparlar. 

Piyasa Emri

Hisse senedini mevcut en iyi piyasa değerinden alacağınızı ya da satacağınızı belirten emir türüdür. Bu emri kullanarak hızlı bir şekilde alım satım işlemleri yapabilirsiniz. 

Limit Emri

Belirli bir fiyat limiti karşılığında hisse senedi alımı ya da satımı yapmanızı sağlar. İşlemlerinizin gerçekleştirildiği fiyat üzerinde daha fazla kontrol şansı sunmaktadır. Örnek olarak bir şirketin hisse fiyatı 200 dolar olsun. Bu sizin için fazlaysa ve 150 dolara indiğinde alım yapmak istiyorsanız bu emri verirsiniz. Böylece hisse senedi 150 dolara düştüğünde otomatik alım yapılır. 


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar