Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyeler

Ziraat Bankası Günlük Para Çekme Limiti

Ziraat Bankası günlük para çekme limiti için 2021 yılı güncel limit ne kadar? Ziraat Bankası ATM’sinden en fazla ne kadar para çekilir?

Ziraat bankasında para çekenler için 2021 yılında günlük limit komisyonsuz ve masrafsız olarak 2000 TL’ye kadar çekilen para tutarını kapsamaktadır. Ziraat Bankası günlük para çekme limiti üzerinde ise müşterilerinden belli bir komisyon almaktadır. Diğer yandan Ziraat Bankası ticari bankacılık müşterilerinden limiti aşan nakit çekimlerinde komisyon istememektedir.

Ziraat Bankası’ndan Nasıl Para Çekilir?

Ziraat Bankası’ndan para çekmek için müşteriler aşağıdaki yolları kullanabilir:

 • Ziraat bankası müşterileri banka kartları ile tüm Ziraat Bankası ATM makinelerinden veya başka banka ATM makinelerinden para çekebilir.
 • Ziraat Bankası müşterileri tüm Ziraat Bankası şubelerinden.

Bunun yanında Ziraat Bankasının tüm ATM cihazlarından kamu bankalarına ait banka kartları ile, kamu bankalarının aralarında yapmış oldukları protokol gereği, hiçbir masraf ve komisyon ödemeden para çekilebilir. Diğer özel bankaların kartlarına sahip kişiler ise Ziraat bankası ATM cihazlarından kendi bankalarınca belirlenen para çekme komisyonlarını ödeyerek para çekebilir. Ancak Ziraat Bankası diğer özel bankaların kartlarıyla yapılan para çekimlerinden de 500 TL ile sınırlı olarak hiçbir komisyon ve kesinti almamaktadır.

Ziraat Bankası ATM’lerinden Para Çekme Limiti?

Ziraat Bankası’ndan ATM kanalı ile çekilebilecek günlük para sınırı aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası müşterilerinin masraf ödemeden banka ATM cihazlarından çekebileceği günlük para tutarı 2000 TL tutarındadır.
 • Ziraat Bankası müşterilerinin banka ATM makinelerinden komisyon ödeyerek çekebileceği para tutarında bir sınır yoktur.
 • Ziraat Bankası müşterisi olmayan kişilerin banka ATM makinelerinden çekebileceği para miktarı komisyonsuz olarak günlük 500 TL tutarındadır.

Ziraat Bankası ATM’lerinden Limiti Aşan Tutarda Para Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası ATM cihazlarından günlük limitin üzerinde para çekebilmek için müşterilere başka bir üst limit belirlenmemiştir. Ziraat Bankası günlük para çekme limiti üzerinde makine limiti kadar yani makinada anlık bulunan para kadar nakit çekilebilir. Limit üzeri çekilen paradan alınan komisyon ise hemen o an müşteriye yansıtılır. Buna göre örneğin hesabında 10.000 TL olan bir kişi ziraat bankasından 6000 TL para çekmek isterse;

 • 6000 TL – 1500 TL = 4500 TL tutarında çekimi için komisyon ödeyecektir.
 • Ayrıca söz konusu komisyon tutarı hesabında kalan 4000 TL bakiyeden düşecektir ve hesabından örneğin 80 TL komisyon kesintisi yapılması durumunda 3920 TL kalacaktır.

Ziraat Bankası ATM’lerinden Limit Üzeri Para Çekme Masrafı

Ziraat Bankası ATM cihazlarından limitin üzerinde para çekilmesi halinde ödenecek ek masraf para çeken müşterinin bireysel bankacılık veya kurumsal bankacılık müşterisi olup olmamasına göre değişir. Buna göre;

 • Ziraat Bankası bireysel bankacılık müşterilerinin ATM cihazlarından günlük 2000 TL para çekme limitinin üzerinde çekeceği tutarlarda 5 TL sabit ücret ve ayrıca çekilen fazla tutarın %1,5’i kadar da komisyon alınıyor.
 • Ziraat Bankası ticari bankacılık müşterileri ise ticari kartları ile banka ATM cihazlarından para çekerken 2,4 TL’lik limit üzeri para çekme ücreti dışında bir komisyon ödememektedir.
 • Ziraat Bankası ATM’lerinden başka banka kartı ile para çeken kişiler ise kamu bankaları haricinde çektikleri tutarın %1,15’i kadar çekim ücreti ödemek durumundadır.

Ziraat Bankası Şubelerinden Para Çekme Limiti Var Mıdır?

Ziraat Bankası’ndan şubelere gidilerek çekilebilecek günlük para miktarı müşterinin bankadaki hesap bakiyesi ve şubenin nakit limiti ile sınırlıdır. Ziraat Bankası günlük para çekme limiti şubelerde söz konusu olmamakla birlikte müşteriler aşağıdaki şekillerde paralarını çekebilirler:

 • Ziraat Bankası müşterileri hesaplarındaki paranın 50.000 TL’ye kadar olan kısmını şubelerinden hiçbir komisyon veya ek ücret ödemeden ve önceden bildirim yapma zorunluluğu olmaksızın çekebilirler.
 • Ziraat Bankası müşterileri hesaplarından çekecekleri 50.000 ile 100.000 TL arası nakit çekimlerinde 75 TL nakit çekim ücreti ödemek durumundadır.
 • Ziraat Bankası müşterileri hesaplarından 101.000 TL ve üzeri para çekecekleri zaman bunu bir iş günü öncesi bankaya bildirmek durumundadır. Ayrıca 101.000 TL üzeri tutarlar bankaya grup para nakli gerektirdiği için banka tarafından minimum 75 TL ve azami 250 TL nakit çekme ücretinin yanı sıra çekilen miktarın %0,1’i oranında komisyon da müşteriden alınır.

Örnek olarak Ziraat Bankasından nakit 500.000 TL çekmek isteyen bir müşteriden 500.000 TL’nin %0,1’i 500 TL ve 250 TL nakit çekim ücreti olmak üzere toplam 750 TL masraf alınır. Diğer yandan bu tutar bankaya bir gün önceden bildirilmezse bankanın müşteriyi parayı almak üzere ertesi gün şubeye çağırma hakkı vardır.

Ayrıca Ziraat Bankası ile daha önce yadıpğımız Ziraat Bankası Banka Kartını İnternet Alışverişine Açma konusu da ilginizi çekebilir.

Kaynak olarak Ziraat Bankası internet sitesi baz alınmıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Detaylar